Yeni Konular

Kırıkkale Gezilecek Görülecek Yerler

Kırıkkale türbeleri, eski camileri, yer altı şehirleri, mağaraları ile birçok kültüre şahitlik etmiş çok eski bir yerleşim yeridir. Türkiye’de sonradan il olmuş bu küçük şehrimizde gezilip görülmesi gereken çok fazla güzellik vardır.

Kırıkkale Sulu Mağara
Kırıkkale Sulu Mağara

Sulu Mağara, Kırıkkale ilinin Keskin ilçesinde bulunur. Kırıkkale geziniz esnasında muhakkak gidip görmeniz gereken bu yere ulaşım da bir hayli kolay. Keskin ilçesi sınırları içindeki arzu bayırı denilen yerdedir sulu mağara. Arzu bayırı Ceritkale köyündedir. Bu mağaranın tarihinin Bizans dönemine kadar gittiği düşünülmektedir. Bizans döneminde insanlar bu mağarada yaşamışlardır. Burası yerleşim yeri olarak kayıtlara geçmiştir. Mağarada yapılan oynamalarla mağara tamamen doğal olma özelliğinden sıyrılmıştır. Bir kısmı yapaylaştırılmış bir mağaradır. Kırıkkale geziniz sırasında bu mağaranın yansıttığı yaşanmışlıklara, etrafının doğal güzelliklerine hayran kalacaksınız.

 

Kırıkkale Çeşnigir Köprüsü
Kırıkkale Çeşnigir Köprüsü

Çeşnigir Köprüsü, Selçuklu döneminden bu yana varlığını hala sürdürebilen, sağlamlığını korumuş bir köprüdür. Kırıkkale iline bağlı Karakeçili ilçesinde Köprüköy’de bulunmaktadır. Osmanlı döneminde gördüğü hasarlardan dolayı onarılmış olan bu köprü bir süre öncesine kadar kullanılmaktaydı. Kapulukaya barajının yapımıyla beraber artık kullanılmamaktadır.

 

Kırıkkale Ceritkale Kaya Mezarları
Kırıkkale Ceritkale Kaya Mezarları

Ceritkale Kaya Mezarları, Kırıkkale şehrinde Keskin ilçesinde Ceritkale köyünde bulunan bir başka tarihi dokudur. Buranın çok eskilerden beri yerleşim yeri olduğu tahmin edilmektedir. Hatta en eski bile olabilir çünkü ilk yerleşildiği tarihin demir çağı olabileceği düşünülüyor. Sulu mağara geziniz sırasında buraya da mutlaka uğramalısınız. Bu iki tarihi doku birbirlerine ve aynı zamanda Kırıkkale şehir merkezine de oldukça yakındır. Yerli ve yabancı turistlerin her yıl daha fazla dikkatini çeken, her yıl ağırladığı turist sayısı artan bir yerdir.

 

Kırıkkale Hasandede Camii
Kırıkkale Hasandede Camii

Hasandede Camii, mimarisi mükemmel olan bu eser Kırıkkale’nin en çok ziyaret edilen ibadethanelerinden biridir. Hasandede kasabasında bulunmaktadır bu cami. Kırıkkale ilinin merkezine oldukça yakın olması, ve yanındaki türbesi sayesinde birçok turist tarafından ziyaret edilen bir yerdir. Caminin dışarıdan görünen mimarisi ve içinin dizaynı ve mimarisi bile tek başına camiyi gezilip görülmeye değer kılmaktadır.

 

30-07-2015_175018
Silah Sanayi Müzesi, yirmi beş yıllık bir müzedir ve içerisinde 299 adet eser sergilenmektedir. Müzede sergilenen İkinci dünya savaşının kalıntıları, ziyaretçilerine o dönemi yaşatmaktadır.
Kırıkkale platolardan oluşmuş bir şehirdir. Gezilip görülmeye değer, gezinize huzur getirecek birçok yayla mevcuttur. Bunlardan bazıları Hodar, Bedesten, Sarıkaya, Gümüşpınar, Yeşilkaya, Azgın yaylalarıdır.
Şeyh Şamil Camii ve Türbesi, Ballı Camii ve Türbesi, Koçubaba Camii ve Türbesi, Haydar Sultan Camii ve Türbesi de geziniz sırasında mutlaka ziyaret etmeniz gereken eserlerdir.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Eskişehir Tanıtım Gezilip Görülecek Yerler

Eskişehir Tanıtım Gezilip Görülecek Yerler

İç Anadolu’nun incisi Eskişehir son dönemlerdeki gelişmesi ve bir o kadar popüler olması ile beraber …

Bir Yorum

  1. Tuncay karataş

    Çeritkale kaya mezarları diye yazılan resim sulakyurt kalekışla in diye kayıtlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir