Yeni Konular

Kış Aylarının Vazgeçilmezi Kestane

Kış Aylarının Vazgeçilmezi Kestane

 kis-aylarinin-vazgecilmezi-kestane

Kestanenin latincesi castanea sativa olan ve özellikle kış aylarının en çok tercih edilen meyvelerinden birisidir. Bol lifli olması ve karbonhidratlı olduğu için çokça tercih edilmektedir. Kış aylarının vazgeçilmezi kestane tüketimi oldukça fazladır. Geçmiş zamanlardan günümüze gelen en güzel kültürlerden de birisidir. Soba üzerinde kestane ve toplanılan misafirler eşliğinde bol sohbetli gecelerin en iyi tercihidir. Soğuk havalarda genelde tercih edilir ve sohbetin en koyu yerinde araya giren sevimli yiyecek türü de denilebilir. Kestane doyurucu bir özelliğe sahip olup, beslenmemize de önemli derecede katkı sağlayan bir besin öğesidir. Kış aylarında vitamin zengini olan kestane ile birçok mineral ve yağ oranı düşük olması sebebiyle de tercih edilmektedir.

 

Ayrıca kestanenin içinde çeşitli şekerler, nişasta ve çeşitli lifler yer alır. B1, B2 ve C vitaminleri başta olmak üzere bol miktarda vitamin çeşitleri de yer alır. Tüketimi oldukça kolay ve zor sindirilemeyen liflere de sahiptir. En güzel özelliklerinden birisi ise kestane kansere karşı koruyucu bir besin öğesidir. Öte yandan güçlü bir anti-oksidan olan kestane ile içerdiği flavanoidler sayesinde zararlı dış hastalıklara karşı da koruyucu etki göstermektedir. Kış aylarında oldukça yaygın bir şekilde her yerde bulabileceğiniz besin öğesi olup, aynı zamanda da bir demir deposudur. Demir, kalsiyum, magnezyum, mangan, fosfor ve çinko gibi önemli mineraller içerir. Bunun yanında şeker hastalarının da dikkat etmesi gereken bir besin öğesidir. Çünkü içeriğinde aşırı derecede karbonhidrat da bulunmaktadır. Özellikle de diyette olan kişilerin de az sayıda tüketmeleri önemlidir.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir