Yeni Konular

Kızamık Hastalığı Nasıl Olur – Etkileri – Tedavisi

kizamik-hastaligi-etkileri-tedavisi

Morbilli virüsünün ön plana çıkması sonucu oluşum gösteren kızamık hastalığı bulaşıcıdır. 3-10 yaş arası çocuklarda sıklıkla rastlanan bu hastalık türü özellikle kış aylarında meydana gelmektedir. Okul ortamında bulaşıcı özelliği sayesinde diğer çocukları da tehdit altına alan kızamık hastalığı aynı zaman da tetikleme özelliğine ev sahipliği yapmaktadır. Bu hastalık hamile bireyler de büyük risk taşımaktadır. Eğer doğru tedavi yöntemi uygulamaya alınmaz ise zayıf bebeklerde ölüme bile sebep olabilir. Bu tür problemler ile karşı karşıya kalmamak adına profesyonel bir hekimden yardım alınmalıdır.

Boğaz boşluğuna yerleşerek oluşum gösteren kızamık hastalığı kısa zaman zarfı içinde vücuda yayılarak yan etkilerin ön plana çıkmasına neden olmaktadır. Yaklaşık olarak 10-15 gün içerisinde olağan bu mikrop vücuda yayılarak kendini belli etmektedir: Kızamık geçiren kimsenin hastalık sürecinin üstünden 10 gün geçmesi durumunda bulaşıcı kavramı geri plana alınmaktadır. Vücutta olağan tüm kızamıkların pul pul şeklinde dökülmesinin kişinin iyileşme sürecine yakınlaştığını gösterir. Kuluçka dönemi ile meydana gelen kızamık hastalığının 10. kününde kişi döküntü problemi ile karşı karşıya kalmaktadır.

Kızamık hastalığı döküntü ve yanağın iç kısmında beyaz lekelerin oluşumu ile beraberinde kendini göstermektedir. Kuru öksürüklerin başladığı dönem bu hastalığın en tehlikeli zamanlarındandır. Hastalığın önlenmesi adına kişinin kalabalık ortamdan uzak durması gerekmektedir. Uygulamaya alınacak olan düzenli beslenme programı ve kızamık aşısı da tedavi boyunca ön plana çıkarılması gerekenler arasında öncülüğünü korumaktadır.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir