Yeni Konular

Kızgın Olmak ya da Öfkeli Olmak

Kızgın Olmak ya da Öfkeli Olmak
Kızgın Olmak ya da Öfkeli Olmak

Kızgın Olmak ya da Öfkeli Olmak
Kızgın olmakla öfkeli olmak aynı şeyler değildir. Kızgın olmak öfkelenmeyi gerektirmez, ama öfkeli olmanın tabanında kızgınlık vardır. Kızgınlık anı genelde kontol altındadır. Kızgınlık, yaşamın bir anında karşı karşıya kalınan bir soruna tepki verme durumudur. İnsanların, kendilerine tehdit olarak algıladıkları bir davranışa karşı gösterdiği tepkidir. Bir sıkıntı hissidir. Vücutta bazı fiziksel değişikliklere neden olur. Nabız yükselebilir ya da tansiyon çıkabilir. Elbette ilişkilere ve de sağlığa zararları gözardı edilemez.
İnsanlar kızdığında olaylara tarafsız bakamazlar. Bu nedenle de kızgınlık, sorunların çözümünü kolaylaştırmaz, aksine daha da zora sokar. Kızgınlığın bir sonraki adımı ise öfkedir. Artık davranışlar ve sözler kontrolden çıkar.
Peki kızgınlıktan kurtulmanın yolları nelerdir? Var tabii ki ama seçilen yönteme göre sonuçları olumlu ya da olumsuz olabilir.

  • Geri çekilme. Kızgınlık anında kendinizi geri çekerseniz bu sizin sakinleşmenize neden olabilir belki. Ancak bu bir anlamda sorumluluktan kaçmak demektir. Yaşamın gerçeklerinden uzak durmak anlamına gelir. Geri çekilme yerine kızgınlığa yol açan durumun nedenlerini ve bunda kendi payınızı düşünmeniz gerekir.
  • Kabullenme. Kızgınlık anında, kızgınlığa neden olan olayı kabullenme yoluna giderseniz, bu durum kendi içinizde gücenme ve kırgınlık oluşturur. Daha da kötüsü kendinizi bastırma duygunuz strese yol açabilir. Başkalarının ne düşüneceğine fazla kafayı takmamanız gerekir.
  • Patlama. Kızgınlık anında, duygularınızı kontrol edemeyip patlarsanız, bu da bir kızgınlıktan kurtulma yöntemidir. Ancak bu durumda olayın ve sorumluluğun yönünü değiştirmiş olursunuz. Öfke bir başka kişiye boşaltılmış olur. Bunun önüne geçmek için de bu patlamayı tetikleyen duyguların farkına varmak gerekir. Kendinizi daha iyi nasıl ifade edebileceğinizi bulmanız gerekir.
  • Kontrol. Kızgınlık anında eğer kendinizi kontrol edebiliyorsanız en doğrusu budur. Planlı hareket eden ve her sorunun üstesinden gelebilen bir yapınız var demektir.

Kızgınlık ya da öfkeyi kontrol yöntemlerinin amacı, aslında kızgınlığın ya da öfkenin yol açtığı duygusal ve fiziksel tepkileri en aza indirebilmektir. Çünkü ne bu kızgınlığa yol açan insanlar ne de olaylar yok edilebilir. Bunlardan kaçınmak veya bunları değiştirmek mümkün olmadığına göre yapılabilecek tek şek kalıyor geriye, o da bu insanlar ve olaylar karşısında gösterilen tepkileri kontrol etmek.
Kızgınlık ve öfke anında insanlar genelde düşünmeden yargılarlar ve bu yargıları yönünde davranırlar. Bu yargıları gerçeğe uymasa bile. Bu yüzden yapılacak şey durup nefes almaktır. Akla gelen ilk şeyi söylemek doğru değildir. Asıl söylenmek istenen şey düşünülmelidir. En önemlisi karşıdaki kişiyi dinlemektir.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR? Günümüzde, yabancı dili isteyerek öğrenmekten çok zorunda olduğumuzdan öğrenmekteyizdir. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir