Yeni Konular

Klostrofobi Kapalı Yerde Kalma Korkusunu Geçirme

Klostrofobi , kapalı bölgede kalma korkusudur . Klostrofobi rahatsızlığı durumda olan kişiler dar meydanlara , minik mekanlara girmekten korkarlar ve asansör vb . meydanlara tek başlarına binemezler . Fazla strese girerler ve solukları kesilir ve benzeri olabilir . Bayılma , başı dönmesi vs . sıkıntılarda o anda üst üstüne gelebilir . Bazıları yatak odasının kapısını dahi kapatmaktan korkar . Kapı devamlı açık kalsın kilit vs . olmasın isterler . Klostrofobi rahatsızlığı hayatını sürdüren fertlerden bazıları arabada güven kemeri takmaktan , lunapark vb . yerlerde kemer takmaktan çekinir ve huzursuz olurlar . Toplumumuzda yaygınlığı tahmini olarak Yüzde 10 Yüzde 15 civarıdır .

 

Klostrofobi esasında ruhsal temelli bir rahatsızlıktır . Birey kapalı bir sahaya girdiğinde kendisini boğulur benzeri hisseder ve duvarlar üst kısmına üzerine ciro benzeri olabilir . Bunun yanında vücudunda baskı ilişkili fazla derece de terleme , ısınma , ateş basması vb . anormaliler meydana gelebilmektedir. Sebepleri tam anlamıyla bilinmemekle beraber minik yaşta meydana gelen bir takım travmaların sebep olabileceğinden olduğu tahmin edilmektedir. Mesela çocuğa ceza için kapkaranlık bir yer de ve dar bir mekana kapatıldıysa bu korku o yaş grubunda oluşmuş olabilmektedir.

29-08-2015_104319

Klostrofobi hastalığının iyileştirme sürecine baktığımızda çoğunlukla psiko terapiler üzerinden aşama aşama yürümektedir. İlk olarak korkunun ne süre başladığı , hangi olay ile meydana çıktığı , hangi vaziyetlerde tetiklendiği ve kişinin ne sık sık bu problemi içinde bulunduğu belirlenmelidir . Bu etkenler belirlendikten ardından terapist ile beraber seanslar başlar ve kişinin korkularının üst kısmına gitmesi , korkularını galip gelmesi amaçlı denemeler yapılır ve kişinin sorun içinde bulunduğu ortamlarda terapist ile beraber seanslar yapılır.

 

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir