Yeni Konular

Koca Yusuf Kimdir Hayatı Güreşleri Başarıları

Koca Yusuf
Koca Yusuf

Dünyaca ünlü güreşçidir. Şumnu’da doğdu. Atlas Okyanusu’nda öldü.Şumnu’nun Karalar Köyü’nde do­ğan Koca Yusuf, Deliorman Türklerindendir. Çok küçük yaşlarda güreşe başladı, dönemin ünlü pehlivanların­dan Nasçıköylü Kel İsmail Pehlivan’ın çıraklığını yaptı.Uzun süre Kırkpınar baş­pehlivanlığını elinde bulundu­ran Kel Aliço ile güreşti. Adalı Ha­lil’i iki kez arka arkaya yendi.

Sultan Abdülaziz ve Sultan V. Murat’tan sona padişah olan Sul­tan II. Abdülhamit döneminde pek çok güreş yapan Koca Yu­suf’un bu dö­nemdeki güreş hayatı hakkında çeşitli rivayetler vardır.

Örneğin Rami güreşlerinde Ço­lak Molla ile gü­reşirken “yarım açılması” üzerine hakem Aliço’nun “Yusuf Ağa, bu Mollacık seni bu ka­dar yener ancak” sözü karşısında Aliço’ya hürmetinden dolayı “Peki usta” diyerek mağlubiyeti kabul ettiği söylenir.

Türk güreşinin bu efsane adı yüz yirmi okkalık (yaklaşık 144 kg.) göv­desi, güreş hüneri, gücü ve sporcu ahlakı ile “Koca” lakabı almıştır.

Koca Yusuf, 1897 yılında Avrupa’ya gitmiş ve Paris’te minder güreşinin kurallarını öğrenmiştir. Bu dönemde Olsen, Pons, Fournier ve Sebes gibi Avrupa’nın ünlü güreşçilerini yenmiş­tir. Avrupa’da bü­yük bir üne ka­vuştuktan sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne gi­den Koca Yusuf orada da yaptığı bütün güreşleri kazanmıştır. Yen­diği güreşçiler arasında ünlü Jenkins ve Ame­rika Şampiyonu unvanını taşıyan Robert de vardır.

Türkiye’ye dönmek üzere 21 mayıs 1898’de Fransız bandıralı La Bourgogne transatlantiği ile yola çıkan Koca Yusuf, bindiği geminin 4 Haziran sabahı New York’ un kuzeydoğusundaki Sable Adası’nın 60 mil açıklarında İrlanda bandıralı Crmartyshire şilebiyle çarpışıp bat­ması sonucu bütün yolcu ve mürette­batla birlikte boğularak ölmüştür.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates M.Ö. 5.yy. da ( 469 – 399 ) yaşamış İlk Çağ felsefesinin önemli filozoflarından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir