Yeni Konular

Köpeklerde Hepatit Hastalığı

Köpeklerde Hepatit Hastalığı
Köpeklerde Hepatit Hastalığı

Köpeklerde birçok bulaşıcı viral hastalık görülüyor ne yazık ki ve bu hastalıkların kimi ölümle sonuçlanabilecek denli ciddi seyrediyor.Köpeklerde hepatit de viral bir enfeksiyon. Etkeni adenovirüsler (CAV-1) olan İnfectious Canine Hepatitis köpeklere idrar yolu ile bulaşır ve özellikle yavru köpeklerde ölüm riski çok yüksektir. Köpeklerde ilk belirtiler virüsün bulaşmasının ardından 5-6 gün içerisinde görülmeye başlar. Köpeklerde hepatit hastalığı bazen çok hafif belirtiler gösterir ve köpek bu hafif belirtilerle hastalığı atlatır, bazense hiçbir belirti göstermeksizin ani ölümlerle sonuçlanabilir. Şayet anne köpek aşılıysa yavrular anneden emdikleri kolostrum sayesinde 7 haftaya kadar bu hastalıktan korunabilirler. Bu nedenle yavru köpeklerin özellikle doğumdan sonraki ilk 24 saatte anne sütü emmesi son derece önemlidir.

Köpeklerde hepatit belirtileri

Köpeklerde hepatit belirtileri şunlardır;

  • Ateş
  • Halsizlik
  • Fazla gözyaşı akıntısı
  • Karın ağrısı
  • Kanlı ve yumuşak dışkılama
  • Vücudun kimi bölgelerinde kan oturma (özellikle karın altı, diş eti ve kulaklarda)
  • İştahsızlık
  • Gözlerde matlaşma (gözün mavi-gri renge dönmesi)
  • Nadiren öksürük

Köpeğinizde yukarıda saydığımız belirtilerin bir ya da bir kaçını gözlemliyorsanız onu hemen veterinere götürmelisiniz. Bu belirtiler ölümcül hepatit hastalığının yanı sıra birçok farklı hastalığın da habercisi olabilir o nedenle kesinlikle ciddiye alınmalı ve hayvan mutlaka veteriner hekim tarafından muayene edilmelidir.

Tedavi

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi bazı vakalarda hastalık hafif seyreder. Hastalığın hafif seyrettiği bu vakalarda antibiyotik tedavisi ve vitamin takviyesi uygulanır. Şayet köpekte iştahsızlık varsa serum tedavisine başvurulur. Köpekte mavi göz durumu görülüyorsa gözler için ayrı bir tedavi uygulanır ve göz için de antibiyotik kullanılır.

Köpeklerde hepatit ölümcül sonuçlar doğurabilen bir hastalıktır ve köpekleri bu hastalıktan korumanın kesin yöntemi düzenli aşılamadır. Yazımızı son bir bilgiyi sizlerle paylaşarak bitirelim; köpek hepatiti insanlara bulaşmaz ve yalnızca köpekleri etkileyen bir hastalıktır.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Kedi Maması Seçimi

Evcil hayvan beslemenin oldukça faydalı olduğu yapılan araştırmalarca kabul edilmiş bir gerçektir günümüzde. Hal böyle …

Bir cevap yazın