Yeni Konular

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

0a2435057bbe2797a1ccdf737e691d5dKöpeklerde Tuvalet Eğitimi

Sağlık problemleri olmayan, maddi durumu iyi ve yeterli zamana ve hayvan sevgisine sahip olan birçok insan barınaklardan ve ya anne altından güvenilir kişilerden evcil hayvan sahibi olabilir. Kedilerin büyük çoğunluğu içgüdüsel olarak tuvaletlerini kedi kumlarına yapmaktadırlar ancak evde sizinle yaşamasını istediğiniz evcil köpeklerinizi eğitmeniz gerekmektedir.

Tuvalet eğitimi için birçok seçenek vardır ancak şuan anlatacağım yöntem benim deneyimlerimle elde ettiğim en temel yöntemlerden biridir ve bu yöntemle başarısız olmanız halinde bir eğitmenle bağlantıya geçmeniz gerekmektedir.

 

Köpeğiniz eve ilk geldiği an tahmini olarak 2-3 aylık bir yavrudur. Aynı bebekler gibi oda tuvaletini anlatamaz ve kesinlikle tutamaz bunun nedeni insanlardaki gibi kaslarının gelişmemiş olmasıdır. Bebeğinizin altını bezlediğiniz gibi köpeğinizin altını bezleyemezsiniz o nedenle bir elinizde kova bir elinizde bezle dolaşmaya hazır olun. Eve ilk getirdiğiniz an yavrunuzla yatmak isterseniz tüm evde dolaşmasını istersiniz ama sunu bilin çişini yaptığı her alan onundur ve o koku asla kaybolmamaktadır ve sırf bu yüzden bebeğinizle biraz ayrı kalmaya alışmak zorundasınız.

28-05-2015_083547

İlk başta birçok petshopta satılan çiş damlasını edinmeniz gerekmektedir. Daha sonra gazete kâğıtlarıyla ya da en kolayı eczanede satılan hasta petlerinden alabilirsiniz.  Eve varmadan önce tuvalet eğitimini tamamlayana kadar evinizin bir odasını veya bir bölümünü onun için ayırmalı yemek kaplarını, yatağını ve çiş petini bu alana koymalısınız. Tuvalet eğitimini tamamlayana kadar asla kontrolsüz olarak serbest bırakmayın ve istemeden tuvaletini yaptığında kızmayın sadece hayır kelimesini kullanın ve onu tekrar kısıtladığınız alana götürün. Çiş petine damlattığınız damla sayesinde zaten yavru köpeğiniz çoğunlukla o alana tuvaletini yapacaktır ancak bazı aksaklıklar olabilir ne de olsa bebek ve çişini her zaman tutamayabilir, heyecanlandığında, oyun oynadığında ve korktuğunda istemeden kaçırabilir.

 

Yavrunuzun aşıları bittiğinde (2-3 ay kadar sürer) artık tuvalet eğitimini dışarıda verme vakti gelmiştir ve en zor süreç başlamıştır. Dışarıda tuvalet eğitimi vermeye başlasanız bile çiş petini kaldırmayın, alan kısıtlamasına devam edin ve her zaman kontrollü olarak serbest bırakın. Dışarı tuvalet eğitiminde ilk başta en önemli ve en temel hareket köpeğinizden önce kendinizi programlamak olacaktır. Birincisi yeterli sabrınız olmalı ve ikincisi her gün aynı saatlerde sabah ve aksam olmak üzere pes etmeden dışarı çıkarmanız gerekmektedir. Sabah çok erken nasıl çıkarırım ya da bugün işe gidiyorum aksam çıkarırım hatta 1-2 saat geç çıkalım Bir şey olmaz demeyin, derseniz hem kendiniz hem yavrunuz kaybedersiniz.

28-05-2015_083625

Sabah yaklaşık yarım saatlik bir gezi programı ayarlayın ve gerekirse sabah 5′ te kalkın bunu planlamak size ait. Uyandığınızda ilk iş yavrunuzun yemeğini vermek olsun o zaten çok sık acıktığı için mamasını hemen yer ve suyunu içer. Mamasını yemekten vazgeçtiği an etrafta koşup oynamaya başlayacaktır. Oyun oynamaya başladıktan 15-20dk sonra yavrunuzla dışarı çıkın ve yanınızda ödül bisküvileriniz olsun. İlk başlarda çişini asla dışarı yapmayıp eve dönmeyi bekleyecektir hatta eve döndüğünde ilk çiş petine koşup çişini yapacaktır. Vazgeçmeyin zamanla az da olsa çişini veya kakasını dışarı yapmaya başlayacaktır bu noktada en önemli şey ise çişini yada kakasını yaptığı zaman hemen aferin diyerek ödül bisküvilerinden bir tane verin ve onu sevin ve evde yaptığı zaman ona hayır deyin ve asla sevmeyin bir müddet ilginizi sakının. Bunun yanı sıra tuvaletini yaptığı gibi hemen eve dönerseniz kendisinin cezalandırıldığını sanarak tuvaletini yapmanın yanlış olduğunu düşünerek yanılgıya düşebilir bu nedenle tam tersine her tuvaletini yaptığında ödüllendirdiğiniz gibi koşup oynamayı da ihmal etmeyin. Aynı sıralamayı aksam da yapmalısınız ve oldukça sabırlı bir şeklide aynı saatlerde aynı sıralamada vazgeçmeden devam etmelisiniz.

 

Birkaç ay sonra yavrunuzun dışarıda çok rahat yaptığını göreceksiniz. Bunu fark ettiğiniz an çiş petini ortadan kaldırın ve yavaş yavaş, oda oda kısıtlamaları kaldırın. Arada kaçırmalar olabilir sakın kızmayın sadece hayır demeniz yeterli. Ödüllendirmeyi yavaş yavaş azaltın sadece aferinle sınırlayın. Ne zaman bebeğiniz tuvaletini hiç şaşmadan dışarı yapmaya başlarsa tüm evi açın ona ve özgürce yaşamasını sağlayın. Eğitim aşamasında siz ne kadar sabırlı ve sakin olursanız o kadar rahat bir öğrenme süreci yaşar yavrunuz ama siz ne kadar kızgın ve sabırsız olursanız yaşadığı korku ve stres nedeniyle asla öğrenemeyecektir. Şimdiden başarılar ve mutluluklar.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Kedi Maması Seçimi

Evcil hayvan beslemenin oldukça faydalı olduğu yapılan araştırmalarca kabul edilmiş bir gerçektir günümüzde. Hal böyle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir