Yeni Konular

Kösem Sultan

Kösem Sultan
Kösem Sultan

Kösem Sultan… Tarih kitaplarında Haseki Mâh-Peyker, Kösem, Valide Sultan olarak binen namı diğer Kösem Sultan, aslında ataerkil olan toplumumuzun tarihin de kadınların ne kadar önemli bir rol oynadığının en önemli örneklerden biridir. Osmanlı padişahlarından I. Ahmed’in eşi olup, padişah IV. Murat ve I. İbrahim’in annesidir.

Tarihin tozlu sayfalarından tanıdığımız ve saray hayatında Valide-i Muazzama, Sahibet-ül Makam ve Valide-i Kebire sıfatlarıyla anılan ve bu sıfatların gereğini yerine getirmek için kendi evlatlarından bile vazgeçmeyi göze alan Kösem Sultan, oğulları İbrahim ve IV. Murat ile torunu IV. Mehmet döneminde uzun yıllar devlet yönetiminde etkili olmuş bir Hanım Sultan’dır.

Kösem Sultan olmak ve tarihe adını kazıtmak tabi ki çok zorlu ve acımasız bir yaşamdan geçer. Bu zorlu süreçten geçerken insanın adını herkes den ayrı bir yere koyması yüksek bir zekanın ve sadece mantığını dinlemekten geçer. Bunun en iyi örneği Kösem Sultanda görüyoruz. Topkapı Sarayı’nın haremine girmeden önceki hayatıyla ilgili nasıl bir hayat sürdüğü ve doğum yeri tartışmalıdır. Rum veya Bosna asıllı olabileceğine dair bilgiler bulunan Kösem Sultan’ın Anastasya adıyla doğduğu, Bosna’da 1590 yılında Beylerbeyi tarafından İstanbul’a gönderildiği tahmin edilir. Eşi olan I. Ahmet’in devlet yönetimindeki kabiliyetinin yanı sıra dindarlığı da bilinmektedir. Kösem sultan 15 yaşında I. Ahmet’e Haseki olmuştur. Bu tarihten itibaren sarayda etkisi hissedilmeye başlanmıştır.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates M.Ö. 5.yy. da ( 469 – 399 ) yaşamış İlk Çağ felsefesinin önemli filozoflarından …

Bir cevap yazın