Yeni Konular

Krav Maga Dövüş Tekniği

Krav-Maga-Dovus-TeknigiKrav Maga, İsrail Savunma Birliğinin vasıtasıyla oluşturulmuş bir self savunma tekniğidir. Çeşitli tip ayrıca yetenekteki kişilere afilli savunabilme sistemlerini en çabuk vakit içerisinde yaptırabilmeyi amaçlamaktaydı. Farklı self savunma becerileri ve teknikleri çok çabuk vakitte öğretebilme sebebinden dolayı oluşturulmuştur.

Krav Maga’nın Tarihçesi:

Krav Maga, Imrich Lichtenfeld aracılığıyla bulunarak bir savaş sanatıdır. Slovakya’nın başkenti Bratislava’da doğan Imrich babasıyla birlikte alışılmadık tek çocukluk yaşadı. Imrich’in pederi yani babası ise Samuel, Bratislava zabıta departmanında baş komiser meydana gelmesinin yakınında eskiyen sirk akrobatıydı.

Babasının teşvikleri ile yüzme, boks, güreş ve jimlastik benzeri pekçok spor dalıyla uğraştı. Imrich güreşte sporcu olarak meydana geldiği kadar alıştırman olarak da epey başarılı oluyor. Çeşitli spor dallarında çeşitli mükafatlar kazandı.

1930’lu senelerin ortasında, Bratislava’da faşist ve antisemitik gruplar meydana çıkmaya başladı. İse şehirdeki Musevi topluluklarını tehdit etmeye başladı. Imrich, Musevi komşularını faşist gruplardan muhafaza etmek amaçlı eskiyen boksör ve güreşçilerden meydana iştirak eden bir grubun de başını çekti. Bu ekip antisemitik çeteler tarafında Musevi bölgelerine saldırılmasını engellemeye çalıştı. Pekçok yol dövüşüyle karşı karşıya kalmış biri şekilde Imrich kolay ve hızlı bir biçimde bir dövüş et sistematiği oluşturması gerektiğinin farkına vardı.

27-12-2015_155022

Yahudi olarak yapılması nedeni ile Nazi zulmünden kaçarak 1972 de Filistine geldi. Onun gelişiyle İsrail hükümeti onun dövüş et becerilerinin farkına vardı. Durumdan sonra Imrich profesyonel olarak geldiği fitness, yüzme, güreş, bıçak kullanma ve bıçaklı saldırılara karşın savunma alanlarında dövüşçüler eğitti. Bu müddet süresince zabıta departmanından deniz kuvvetlerine civarı pekçok müessesede eğitimler verdi. 1948’de İsrail Devleti’nin ve İsrail Savunma Kuvvetleri’nin (IDF) kurulmasından ardından savunma kuvvetlerine bizzat olarak getirdiği Krav-Maga sanatıyla feyz verici müessesenin başına getirildi. Takip eden 20 yıl süresince İsrail askeri ayrıca zabıta akademilerinde dersler vermeye aynı ritimde devam etti. Ek Olarak sonraları Krav Maga, Imrich Lichenfield aracılığıyla Asker eğitimleriyle bütünleştirildi. Zaman ilerledikçe sistem yalnızca IDF vasıtasıyla değil, İsrail güvenlik güçlerinden meydana iştirak eden saklı servis Mossad ve polisler aracılığıyla da kullanılmaya başlanmıştır.

Savunma Sistemi:

27-12-2015_155439-krav-maga-savunmaKrav-Maga dövüş et sanatı, bireyin doğuştan kazandığı reflekslerden ayrıca sonradan kazanabileceği reflekslerini disipline etmiş olarak geliştirmeyi amaçlar. Bu yüzden Aikido, Karate, Boks, Judo, Ju jitsui Wing Chun gibi benzeri yüzyıllarla ölçülen birikime mevcut olan dövüş et sanatlarından de etkilenmiştir. En mühim niteliği tertemiz vaziyetlere bedensel ayrıca zihinsel olarak süratle adapte olabilmeyi öğretmesidir. Bu niteliği de korunmanın sistematiğini nihai derece canlı bir duruma getirmektedir.

Krav Maga İsrail savunma kuvvetlerinin resmi silahsız dövüş et sistemidir (Göğüs göğüse çarpışma). Çabuk karşı saldırılar ve kural tanımayan savunma teknikleri ile riskli ve beklemediğiniz olaylara karşı gösterişli savunma sağlamaktadır. Bununla Birlikte Abd Güven Örgütü aracılığıyla da seçim edilir. Krav Maga, Uzakdoğu savunma sanatları benzeri ananesel tek sistem olmamasına nazaran kendisini bir çok kez geliştiren ayrıca yenileyen bir savunma programıdır. Temel prensipler ve içgüdüsel hareketleri temel aldığından ötürü kısa zamanda efektif şekilde kullanılabilecek seviyeye gelinmesi kolaydır.

 

Krav Maga Seviyeleri:

27-12-2015_155652-krav-maga-seviyeleriİlk. Seviye: Temel savunma ayrıca kavgaya giriş seviyesidir. Tahsil Gören Krav-Maga’nın temel duruş pozisyonlarını, hareketlerini, yumruk, tekme, dirsek ve diz darbeleri öğrenilir. Bunun yanında yumruk, boyun kilidi ve tekmelere karşın savunma teknikleri işlenir. Haftada 2 ya da 3 antenman temposuyla 4 ayda seviye bitirilebilir.

2. Seviye (Sarı Kuşak): Birinci seviye öğretilerinin üst kısmına farklı yumruk çeşitleri, tekmeler, anlık saldırı çeşitleri ve yumruk darbelerini püskürtme teknikleri öğrenilir. Haftada 2 ya da 3 idman ile 6 ayda seviye bitirilebilir.

3. Seviye (Turuncu Kuşak): Temel tekniklerin pekiştirilmesi ve atak-savunma bilgisinin derinleştirilmesi ile geçer. Ateşli tabanca, bıçak ve sopa benzeri etkenlere karşın savunma öğrenilir. Haftada 2 ve yahut üç idman ile DOKUZ ayda seviye bitirilebilir.

4. Seviye (Yeşil Kuşak): Yöntem yeteneklerin ileri seviyede geliştirilmeye çalışıldığı seviyedir. Silahlı unsurlara karşın savunma, çok sayıda kişiyle dövüş et ayrıca yer kavgayı becerileri öğrenilir. Haftada 2 ya da 3 idman ile 12 ayda seviye bitirilebilir.

5. Seviye (Mavi ve Kahverengi Kuşak): Yalnızca ileri seviye talebeler eğitim görebilir ve yeniden sona tekniklerin pekiştirme ayrıca geliştirmesine yoğunlaşılır. Tüm savunma ve hucum teknikleri birleştirilerek, üst kısmına meslek sırrı denilebilecek yetenekler edinilir.

Krav Maga Dövüş Tekniği Video 1

Krav Maga Dövüş Tekniği Video 2

Krav Maga Dövüş Tekniği Video 3

Krav Maga Dövüş Tekniği Video 4

Krav Maga Dövüş Tekniği Video 5

Krav Maga Dövüş Tekniği Video 6

 

 

 

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR? Günümüzde, yabancı dili isteyerek öğrenmekten çok zorunda olduğumuzdan öğrenmekteyizdir. Bu …

Bir cevap yazın