Yeni Konular

Kusmak Orucu Bozar mı Kaza Gerekir mi

fa61e71aab6e61f5_290x297-455456Kusunca oruç bozulur mu, Ağız dolusu kusmak oruç kaza gerekir mi, Kusunca oruç kaz yapılır mu, Kusmak orucu bozar mı, Kusunca oruç bozulur mu, Kusmakla oruç bozulur mu Diyanet
Oruçluyken kusan kişinin orucu bozulur mu sorusuna diyanetin açıklaması şu şekildedir
Kendiliğinden kusmakla oruç bozulmaz. Ancak kişinin kendi isteği ve müdahalesiyle meydana gelen kusma, ”ağız dolusu” olması halinde, orucu bozar.
Peygamberimizin bir hadisine göre:?Kim kendiliğinden kusacak olursa, üzerine kaza gerekmez. Kim de isteyerek kusarsa orucunu kaza etsin.?
(Ebu Dâvud, Savm: 32; Tirmizî, Savm: 25; İbni Mâce, Savm: 16)

Kişinin kendi zorlamasıyla gelen ağız dolusu kusuntu orucu zaten bozulur. Bu şekilde bozulan bir orucun sadece 1 gün kazası gerekir. Fakat, ağız dolusundan az olup tekrar kendiliğinden içeri giderse İmam Muhammed?e göre orucu bozar, İmam Ebû Yusuf?a göre bozmaz. İnsanın kendi isteğiyle içeri giderse her iki imama göre oruç bozulur.

Kendi zorlamasıyla gelen kusuntu veya kendiliğinden geldiği halde kusuntunun bir kısmı insanın kendi isteğiyle içeri girerse ve insan bu hareketiyle orucunun bozulduğunu bilir ve bir şeyler yiyip içerse bundan sadece 1 gün kaza gerekir.

Esas itibariyle bir hata eseri olarak oruç bozulunca hiçbir şey yiyip içmeden iftara kadar beklemek vaciptir. Bir hata sonucu bozulan oruçtan sonra kusmada olduğu gibi yeyip içmek sâdece 1 gün kazâyı icap ettirir, 60 gün keffâreti gerektirmez.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Dinimizde Fala Baktırmak Günah Mıdır?

Dinimizde fala baktırmak günah mıdır? Fal bakan veya baktıran bizden değildir. Her kim olursa olsun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir