Yeni Konular

Kütahya da Gezilecek Görülecek Yerler

Çoğumuz sık sık tatil ederiz. Kimi zaman bir yakınımızla kimi zaman ise bizim için özel olan biri ile. Stres dağıtmak isteyenler veya Osmanlı kültürünü Osmanlı tarihini yakından incelemek isteyenlere harika bir önerim var. Neden sizde birkaç günlüğüne olsa bile bir yakınız ile Osmanlı kültürü ile harmanla şan ve yıllar boyunca Osmanlı mimari eserlerini koynun da barındırmış Kütahya’yı ziyaret etmiyorsunuz. Hadi siz de hemen bir bilet alın ve birkaç kıyafet ile bir fotoğraf makinesi kapıp Kütahya’ya doğru yol alınız. Peki, Kütahya’ya gittiniz diyelim nereye mi gideceksiniz. İşte tüm bu soruların cevabı için size Kütahya da gezilecek ve görüşülecek yerleri araştırdık. O zaman ne duruyoruz haydi hemen başlayalım.

Kütahya Evliya Çelebi

Kütahya Evliya Çelebi gibi büyük bir üstadın doğduğu şehirdir. Camileri, yaylaları, ormanları, çini ve porselenleri ile halen gelişmekte olan bir şehirdir. Ayrıca Mevlevilik anlayışının da hakim olduğu bu şehrin sokakların da gezerken kendinizi adeta tarihin sayfaların da hissedeceksiniz.

Kütahya Kalesi
Kütahya Kalesi

TARİHİ MEKÂNLAR: Kütahya kalesi, Kütahya saat kulesi, Kütahya zafer tepe anıtı, Dumlupınar şehitliği ve tarihi Kütahya evlerini de ziyaret edebilirsiniz.

Kütahya saat kulesi
Kütahya saat kulesi

Camilerin yanı sıra müzeler kaplıcalar da yer almaktadır. Kütahya’yı dıştan gördüğümüz de adeta yeşil bir örtüye sarılmış gibi hissederiz. Bu yöne sahip olmasının nedeni Kütahya’mın birçok vadi, orman ve kaplıcaya ev sahipliği yamasıdır.

Kütahya zafer tepe anıtı
Kütahya zafer tepe anıtı

Eğer Kütahya’ma yolunuz düşer ise hediyelik eşya konusun da Kütahya’nın oldukça geliştiği ve bu özeliğini de Osmanlı atalarından aldığı ve kuşaktan kuşağa geçmekte olan çini ve porselenlerini almanızı tavsiye ederiz.

kütahya dumlupınar şehitliği
kütahya dumlupınar şehitliği

Böylece başka bir şehir de bu porselenleri gördüğünüz an da aklınıza bir zamanlar seyahat etiğiniz tarih sayfalarından fırlamış derce de olan Kütahya şehrini hatırlayacaksınız. Ayrıca eğer yolunuz Kütahya’ya düşerse mutlaka beldelerini de ziyaret etmenizi de tavsiye ederim.

Tarihi Kütahya Evleri
Tarihi Kütahya Evleri

Çünkü beldelerin de merkez de olduğu kadar güzel yerler vardır. Osmanlı mimari eserlerinin sıkça bulunduğu Kütahya her yıl birçok sayı da da turist almaktadır. Ayrıca sadece tarihi yerleri için değil kaplıcaları için de birçok turist almaktadır. Eğer sizin de herhangi bir hastalığınız var ise gelin bu kaplıcalar da doğal bir yol ile rahatlama fırsatı elde ediniz.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Eskişehir Tanıtım Gezilip Görülecek Yerler

Eskişehir Tanıtım Gezilip Görülecek Yerler

İç Anadolu’nun incisi Eskişehir son dönemlerdeki gelişmesi ve bir o kadar popüler olması ile beraber …

Bir cevap yazın