Yeni Konular

Kuzey Kore’nin ilk Instagram videoları

Kuzey Kore’nin ilk Instagram videoları

Dünyanın en izole ülkesi olarak bilinen Kuzey Kore, genç lideri Kim Jong-un liderliği altında çok yavaş da olsa internet özgürlüğüne önem vermeye başladı.

Yabancıların 3G kullanımının artmasının ardından, yabancı muhabirler ‘Demir Perde’nin ardındaki Kuzey Kore’den ilk Instagram videolarını geçmeye başladı.

Kuzey Kore, internet kullanımı üzerindeki engelletin az da olsa kalkmasıyla üzerindeki kalın sis perdesini de bir nebze olsun azaltıyor.

Instagram’ın Haziran sonunda hayata geçirdiği video hizmetini kullanan yabancı muhabirler, demir perdeler ardındaki ülkenin bilinmeyen yüzüne ait kareler sundu.

Instagram’a ilk video, AP haber ajansı fotoğrafçısı David Guttenfender (@dguttenfelder) tarafından yüklendi. Videoda, başkent Pyongyang’ın geçtiğimiz Cumartesi gününe ait panoramik görüntüsü yer alıyor.

Bir diğer AP muhabiri Jean Lee ile birlikte yükledikleri toplam 6 videoda Kuzey Kore’nin günlük yaşamına ait karelerde askeri yönetimin izleri göze çarpıyor.

Ayrı çekilen videolarda, devlet televizyonunda Kore Savaşı’ndan kalma görüntüler, Pyongyang’daki bir anayol, bir restoran çalışanı, Pyongyang otelinin lobisindeki su kaplumbağası ve Güney Kore’deki askeri sınırdaki tesiste devriye gezen askerler yer alıyor.

Kuzey Kore, Şuıbat 2013’te yabancıların sosyal medya ağlarını kullanmasına izin vermişti.

 

 

 

Video:

teknoloji

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Google Yeni 3D Sanal Gerçeklik Tilt Fırça ile Çizim ve Modelleme

Uzay teknolojisine büyük yatırımlar yapan Google teknolojiyi yapmak ve üretmek için büyük bir güç harcıyor. İnternet aleminin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir