Yeni Konular

Lazer Diş Beyazlatma; Gülümseyin Lütfen!

d01a87c4b16d04c3e5d38c605ca0e23dÖnceleri Diş beyazlatmada kullanılan yöntemler dişlerin yapısına zarar verirken, bugün neredeyse hiç denecek kadar azdır. Yeni Trend; Lazer diş beyazlatma…

 

Beyaz dişler sağlığı ve çekiciliği simgeler. Bu durumda beyaz diş arzusunun ve talebinin büyümesine şaşırmamak lazım. Estetik diş tıbbı da bu alanda gelişme gösteriyor. Yeni trend olan Lazer Diş Beyazlatma sadece yarım saat tedavi süresi ile en kısa ve en sağlıklı diz beyazlatma yöntemidir.

 

Münih’te olan Estetik Diş Sağlığı Merkezinin başhekimi Dr.Beatrix Lenz ile yeni trend hakkında biraz fikir sahibi olalım.

 

 Lazer Diş Beyazlatma tam olarak ne anlama geliyor?

Dr.Beatrix Lenz: Bu Diş Beyazlatma Metodunda beyazlatma için hidrojen bazında bir jel dişlerin üzerine uygulanıyor. Jelin içerisinde bulunan hidrojen Lazer ışığı sayesinde aktif hale gelir ve dişin kararmış lekelenmelerini açmaya başlar.

 

Aynı saç rengini açma gibi yani, saç açıcıların içindeki bulunan hidrojenin saç pigmentlerini  yok etmesi gibi…

Dr. Beatrix Lenz: Aynen. Bu işlemde 2014 sonunda yeni çıkan lazer makinaları kullanılıyor, tedavi için en uygun makinalar bunlardır. Dişlerimiz yapısı gereği dört parçaya ayrılıyor. Yeni olan lazer dişlerin bu 1 parçasına tamamen ulaşabiliyor. Bu lazer sayesinde bütün işlem sadece yarım saat sürüyor.

 

Peki bu beyazlatma işleminin dişlere zararı yok mu?

Dr. Beatrix Lenz: Etken madde hidrojen bazından elde ediliyor ve hiç bir şekilde dişlere zarar vermiyor. Lazer ışığı hidrojeni yavaş ve usulca aktif hale getirir. En aşırı durumda işlemin yapıldığı günde dişler biraz daha hassas olabiliyor ama normal durumda farklı olarak hiç bir yan etkisi yoktur.

 

Normal diş beyazlatma ve Lazer diş beyazlatma arasındaki fark nedir ?

Dr. Beatrix Lenz: Aktif mekanizmasındadır. Diş beyazlatma etkisi lazer sayesinde iki katına çıkıyor. Bu da hidrojen jelinin dişlerinin üzerinde uzun bir süre bekletilmemesi anlamına geliyor, yani kısaca dişler için daha sağlıklı ve dişlerin yapısına ve diş etine zarar vermemesi anlamına geliyor.

 

Evde Diş beyazlatmak içinde çeşitli yöntemler var diye biliyorum…

Dr. Beatrix Lenz: Bunlardan herhangi birini kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmem. Evde kullanılan yöntemlerde Diş hekimi Beyazlatma materyali ile küçük çubuklar hazırlıyor, tabi ki çok az miktarda hidrojen içeren bir jel ile çünkü hastalara yüksek doz hidrojen içeren jellerin evde kullanımları uygun değildir ve yasal değildir. Bu nedenle hidrojen peroksit daha uzun süre uygulanıp bekletilmesi gerekir ki bu da dişlerin hassasiyetini arttırır. Bunların yanı sıra evde kullanabileceğiniz başka bir yöntemde eczanelerde satılan beyazlatma şeritleri vardır. Fakat bunların kullanımında genelde şeritlerin izleri kalıyor. Sonuç olarak Lazer Diş Beyazlatma en sağlıklı, en etkili ve en uygun yöntemdir. Fiyatı ise 400 liradan başlıyor ve seanslara göre artıyor.

 

Dişler ne kadar bir süre için beyaz kalıyor?

Dr.Beatrix Lenz: Etkisi genellikle uzun yıllar boyunca muhafaza ediliyor.

 

Kaç seansta gözle görülür bir beyazlık elde edile biliniyor?

Dr. Beatrix Lenz: Bir seans genellikle iki aşamadan oluşuyor. İkinci aşama ilk aşamanın etkisini çoğaltıyor. Eğer hasta sonucundan memnun kalmazsa, bir hafta sonra ikinci bir seans için tekrar gelebilir. Fakat hastalarımın %70 i ilk seanstan sonra memnun kalıyor ve ikinci bir seansa ihtiyaç olmuyor.

 

Tedaviden önce ve sonra nelere dikkat edilmeli? yapılması gerekenler ve yapılmaması gerekenler diye bir şey var mı?

Dr. Beatrix Lenz: Tedaviden 4 gün öncesinde flor içermeyen bir diş macunu kullanmakta fayda var bu durum dişlerin renginin daha çok açılmasına yardımcı oluyor. Tedaviden sonra ise istediğiniz gıdaları tüketebilir ve istediğinizi içebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek şey ise beyaz bir masa örtüsünden çıkaramayacağınız lekeleri yapan gıdalar tüketmemek örneğin: pancar, yaban mersini, şarap vb. bu durumda ise sadece 3-4 günlüğüne. Sigara içenler ise 2 gün sigara içmezlerse diş beyazlığının sürelerini uzatmış olurlar. Benim tavsiyem ise beyazlatma işleminden sonra sert aşındırıcılar ve kimyasal maddeler içermeyen bir diş macunu kullanmak, Opalescence gibi.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

Bir cevap yazın