Yeni Konular

Lepistesin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır ?

2015-06-25_152948Lepistesler, bakımı oldukça kolay, renkli ve eğlenceli akvaryum balıklarıdır. Akvaryumunuz bol bitkili ve büyük ise dişi balığınızın hamilelik döneminde daha büyük bir akvaryum almanıza gerek kalmaz. Lepistes balığınızın hamile olup olmadığını anlamak için, olgunluk seviyesine ulaşmış ve 3 aylık dişi lepistesleri eğer akvaryumda erkek lepistesler varsa da hamile demektir. Balıklarınızın hamile olduğunu balığınızın daha sağlıklı ve rahat geçirmesi için önlem alabilirsiniz. Hamile lepistesleri anlamanın en uygun yolu ise, balığın mide arkasına doğru kuyruk altında baktığınızda karanlık bir oluşum olduğunu görebilirsiniz.

2015-06-25_153226

Dişi lepisteslerinizin karnında siyah gibi bir leke görüyorsanız balığınız hamile demektir. Hamilelik süreci ilerledikçe de bu bölge daha koyu bil ha alır ve boyu artar. Ayrıca gebeliğin sonlarına doğru, dişinin karnı büyür ve karın bölgesinin saydam olmamasından dolayı yavru lepisteslerin küçük gözlerini görebilirsiniz. Balıkların hamile olduğu solungaçların kısmen açılacak ve daha hızlı solunum yapmasından anlaşabilir. Özellikle de doğum öncesinde dişi daha telaşlı ve agrasif olur. Ayrıca hamilelik döneminde balığın beslenme şekli de değişiklik gösterir. Ya daha çok ya da daha çok yem yemeye başlarlar. Bu süre zarfında balıklarınızın bu hareketleri yüzünden panik olmamalısınız. Ayrıca ısıtıcı etrafında ya da akvaryumun tek bir bölgesinde kalırlar ve doğum için kendilerine güvenli bir yer ararlar. Ayrıca lepistesler hamilelik ilerledikçe daha saldırgan ve ürkek olabilir ya da tam tersine daha sakin davranışlar sergileyebilir. En sonunda balığın karnı nerdeyse yuvarlak ve siyahımsı bir görüntü oluşur.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Kedi Maması Seçimi

Evcil hayvan beslemenin oldukça faydalı olduğu yapılan araştırmalarca kabul edilmiş bir gerçektir günümüzde. Hal böyle …

Bir cevap yazın