Yeni Konular

Mahşer Meydanında İnsanların Durumu

Her Müslümanın merak ettiği bir konu olan mahşer meydanında insanların durumu nasıl olacaktır sorusu, kafalarda soru işaretleri bırakmaya devam ediyor. Müslümanların mahşer günü kimsesiz ve yardımsız bir şekilde, amellerine göre saf alacakları Kuran-ı Kerim’de yer alan bazı ayet-i kerimlerde apaçık beyan edilmiştir.

 

Korku ve endişenin mahşer yerinde ön plana çıkacağı olgusu tüm hadislerde bahsedilmektedir. İnsanların birbirini kurtaramayacağı bir yer olan mahşer yerinde, yalan söylemek gibi bir davranış da sergilenemeyecektir. Babanın oğlunu ve anneninse kızını tanımayacağı ayrıca her bireyin kendini kurtarma endişesine düşeceği ise apaçık ortadadır. O yüzden mahşer günü verilemeyecek hesaplardan kaçınmak en doğrusu olacaktır.

Mahşer Meydanında İnsanların Durumu
Mahşer Meydanında İnsanların Durumu

Yer ve gök kavramının tamamen ortadan kalktığı mahşer yerinde insanların çıplak olacakları ama asla birbirinin farkında olmayacakları söylenir. İnsanların işledikleri suçlara, yaptıkları iyiliklere ve yaşam biçimlerine göre saf tutacakları bu büyük buluşmada, güneş insanlardan yalnızca bir mil kadar uzaklıkta ve tam tepelerinde olacaktır. İşlenen günahlara göre ter içerisinde kalacak olan insanların yaptığı tüm eylemler onlara tek tek hatırlatılacaktır. Yani hiçbir şeyin unutulma ve göz ardı edilme gibi bir lüksü kalmayacaktır. Allah’ın huzuruna çıkarak hesap verme günü olarak nitelendirilen mahşer gününde sadece 7 sınıf insan yakıcı güneşten ve cehennem azabından ayrı tutulacaktır ki bunların en başında adaletli bir şekilde ülkesini yönetebilen devlet başkanları gelmektedir.

 

Ruhların meydana çıkarak hesap vereceği bu gün, çırılçıplak ve şaşkınlık içerisinde kalırken, açılan amel defterinde hangi özellikler ağır basarsa o yönde mükafatlandırılacaklardır. İyi insanların amel defterleri sağ ellerine, kötülerin ise sol ellerine verilerek cenneti veya cehennemi tercih etmiş olmalarının kendi çabalarına bağlı olduğu kanıtlanacaktır.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Dinimizde Fala Baktırmak Günah Mıdır?

Dinimizde fala baktırmak günah mıdır? Fal bakan veya baktıran bizden değildir. Her kim olursa olsun …

Bir cevap yazın