Yeni Konular

Makyaj Teknikleri

6f4287f8a5dd0b583c77518836bef09bYeni başlıyorsanız veya makyaj hakkında bilgilenmek istiyorsanız. Okumanız gereken bir yazı …
Eskiden insanlar yalnızca kıyafet değiştirerek dışarı çıkabilmekteydi. Gelişen ve değişen zamanla birlikte hayatın içine giren makyaj bunu tam anlamıyla değiştirdi. Artık insanlar kıyafetten de öte makyaj yapmadan dışarı çıkmak bile istemiyorlar. Bunun nedeni kendilerini başkalarından güzel görme arzusu değil, tabii ki de aynaya baktığında kendi kendine güzel görünme duygusu oluşturuyor.

Makyaj Nedir?

İnsanlar var oluşlarındaki görüntüyü kabul etmekle beraber, bazen bu görüntüye minik renkler eklemek, bazı noktaları kapatmak gerekecektir. Bu durumlarda ortaya çıkan kozmetik ürünlerinin tamamı size istediğiniz değişimi yaratır. Yaratılan bu değişime de makyaj adı verilir.

Makyaj çeşitli şekillerde yapılabilir. Her yüzün kendine has bir yapısı vardır. Uzmanlar bütün bu görüntüleri çeşitli başlıklar halinde gruplandırmışlardır. Sizlere de yüzünüzün hangi gruba girdiğini öğrenmek ve yüz yapınıza göre makyaj yapmak düşmektedir. Yüz yapısı gruplandırılırken genel olarak gözlerin şekline göre sınıflandırma yapılır, çünkü gözler yüzde makyajı en çok gösteren bölgedir.

Yuvarlak Göz ve Yüz Tipi İçin Makyaj

Bu tür gözlere sahip bir yüzün makyajı için, kapatıcı kullanımı üzerine öncelikle elmacık kemiklerinin altına kalan bir allık uygulamak gerekir. En önemli alan olan gözler için ışıltı kullanılması önerilmez. Bunun yerine açık renk bir farı tüm göz kapağına uygulamak, üzerine de daha koyu renkte bir far uygulamak gerekecektir. Likit kullanımı gerekirse çekilen likitin kuyruklu bir şekilde yapılması yuvarlak gözlerde daha şık bir görüntü oluşturur. Gözlerin alt dış kısmına kalem çekilmesi çok fazla tavsiye edilmez. Bunun yerine alt iç kısmına sürme çekilebilecektir. Ruj kullanımında sürülen fara göre bir ruj seçilebilir. İstenirse uçuk tonlarda bir parlatıcı ile de makyaj tamamlanabilir. Bu makyajda dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi de çok yoğun kullanılması gereken rimel olacaktır.

Düşük Göz ve Yüz Tipi İçin Makyaj

Bu tarz yüz tipi en çok sorun yaşanan tiptir. Çünkü göz kapaklarının düşük olması yapılan makyajın belli olmamasına neden olur. Bu yüzden bu tarz bir yüze yapılacak olan makyaj tekniğinin doğru seçilmesi, diğer tiplere oranla çok daha önemli olmaktadır.

Bu yüzde allık ya da kapatıcı yerine önem, göz kapaklarına sürülen farlara verilmelidir. Bunun için de 3 farklı far seçilir. Farlardan birisi açık, diğeri orta koyulukta ve biri de siyah olması halinde en doğru makyaj tekniği uygulanabilir. Bu makyaja açık renk farı kaş altlarına sürmekle başlayın. Gözün burun dipçiklerine orta koyuluktaki renkten, sanki eyeliner gibi birer çizgi yapın. Bu çizgi gözaltlarına da gelsin ve gözün neredeyse uç kısmına kadar devam etsin. Siyah renkteki farı ise göz uçlarından ince bir şekilde başlayarak, genişleyen bir doğrultuda orta hizaya gelene kadar sürün. Siyah farın uçtan bakıldığında bir üçgen gibi sürülmüş olması gerekir. Daha sonra bu iki farı temiz bir far fırçasıyla dağıtarak birbirine karıştırın. Üstte kalan açık renk farı da yine aynı fırça ile biraz kirletebilirsiniz. Bu göz makyajının tamamlayıcısı yoğun kirpikler ve koyu renkteki ruj olacaktır.

Küçük Gözler/Büyük Gözler ve Yüz Tipi İçin Makyaj

Gözlerin küçük ya da büyük olması makyajın gidişatında çok önemlidir. Küçük gözler için:

  • Gözün üst kapağına açık renk, alt kısmına da koyu renk bir far sürülür. Bu far alt kirpik diplerine sürülen koyu renk kalen ve eyeliner ile desteklenir. Rimel kullanımında ise daha az rimel sürülmesi önerilir.
  • Büyük gözlerde bu uygulama tamamen tersi şekilde gerçekleşir. Ruj kullanımı ise far renklerine göre belirlenecektir.
   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Anne Sütü,Emzirme Teknikleri

Anne Sütünün Faydaları

Anne sütünün faydaları ve önemi Yeni doğmuş bebeklerin beslenmesinde en önemli etken anne sütü olup …

Bir cevap yazın