Yeni Konular

Mandalina Nerede Yetişir Özellikleri Nelerdir

Mandalina Nerede Yetişir Özellikleri Nelerdir - AymoliMandalina Portakala benzeyen citrus cinsinden meyve ağacı. (Sedefotugiller familyasındandır. Bu ağacın meyvesidir. Kırmızı mandalina, kabuğu kırmızı renkte olan mandalina çeşitlerine verilen addır.

Mandalina çok soğuğa ve yük­sek sıcaklıklara dayanıklı bir ağaçtır. Baş­lıca saf türleri: Citrus unshiu (satsuma tü­rü mandalina), C. nobilis, C. deliciosa, C. reticulata; melez türleri: Wilking, Fairchild, Fortune.

Rize mandalinası da denen satsuma e-kenci bir türdür; özellikle ihracata yönelik olarak Ege bölgesinde çok yaygındır, ama Doğu Karadeniz ve Akdeniz kıyı bölgele­rinde de yetiştirilir. Erken meyve verir, çok verimlidir. Meyvesi iri, orta iri, basık, par­lak turuncu renkte, hafif pütürlüdür; kolay soyulur; eti turuncu, iri hücreli, bol sulu, tatlı, hoş aramalı ve çekirdeksizdir.

Türkiye’de yılda 200 000 ton dolayında mandalina üretilir.Mandalinanın daha çok tazesi ye­nir; reçeli, şerbeti, marmelatı da yapılabi­lir. Suyu, bazı içecek ve yiyecekleri koku­landırmak için kullanılır; kabuğundan esans çıkartılır.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Yeşil çayın sağlık için yararı nedir? Hangi hastalıklarda kullanılır?

Yeşil çayın sağlık için yararı nedir? Hangi hastalıklarda kullanılır?         Yeşil çaydaki …

Bir cevap yazın