Yeni Konular

Mantar Hastalığı Sebepleri ve Tedavileri

14-10-2015_205531Mantarlar, aynen bakteriler gibi normal koşullarda da vücutta bulunurlar. Topraktan,havadan, hayvanlardan ve diğer insanlardan bulaşma riski vardır.Daha çok sıcak, nemli ve hava almayan yerlerde çoğalırlar. Ortak paylaşılan yerler ve eşyalar ayakkabı terlik eşofman da mantarın bulaşmasına ve çoğalmasına sebep olabilirler.

Ayak mantarlarının yaz aylarında artış göstermesinin sebebi, çoğu kişinin ayaklarında kış ayında uyuyan mantarların, yazın ayak terlemesinin artmasıyla nemli ortamda çoğalarak kendini göstermesidir.mantar belirtileri ayaklarda kaşıntılı kızarıklık, soyulma, sulu kabarcık, parmak aralarında çatlaklıklar şeklinde ortaya çıkar.Vücudunuzda küçük, kepekli, beyaz, açık sarımsı, kahverengi ve koyu renkli lekeler, halk arasında ‘samyeli’ de denilen bir mantar hastalığına rastlayabilirsiniz


Tırnakta renk ve şekil değişikliği, kalınlaşma, tırnak mantarı sebeplerindendir.Tırnak mantarı daha çok ayak baş parmağında ve yertşkinlerde görülür. Genellikle ayak parmak aralarında kaşıntı, pullanma gibi durmlarla ortaya çıkar.Mantar hastalıkları, havuz, hamam, spor salonları, duş gibi mekanlardan ve ortak kullanılan havlu, terlik gibi eşyalardan bulaşabilir. Farklı mantar tipleri farklı organ ve dokularda mantar hastalığı oluşturabilir.

Mantardan korunmak için yapılması gerekenler:
Öncelikle ayakları terletebilecek ayakkabılardan sakınmalı, yazları uzun süre kapalı ayakkabı giyilmemeli.

Mümkünse en az 2 çift ayakkabıdan her gün bir diğeri kullanılmalı. Teri emen pamuklu çoraplar giyilmeli, ayaklar her yıkamadan sonra parmak araları dahil kağıt havlu ile kurulanmalı, başkasının terlik ve ayakkabısı giyilmemeli, tırnak makası kullanılmamalıdır.

Ayaklarınızı her gün yıkayın
Özellikle ayak parmak araları olmak üzere, ayaklarınızı tamamen kurulayın.
Yazın dar ve kapalı ayakkabı giymekten kaçının.
Pamuklu çoraplar giyin ve hergün çoraplarınızı değiştirin. Sentetik materyelllerden yapılmış çorapları giymeyin.
Mümkünse evde ayaklarınız açık olsun.
Başkasının havlu ve terliğini kullanmayın.
Tırnaklarınızı kısa tutun. Tırnaklarınızı deterjan ve kimyasal maddelerden koruyun.

Mantar tedavisi ise şu şekilde olmalıdır:

Mantar enfeksiyonunun yeri ve şiddetine göre değişir. Doktor kontrolünde yapılmalıdır. Ağızdan alınan veya hastalıklı bölgeye sürülen ilaçlar kullanılabilir.
İlaç kullanım süresini doktorunuz belirleyecektir. Eksik tedaviler mantarın kısa sürede tekrarlamasına yol açar. Tedavi sonrasında da mutlaka korunma önlemlerine dikkat etmeniz gerekir.
Ayaklarda kızarıklık, soyulma, kaşıntı olursa ihmal etmeden dermatoloğa başvurulmalı.”

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir