Yeni Konular

Marie Luise Kaschnitz kimdir eserleri nelerdir

kaschnitzKaschnitz, Marie Luise, (d. 31 Ocak 1901, Karlsruhe, Almanya – ö. 10 Ekim 1974, Roma. İtalya), Alman şair ve romancı. Umutlu ve sevecen bir bakışı yansıtan çok sayıdaki yapıtıyla tanınır.

Potsdam ve Berlin’de yetişen Marie Luise, öğrenimini tamamladıktan sonra Roma’da kitap satıcılığına başladı. Bir arkeolog olan kocasıyla Akdeniz çevresindeki tarihi yerle­re yaptığı geziler, yapıtlarını büyük ölçüde etkiledi. II. Dünya Savaşı öncesinde yalnız­ca iki roman vayımladı. Liebe beginnt (1933; Aşk Başlıyor) ve Elissa (1937) adlı bu romanlar, genç kadınların aşkla ilgili sorunlarını konu alıyordu. Savaş sonrasında ise önemli bir şair olarak adını duyurdu; modern ve geleneksel şiir biçimlerini özgün bir söyleyişle birleştiren lirik şiirleriyle dik­kati çekti. Totentanz und Gedichte zur Zeit (1947; Ölüm Dansı ve Zaman Üzerine Şiirler) ve Zukunftsmusik (1950; Geleceğin Müziği) gibi yapıtlarında modem dünyayı cesur, kederli ama iyimserliğe ve umuda da yer veren bir bakışla ele aldı. Dein Schwei­gen, meine Stimme (1962; Senin Sessizliğin, Benim Sesim) gibi sonraki şiir kitaplarında ise kocasının ölümü üzerine duyduğu üzün­tüyü ve yalnızlığı, yaşamına bir anlam kazandırma çabasını yansıtır.

Kaschnitz, Wohin denn ich (1963; Ne Olacak Bana) gibi otobiyografik romanlar, Lange Schatten (1960; Uzun Gölgeler) adlı önemli bir öykü kitabı, ayrıca denemeler, radyo ve tiyatro oyunları da yazmıştır.

 

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates M.Ö. 5.yy. da ( 469 – 399 ) yaşamış İlk Çağ felsefesinin önemli filozoflarından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir