Yeni Konular

Matematiğin Kralı Gauss

Cem Yılmaz’ın da konuşmasında esprisini yaptığı ve şöyle dediği “Oğlum Gauss geri zekalı olduğu için okuldan atılmış. Sonra Gauss yöntemini bulmuş.” Konuşmasında bir çok öğrencinin bu şekilde motive olduğunu söylemiştir. Bunun böyle olmadığını bildiğinden esprisini yapmıştır. Dolayısı ile tabi ki durum böyle değildir. O bir dahidir. İşte Gauss kısa ve öz geçmişi…

 

MATEMATİĞİN KRALI GAUSS

Tam adı Carl Friedrich Gauss olan bu ünlü matematikçi 30 Nisan 1977 tarihinde Almanya’nın Braunschweig şehrinde dünyaya gelmistir.İlk okul ögretmeninin 1’den 100’e kadar olan sayıların toplamını istemesiyle Gauss fırtınası ortaya çıkmıştır.    
Gauss,Braunschweig Dükü’nün verdiği bursla  Collegium Corolinum’da ve daha sonra Göttingen Üniversitesi’nde öğrenim gördü.Gauss örgenimi bitince astronomi alanına ilgi gösterdi.Bu alanda çalışmasının sayesınde en küçük kareler yöntemini keşfetmiştir.Bunu güneşin etrafında dolanan gezegen ve asteroidlerin hareketlerini takip ederek bulmuştur.Bu sırada Göttingen Üniversitesi astronomi profesörü ve gözlemevi müdürü olarak çalışmaya başladı.

 

1805 yılında ilk evliliğini yapan Gauss’un bu evlilikten 3 çocuğu oldu.Fakat 3. çocuğunun dogumu sırasında eşi hayatını kaybetmiştir.Daha sonra eşinin arkadaşıyla evlilik yapmış ve 3 çocugu daha olmuştur.

 

İlerleyen yıllarda Gauss Hannover Eyaleti’nin yüzey ölçümünü yapmak için özel bir alet icat etmiştir.Bu alet güneş ışığı ve aynalar sayesinde kullanılmaktaydı.Ölçüm sırasında ölçüm hatalarının istatistiksel hatalarını veren normal dağılımı tam olarak keşfetmiştir.Normal dağılım günümüzde de hemen hemen her alanda hala kullanılmaktadır.

 

Yaşlandığı zaman Gauss manyetizma ve elektrik konularına ilgi sardı.Bir fizik profesörü olan Weber ile birlikte elektromanyetik telgrafı icat ettiler.Yaşının ilerlemesi nedeniyle matemetik yetnegini yavaş yavaş kaybettiğini düşünen Gauss edebiyata merak sardı.Gauss tanrıya inanmadığı için deist sayılabilirdi.

 

23 şubat 1855’te 78 yaşında iken hayatının büyük bölümünü geçirdiği Göttingen şehrinde vefat etti.Beyni araştırma yapılması için koruma altına alındı ve bugün hala Göttingen üniversitesi’nde tıp fakültesinde bulunmaktadır.

 

Gauss matematik’te birçok teorem ve formüle isim olarak verilmiştir. 2005 yılı dünyada Gauss Yılı olarak lanse edilmektedir.

 

Matematiğe ve diger bilim dallarına olan katsıyla Gauss büyük bir bilim adamıdır. İşte bu yüzden matematigin kralı Gauss olarak nitelendirilmektedir.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates M.Ö. 5.yy. da ( 469 – 399 ) yaşamış İlk Çağ felsefesinin önemli filozoflarından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir