Yeni Konular

Mavi Marmara Filistin yardım gemisi gemisi İstanbul’a geldi video izle

Mavi Marmara Gemisi İstanbulda

”Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım” kampanyası kapsamında Gazze’ye giderken İsrail’in saldırısına uğrayan ”Mavi Marmara” gemisi, İstanbul’a geldi.

Sarayburnu’ndan 219 gün önce 22 Mayısta yola çıktıktan sonra 31 Mayısta İsrail’in saldırısına uğrayan ”Mavi Marmara” gemisi, dün gece saat 01.10’da Çanakkale’deki Kepez Limanı’ndan resmi işlemlerinin tamamlanmasından sonra yola çıktı.

İstanbul’a saat 13.00’de ulaşan ”Mavi Marmara” gemisini Sarayburnu Limanı’na geminin kaptanı Mahmut Tural yanaştırdı. Geminin mürettebatı da ”Mavi Marmara” ile birlikte İstanbul’a geldi.

İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından Sarayburnu’da düzenlenen törenle, ”Mavi Marmara” gemisi vatandaşlar tarafından ”Mavi Marmara” şarkısı eşliğinde coşkuyla karşılandı. ”Mavi Marmara” gemisinin Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Genel Müdürlüğü’ne bağlı iki römorkör eşliğinde boğaza girişinde Galata Köprüsü üzerinde havai fişekler patlatıldı. Gemi limana yanaşırken, törene katılan bazı vatandaşlar, gözyaşlarını tutamadı. ”Mavi Marmara” gemisinin üzerine saldırıda şehit olanların resimlerinin de asılı olduğu görüldü.

Deniz polisi de boğazda güvenlik önlemi aldı. Anamur-Girne arasını 26 saat 15 dakika kafessiz yüzerek dünya rekoru kıran milli yüzücü Alper Sunaçoğlu’da ekibiyle Sarayburnu’ndan denize atlayarak, ”Mavi Marmara” gemisinin İstanbul’a gelişini yüzerek karşıladı.

Öte yandan bazı vatandaşlar, deniz yoluyla Sarayburnu’na ellerinde Filistin bayrakları olduğu halde sloganlar atarak geldi.

Sarayburnu’nda düzenlenen karşılama törenine, İHH Başkanı Bülent Yıldırım, Başpiskopos Hilarion Capucci, gemide şehit olanların aileleri ve ”Mavi Marmara” gemisiyle Filistin’e yardım götüren gönüllüler katılıyor.

Karşılama töreni için birçok ilden otobüsler kaldırıldı. 50 farklı ülkeden aktivist İstanbul’a geldi. ”Mavi Marmara”yı denizde balıkçı gırgırları karşıladı. Tören alanının girişine ve sahneye de ”Mavi Marmara” şehitlerinin resimleri asıldı.

”Mavi Marmara” gemisi, Sarayburnu’nda bir hafta kalarak vatandaşların ziyaretine açık olacak. Gemi daha sonra Tuzla Tersanesi’ne çekilecek. Burada geminin tamir ve bakımı devam edecek. Talep olması halinde gemi başka ülkelere de gönderilecek. Bu şekilde Filistin’de yaşanan ambargonun sürekli gündemde olması sağlanacak.

”MAVİ MARMARA, BİR TURNUSOL KAĞIDIDIR, BU GEMİYE DOKUNAN YANAR. BU GEMİ İNSANLIĞIN ORTAK VİCDANIDIR”

İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, ”Mavi Marmara” gemisine İsrail askerlerinin yaptığı saldırı sırasında direniş göstermeyi büyük bir mutluluk, büyük bir onur olarak gördüklerini ve bundan utanmadıklarını belirterek, ”Biz korkak değiliz, siz bizi vurmadınız, kendinizi vurdunuz, şimdi bu pisliğinizi temizleyin” dedi.

”Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım” kampanyası kapsamında Gazze’ye giderken İsrail’in saldırısına uğrayan ”Mavi Marmara” gemisinin 219 gün sonra İstanbul’a dönmesi dolayısıyla Sarayburnu Limanı’nda karşılama töreni düzenlendi.

Törende konuşan İHH Genel Başkanı Yıldırım, ”Mavi Marmara” gemisinin 22 Mayısta birçok ülkeden ve inançtan insanla yola çıktığını hatırlattı.

O zaman kendilerine ”Karşınızda dünyanın en zalim gücü var, siyonistler var. Arkasına Amerika’yı almış olan Ortadoğu’daki mafya devleti var. Siz bunlarla baş edemezsiniz” dendiğini belirten Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Doğru atom bombası hariç her şeyleriyle saldırdılar. Bu Mavi Marmara’nın etrafına onlarca zodyak, savaş gemileri, helikopterler, F-16’lar, denizaltılarla geldiler ve bomba atmaya başladılar, silah sıktılar. Zannettiler ki korkacağız. Ama şunu unuttular, burada cesur olan sadece Müslümanlar değildi, Yahudiler de Hristiyanlar da cesurdu. Hiç kimse kaçmadı. 9 kardeşimizi şehit ettiler. 50’den fazla arkadaşımızı yaraladılar.”

-”DİRENİŞ GÖSTERMEYİ ONUR OLARAK GÖRÜYORUZ”-

İsrail askerlerinin kendilerine ”Neden direniş gösterdiniz” diye sorduğunu belirten Yıldırım, şunları kaydetti:

”Direniş göstermeyi büyük bir mutluluk, büyük bir onur olarak görüyoruz, bundan utanmıyoruz. Bize ‘niye direniş gösterdin’ diyen yerli-yabancı herkese diyorum ki, biz korkak değiliz, siz bizi vurmadınız, kendinizi vurdunuz. Şimdi bu pisliğinizi temizleyin.

Bize diyorlar ki; ‘bizden uzak durun’. Siz Gazze’den, Batı Şeria’dan, Mescid-i Aksa’dan uzak durun, biz de sizden uzak duralım. Bütün dünya halkları siyonizmin pisliğini, yalancılığını gördü. Ey siyonizm, şunu unutma, zannetme ki bu ülkede birliği ve beraberliği bozacaksın. Duyuyoruz, İsrail kaynaklı bir çok provokatif hareketler oluyor. Biz bütün partilerle bütün sivil toplum kuruluşlarıyla bütün medyayla halkımızla ve özellikle şehitlerimizin aileleriyle gemiye katılanlarla beraber sizin bu pisliğinize karşı çıkacağız. Eğer tekrar Gazze’ye dokunursanız biz de size dokunacağız. Bu sözü nasıl anlarsanız anlayın. Şimdi Gazze’ye saldıracaklarmış. Artık Gazze’ye, Batı Şeria’ya, Mescid-i Aksa’ya saldırdığınızda İstanbul’a, Londra’ya, Paris’e, Tahran’a, Riyad’a, Mısır’a da saldırıyorsunuz.”

-”MAZLUMİYET NEREDEYSE, MAVİ MARMARA ORADA”-

Dünya halklarının harekete geçtiğini ifade eden Yıldırım, ”İlan ediyoruz, biz sadece Akdeniz’e çıkmadık yer yüzündeki bütün limanlara çıktık. Yeryüzündeki bütün mazlumların yanına gittik” dedi.

Mazlumiyet neredeyse Mavi Marmara gemisinin oraya gideceğini ifade eden Yıldırım, ”Mavi Marmara, bir turnusol kağıdıdır, bu gemiye dokunan yanar. Bu gemi insanlığın ortak vicdanıdır. Bu gemiye dokundular, bazı ailelerimizi üzdüler. Bu gemiye dokunmaya devam edilirse gönüllerden herkes düşer” diye konuştu.

İslam ülkelerinin liderlerine de seslenen Yıldırım, Türkiye’nin gösterdiği onurlu tavrı, onlardan da beklediklerini ifade ederek, ”Eğer siz isterseniz siyonizmi, orada bu zulmün elinden uzak tutarsınız. Ama şu ana kadar doğru dürüst bir ses çıkmadı” dedi.

-MAVİ MARMARA ŞEHİTLERİ İÇİN KAMPANYA-

Mavi Marmara’da şehit olanlar için ”9 Şehide 9 Eser” kampanyasını başlattıklarını anlatan Yıldırım, ”Bu 9 şehit adına yapılacak yurtları, eğitim kurumlarını, özellikle Arap dünyasının ve Avrupa’nın yapmasını istiyoruz” dedi.

Yıldırım, 100 ülkenin katılımıyla yeni yardım organizasyonları düzenleyeceklerini, Gazze, Batı Şeria ve yeryüzündeki bütün ambargolar kalkana kadar yola devam edeceklerini sözlerine ekledi.

-FURKAN DOĞAN’IN BABASINDAN DUYGULU KONUŞMA-

Saldırıda hayatını kaybeden Furkan Doğan’ın babası Ahmet Doğan, tüm şehitlerin Mavi Marmara ile döndüğünü ve aralarına katıldığını söyledi.

”Bu şahadetlerin ailelere birer mesaj olduğunu” ifade eden Doğan, ”Şehitlerimiz bize canını infak etmeyi öğretti. Şehitlerimiz silahlı direnişçi değildi. Amaçları yardım malzemesi ulaştırmaktı. Mavi Marmara gemisi, yardım seferlerini sürdürmeli. Şehitlerimizi yaşatmak istiyorsak, onların eylemlerine sahip çıkmalıyız” dedi.

Ahmet Doğan, dün gece saatlerce Çanakkale’deki Kepez Limanı’nda Mavi Marmara gemisine binmek için beklediklerini ancak gemiye alınmadıklarını ve bu durumun kendilerini çok üzdüğünü dile getirdi.

Konuşması sırasında duygulanan Doğan, İsrail’e de seslenerek ”İsrail, sen büyük bir hata yaptın. İnsanlık suçu işledin, katilsin, teröristsin. Bunu kabul edeceksin ve buna sebep olanları cezalandıracaksın” dedi.

Başpiskopos Hilarion Capucci de İsrail’in yıldırma politikaları karşısında asla geri durmayacaklarını söyledi.

Törende ayrıca Mavi Marmara gemisiyle Filistin’e yardım götüren Avrupa’nın çeşitli ülkelerindeki gönüllüler de birer konuşma yaptı.

Törende Mavi Marmara baskınında hayatlarını kaybeden İbrahim Bilgen, Çetin Topçuoğlu, Cengiz Songür, Fahri Yaldız, Cevdet Kılıçlar, Ali Haydar Bengi, Necdet Yıldırım, Furkan Doğan, Cengiz Akyüz ile hala yoğun bakımda olan Uğur Süleyman Söylemez’in isimleri tek tek okundu, vatandaşlar da hep bir ağızdan ”burada” diye cevap verdi. Törenin sonunda yakınlarını kaybeden ailelere çeşitli hediyeler verildi.

Daha sonra ailelerle gemide bulunan gönüllüler, ”Mavi Marmara” gemisini gezdi. Vatandaşlar da gemiyi gezmek isteyince, geminin kapısında bir süre izdiham yaşandı.

Saldırıdan kalan mermi izlerinin hala ilk günkü gibi tazeliğini koruduğu gemide, hayatını kaybedenlerin resimlerinin şehit düştükleri yerlere konulduğu görüldü. Gemiyi gezenler, burada duygulu anlar yaşadı.

Gemiyi gezen vatandaşlar, Mavi Marmara’nın kaptanı Mahmut Tural ile sohbet ederek hatıra fotoğrafı çektirdi.

Törene Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara da katıldı.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri!

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri?   2016 yılına çok sancılı bir şekilde girilen, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir