Yeni Konular

Mercanlar Nedir ve Hangi Denizlerde Bulunur

Kırmızı Mercanlar
Kırmızı Mercanlar

Mercanlar bitki görünüşüne rağmen denizlerde yaşayan omurgasız hayvanlardır.Kalkerlerden  oluşmuş sağlam bir zemin üzerinde başka canlılara sarılarak yaşamlarını sürdürürler.Tatlı su polibi, denizanası ve denizşakayığı gibi o da selentereler familyasından gelir.Akdeniz, Kızıldeniz ve koloni halinde yaşadığı Büyük Okyanus gibi sıcak denizlerde bulunur.

En iyi bilineni, mücevhercilikte kullanılan kırmızı mercandır.Genellikle 50 ile 150 metre arasında değişen bir derinlikte yaşar ve dalgıç donanımıyla avlanır.

Görünüşü 30 cm yüksekliğinde bir ağaççığı andırır ve bu kümelere “polip öbeği” denir.Polip öbeği acayip çiçek görünüşündeki poliplerden meydana gelir; her polibin alt kısmında bir sindirim boşluğu, ağzında canlı ve sekiz dokunaç bulunur.Polipler öldüğü zaman, bileşiğindeki demir oksit dolayısıyla parlak kırmızı renk almış kalsiyum tuzlarından oluşan taş halindeki polip obeği yerinde kalır.Birbirlerine yapışmış milyonlarca polip öbeği tropikal denizlerde gemiciler için çok tehlikeli olan mercan resiflerini meydana getirir ve dikkatle sakınmak gerekir.

Kızıldeniz’de bulunan bir mercanın dokunaçlarının üstünde nematosit denilen kapsüller vardır.Bu kapsüllere dokunulduğunda patlayıp açılıyorlar. Diğer bir mercan türü polan diplora strigosatürü mercanlarının görme duyusu yoktur.Yiyecek avlarının yerini belirlemesi için,kimyasal alıcılarını  kullanırlar.Mercanların bu canlı renkleri ile ve hücrelerinde içerdikleri pigmentler,dallarında yaşayan yosunlarla avlarını tuzağa düşürürler.

Pembe ve kırmızı mercanlar, mercan duru ve sıcak (en az 20 derece) suda yaşayan bir hayvandır.Tropikal denizlerde bazen dairesel resifler ve “atol” denilen bu adacıklar suyun yüzeyinin hemen altında kalır.Mercan mücevhercilikte (Gerdan, bilezik, küpe v.b. yapımında) kullanılır.

Mercanlar ölünce  iskeletlerinin binlerce yıl boyunca aynı bir bölgede toplanması ile  mercan kayalıkları oluşur. Yalnız veya koloni şeklinde yaşayabilirler. Vücutları ışınsal şeklinde ve simetrilidir. Ağız çevrelerinde ise uzantılı dokunaçları bulunur. Ağız ve kolları kaslarla  açılıp kapanabiidiği için küçük canlıları bu şekilde avlayabilirler.İskeletleri ise dış  dış derilerinin salgısından oluşur.Denizlerin diplerinde ise adeta çiçek bahçesi gibi bir görünümü vardır.

 

 

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Kedi Maması Seçimi

Evcil hayvan beslemenin oldukça faydalı olduğu yapılan araştırmalarca kabul edilmiş bir gerçektir günümüzde. Hal böyle …

3 yorumlar

  1. çokkkkkkkkk begendimmmmmmmmmmmmmmmm

  2. Bence biraz kısa olsaydı iyi olurdu

  3. çokkkkkkk ama çookkkk uzun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir