Yeni Konular

Mexico City Hakkında Bilgiler

Meksika City Hakkında Bilgiler
Meksika City Hakkında Bilgiler

Mexico City , Orta Amerika egemenliği altında olan yerin yani Meksika’nın yönetim merkezi olan şehirdir , baş kentidir. Mexico City bir de bağımsız ülkeler ülkesi olan Meksika’nın 31 bölgesinden biridir. Mexico Şehri , Meksika’nın en büyük ayrıca en şöhretli şehri olmasının yanı sıra da ortak devletin en yoğun ilidir. Mexico City’de Bir yerin yerlisi olmuş, mütemekkin olarak oturmuş olan ve yerleşik olarak kalan insan sayısı yaklaşık olarak 21.2 milyon dolaylarındadır. Bu ayriyetten de bu ilin Dünyamızın en sayısı çok nüfuslu kentlerinden birisi yapmaktadır. İlde oturmuş olan ve yerleşik olarak kalan 21. 2 milyon insandan ortalama şekilde 8. 6 milyonu merkezinde yaşamaktadır. Merkezde yaşayabilen 8. 6 milyon kişi bu kentin Dünyamızın merkezlerde kalan kişiler olarak temelinde en nüfusu yoğun 2. kenti olarak bilinmektedir. Fakat ilin m2’ye indirgenen şahısların rakamsal değeri dikkate alınıp bakıldığında dünyadaki öbür bütün illeri arkada bırakarak Birinci kategoride bulunduğunu da söylememiz icap eder. Mexico City’nin şehremaneti başkanlığını Miguel Angel Mancera yapmakta olduğunda, Mario Martin Delgado, Alejandra Barrales ve Pablo Escudero Morales’te senatörlük işlerini kendisine alan kişiler olarakgösterilmektedir. İl dünya üstünde çok fazla eski zamandaki yerleşik bölgelerinin baş sırasını almak ile beraber, ilk resmi bulunuşun 13 Mart 1325 yılında ortaya çıkarıldığını da ifade etmek gerektiğini ve bu şekilde belirtildiğini söyleyebiliriz. 3 değişik uygarlığa tanıklık etmiş olan Mexico City, 3 defa da kaybedilip tekrar kazanılmıştır. Meksika’nın önemli yeri pozisyonundaki Mexico City, devletin maddi gelir bazında lokomotifi şeklindedir. İlin devlet gelirine yaptığı etki senelik şeklinde 412 milyar doları geçmiş olarak ifade edilir. Bu manada şehir Meksika gelirininin yaklaşık olarak %25’lik bir bölümüne malik oluyorlardı. Bu da ilin stratejik değerini fazlaca da yükseltmektedir.

2015-10-14_123431

Orta Amerika ve Güney Amerika’nın en bilinen illeri olarak benimsenmiş olarak ilan edilen Mexico City, ”Küresel Şehir” şekilde isimlendirilmektedir. Kuzey ve Güney Amerika bölgelerinde bulunmuş olan iller içerisinde mensup olanMexico City, eyaletlerin çok değerli 10 finans ili arasında benimsenmiş olarak ilan edilir. Mexico City, Meksika’da Meksika Vadisi üstünde kurulmuş bir şehirdir. Şehrin içinde 16 adet geniş şekilde yer alan ilçeler bulunmaktadır. Bu manada şehir bir ülke şekilde de kabul edilmektedir. Mexico City, komşu ülkeler Peru ve Kosta Rica dikkate alınacak olursa, bir şehir olmasına karşın bu iki ülkenin toplam ekonomisinden henüz büyük bir ekonomiye sahiptir. Mexico City, bir dönem İspanya’nın kolonisi haline de gelmiş bir şehirdir. Ancak sonrasında 1824 yılında uygulanan bağımsızlık savaşı sonrasında şehir İspanya sömürgesinden kurtulmayı hak kazanmıştır. Şehir aynı zamanda de eyalet olması sebebiyle Meksika’dan yarı bağımsız bir bünyeye sahip olmasından oldukça değişik uygulamaları da bünyesinde barındırabilmektedir. Bu anlamda çoğu Avrupa Birliği ülkesinde yasak olarak eşcinsel düğünlere ve ötenazi gibi çeşitli yaptırımlara onay veren Mexico City, Kuzey ve Güney Amerika kıtasının en modern şehirleri dolayların da kabul edilmektedir.

2015-10-14_123503Bir zamanlar Aztek ve İspanyollara tanıklık yapmış olan Mexico City, şimdiki geçirliliğini yitirdikten sonra İspanya mensup Meksikalılar ve yerleşik halde bulunan halkın idaresinde olarak devam etmektedir. il 1900’lü senelerin başlarında bir baş kaldırma olmuş ayrıca bu şekilde bir siyasi ihtilal yapılmıştır. Eyalet 1900’lü senelerde birlikte net anlatan ifade ile diyebiliriz ki yeniden yapılıp tekrar kurulmuştur. Gayet modernize bir düzenek ve ulaşım düzenine mevcut olan Mexico City, her sene pek çok sayıda turistin da gelip gidilen yer olarak merkez bölgesi olarak gösterilmektedir. Kent genel şekilde pek çok büyük çaplı teşkilatlara de görücü olarak rol almasında etkili olduğu de bilinmektedir. bu söylenenler içinde çok fazla değerlileri olan 1968 senesinde kurgulanmış olan Yaz olimpikleri ve 1986 tarihinde yapılmış olan FIFA Dünya Kupası Finalleri olmuştur. Sonraları 2000’li tarihine geldikçe insan sayısının çabucak yükselmesi bir takım problemleri de birlikte getirmiştir. En önemlisi de hava pisliği açısından hâlâ önemli bir problem yaşayabilen Mexico City, bu problemi düğümünü açmak için çok fazla dolar harcaması şeklinde gider yapmaya bir türlü onay vermemektedir. Hava kirliliğinin yanı sıra bu sürecin dışında olsa su pisliğinin da görüldüğü Mexico City’de her iki probleminden ve durumundan kurtarmak adına etütler yürütülmektedir. Bölge ve yer altı hareketliliği bağlamında Güney Amerika ülkesi Şili’nin ardından en tehlikeli yerleşim yeri olarak kabul edilir. 19 Eylül 1985 senesinde merkez alanı Mexico City olarak teşkil eden 8. 1 şiddetindeki depremde pek çok insan yaşamını yitirmiştir. Bu afet de akıllarda kalmış olan sokaklarda görülmüş olan dev boyuttaki çatlaklar dır.

Mexico City su derecesi ya da bölgede yer alan iki kocaman deniz mecrası yanı Pasifik ve Atlas Okyanusu dikkatle bakılacak olursa fazlaca tepede bir alanda bulunmuş olarak kent şeklinde bilinmektedir. Mexico City’nin en alt bölgesi deniz düzeyinden 2,2 km. yukarıda bulunmuş olarak yer alıyor olmaktadır. bunun dışında bir çok dağ sırasının da bulunmuş olduğu Mexico City’nin en yukardaki yeri ise deniz düzeyinden neredeyse, 5 km. yüksektedir. Bu hali vaziyet fazlaca süre alanda teneffüs yolları şikayetlerinin ve hastalıklarının fazla derecede ortaya çıkmasına meyletmektedir. Alanda yükselti fazla olmasından dolayı 1 yıllık havadaki yüksek ısı ortalaması 12 ila 16 santigrat derece arasında farklılık göstermektedir. Bölgede hava ısısının 3 santigrat derecenin altında indiği fazla olmamakta şeklinde belirlenebiliyor iken ortak olarak 30 santigrat dereceyi geçtiği de çok fazla görülen bir olay olmamaktadır. Bölgede bugüne kadar ölçülmüş çok fazla havadaki yüksek ısı değeri 33. 9 en alçak sıcaklık değeri ise -4. 4 santigrat derece olarak belgelere geçmiştir. bu alana kar yağmış oluşu son yy. da yalnızca 2 defa belirlenebilmiştir. Şehir merkezinin bulunduğu noktalara 5 Mart 1940 ve 12 Ocak 1967 senelerinde kar yağması olmuştur. Şimdi ki 2 tarih dışında kar yağışının oluştuğu belgelere geçmemiştir. Hava pisliğinin Çin Halk Cumhuriyeti’nden son en çok belirlenmiş olduğu yerlerden birisi şeklinde ilan edilen Mexico City, buna neden olarak yollara çıkmakta olan taşıtlar sebep olarak gösterilmektedir. Mexico City’de 24 saatte yollara çıkmakta olan taşıt sayısı 4 milyondan daha da fazla olduğu belirtilmektedir.

Kesinlikle Dolaşılması ve Bakılması Gerekenler: 1910 tarihinde kurulan yapılan kentin sembolü El Ángel de la Independencia Anıtı, Aztek piramiti harabelerinin parçaları da bulunduğu Museo el Templo Mayor, Diego Riviera’nın duvar fotoğrafları, Dünyamızın en büyük çaplı antropoloji müzesi olan Museo de Antropología, Modern Sanat Müzesi, Teotihuacan Aztek enkaz parçaları.

Guadalupe Katolik Bazilikası dünyada ki en fazla görülmek için gidilen Hristiyanların ibadet etmek için toplandıkları yer olan ibadethanelerinden bir defa tanesi. imalatına 16. yy. da başlanmış olan ve 1709 tarihinde bitirilen Eski Bazilika’nın hemen karşında önünüze, 1974 -76 tarihi arasında kurulan Guadalupe Modern Bazilikası bulunmaktadır.
Tlatelolco kentin bakılması gerekmekte olan yerlerinden! Üç Kültürler Meydanı’nın merkezinde bulunan, Aztek Arkeolojik Sitesi, 17. yüzyıldan kalmış olan Templo de Santiago Kilisesi ve Meksika Ulusal Özerk Üniversitesi ile çevrilmiş olan teşkil eden Tlatelolco, aynı bu dönemde 1968 yılında devlet yönetimi karşıtı olaylarda yaşamını yitiren öğrencilerin ve de insanların anma noktasıdır.
Mexico City’den 50 kilometre ilerisinde antik dünyanın en çok fazla yerleşik alanlarından biri teşkil eden Teotihuacan Dünya Mirasları Listesi’nde meydandadır alıyor. Güneş Piramidi, Ay Piramidi, Quetzalcoatl Tapınağı ila diğer ibadethanelerinden ortaya gelen şehir yapılarının konumları, Orion Takımyıldızının oradaki halinin benzeri olacak şekilde yapılandırılmış.
Evren Mirası Listesi’nde yer alan Xochimilco’da kanallar dolaylarında gezmekte olan “chinampas” suda yüzmekte olan konutları mutlaka görmeye gitmelisiniz.
Aztekler’in kenti kurmuş oldukları Zocalo Meydanı Mexico City’nin en çok dolaşılan yerlerinden birisidir. Şimdi ki geniş alanda yer kazanan Palacio Nacional, geniş topluluğu, eşi benzeri olmayan bahçe yapısı ve iç dekorasyonu dışında Diego Riviera’nın muazzam duvar resimlerine de bulundurmaktadır.
1573-1813 seneleri aralığında kurulmuştur yapılan, Barok mimariye mevcut Metropolitan Katedrali görülmeye değerdir. En önemlisi de zenci İsa heykeli dikkat çekmektedir.
Museo del Palacio da Bellas Artes, Museo da San Ildefonso ayrıca Museo de Franz Mayer Mexico City’de görmek için gitmeyi tercih edebileceğiniz başka müzelerdir.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Eskişehir Tanıtım Gezilip Görülecek Yerler

Eskişehir Tanıtım Gezilip Görülecek Yerler

İç Anadolu’nun incisi Eskişehir son dönemlerdeki gelişmesi ve bir o kadar popüler olması ile beraber …

Bir cevap yazın