Yeni Konular

Milyonlar, ‘hat kontrolü’ için akın etti!

Milyonlar, 'hat kontrolü' için akın etti!

Hat kontrolü yapan abone sayısı 2 milyonu geçti.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından vatandaşların haberi olmadan adlarına açılan cep telefonu hatlarının iptal edilmesini sağlamak için başlatılan “İnternet Üzerinden Hat Sorgulama Hizmeti”nden 6 ayda 2 milyon 171 bin kişi yararlandı. Sorgulama sonuçlarına göre 1 milyon 579 bin 366 kişi, haberi olmadan üzerine kayıtlı birden fazla hat olduğunu tespit etti. 15 bin 172 kişi ise kendi adlarına 10’dan fazla hat açıldığı bilgisine ulaştı.

Sorgulama yapan vatandaşların GSM operatörlerine başvurarak haberleri olmadan açılan hatların iptal edilmesini talep etmeleri üzerine operatörler bu hatları kullanan kişileri arayarak kullandıkları hattı üzerilerine almaları gerektiği uyarısında bulundu. Bu bilgilendirme ve uyarılar sonucunda üç GSM operatöründen 666 bin 748 kişi kendisinin kullandığı ancak başkasının üzerinde kayıtlı olan cep telefonu hattını üzerine aldı.

“Başkalarına ait cep telefonu hatlarını kullananlara 1 Ekim’e kadar süre”

BTK Başkanı Tayfun Acarer, yaptığı açıklamada, hat sorgulama hizmetine vatandaşlar tarafından büyük bir ilgi gösterildiğini belirterek, cep telefonlarıyla ilgili vatandaşların mağduriyetine yol açan önemli bir sorunun büyük ölçüde çözüldüğünü söyledi.

Böyle bir hattın varlığından haberi olmayan vatandaşlar adına açılan cep telefonu hatlarının kötü niyetli kişilerce farklı amaçlar için kullanılabildiğine dikkati çeken Acarer, haberi olmadan adına hat açtırılmış vatandaşların çeşitli sorunlarla karşılaştıklarını dile getirdi.

Acarer, “Başkasının adına kayıtlı hatları elinde bulunduran bazı kişiler bu hatları dolandırıcılık gibi suçları işlemek amacıyla kullanabiliyor. Bu gibi olaylar nedeniyle kağıt üstünde hattın sahibi olarak gözüken ancak bundan haberi olmayan vatandaşlar zor durumda kalıyor” dedi.

Mobil işletmecilere açık hat nedeniyle Mart 2012 tarihli Kurul Kararı ile para cezası verdiklerini hatırlatan Acarer, şunları söyledi:

“Ayrıca Kurulumuz tarafından Eylül ayında alınan kararda da kendi adlarına abonelik sözleşmesi olmadan başkalarının adına açılmış cep telefonu hatlarını kullananlara, bu hatları üzerlerine almaları için 1 yıllık süre tanınmıştı. Buna göre başkalarına ait cep telefonu hatlarını kullananların, 1 Ekim 2013 tarihine kadar ilgili GSM işletmecisine başvurup taahhütname imzalayarak, kullandıkları hattı herhangi bir ücret ödemeden üzerilerine alma imkanı bulunuyor.”

teknoloji

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Google Yeni 3D Sanal Gerçeklik Tilt Fırça ile Çizim ve Modelleme

Uzay teknolojisine büyük yatırımlar yapan Google teknolojiyi yapmak ve üretmek için büyük bir güç harcıyor. İnternet aleminin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir