Yeni Konular

Miraç kandilinde yapılacak dua ve ibadetler

5642ddsa-3fdsw21
Miraç gecesinde yapılacak ibadetler, Miraç namazı nasıl kılınır, Miraç gecesi yapılacak dualar, Mübarek gecelerimizden biri de Miraç Kandili gecesidir. Miraç Kandili dolayısıyla bazı kurum ve kuruluşlar Miraç Kandili Mesajları yayınladı. Bu özel gecede sevdiklerinin Miraç Kandili’ni kutlamak isteyen binlerce kişi Miraç Kandili mesajları gönderecek. Miraç Kandili Nedir?
Miraç, yükseğe çıkma anlamındaki söz. Arapça uruc sözcüğünden türetilmiş olup merdiven anlamına gelmektedir. İslam inancında, Muhammed’in göğe yükselişini ifade etmek üzere kullanılan bir terim hâline gelmiştir.

Miraç Gecesinde yapılacak olan ibadetler:

Yatsı namazından sonra 12 rekat Hacet namazı kılınır.

Her rekatta Fatiha’dan sonra 10 İhlas-ı Şerif okunur.

Namaza niyet:

”Ya Rabbi, senin rızan için niyet eyledim namaza. Bu gece yedi kat gökleri ve bütün esrarını göstererek muhabbetin ile müşerref kıldığın Sevgili Habibin Muhammed Mustafa’nın hürmetine ben aciz kulunu affeyle ve senin rızana kavuşmayı bana nasip eyle.”

Namazdan sonra:

* 4 Fatiha

* 100 defa, ”Sübhanallahi ve’l-hamdü lillahi vela ilahe illallahü vallahu ekber. Vela havle vela kuvvete illa billahi’l-aliyyi’l-azim”.

* 100 İstiğfar-ı şerif

* 100 Salavat-ı şerife okunup dua edilir.

Bu namazda, ihlaslar 100 adet okunur veya bu namaz 100 rekat olarak kılınırsa; bunu yerine getiren mümin bu namazın feyz ve bereketiyle huzuru mahşerde namaz borçlusu çıkmaz.

Hadis-i şerifte, Miraç (Recep Ayının 27. gecesi) gecesinin gündüzünde oruç tutana altmış ay oruç sevabı yazılacağı müjdelenmiştir..

O gün öğle ve ikindi arasında 4 rekat namaz kılınır. Her rekatte Fatiha’dan sonra 5 Ayetel-Kürsi, 5 Kul ya eyyühe’l-Kafirun, 5 İhlas-ı Şerif, 5 Kul euzu birabbi’l-felak, 5 Kul euzu birabbi’n-nas sureleri okunur. (Kaynak bilgiler Diyanet İşleri Başkanlığı)

Bir Mümin ve Münafık Hikayesi:

Evliyanın büyüklerinden Şakik-i Belhi şöyle buyurmuş;

”Mümin hurma fidanı dikip, o fidanın diken vermesinden korkan kimse gibidir. Münafık ise diken ağacı dikip hurma toplamayı bekleyen kimse gibidir. Allah iyilik yapan herkese, karşılık olarak ancak sevap verir, iyilikleri, hayır sahiplerini, yoldan çıkmış, ahlaksız ve kötü kimselerin seviyesine indirmez.”

Miraç Gecesinin feyzi ve bereketi tüm insanlığın üzerine olsun.. Amin.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Dinimizde Fala Baktırmak Günah Mıdır?

Dinimizde fala baktırmak günah mıdır? Fal bakan veya baktıran bizden değildir. Her kim olursa olsun …

Bir cevap yazın