Yeni Konular

Mireille Guiliano’dan Fransız Kadınların Kilo Verdiren Diyeti

1456749865479877497846567dNew York’ta son aylarda en çok konuşulan isimlerden Mireille Guiliano’un “French Women Don’t Get Fat: The Secret of Eating for Pleasure” diyet kitabı hakkında bilgilendirme içeren bu yazıyı mutlaka okuyun …

Mireille Guiliano’dan Fransız Kadınların Kilo Verdiren Diyeti

Bir diyet düşünün ki,

size şarap, çikolata ve peynir yemenizi tavsiye ediyor ve kalori sayımı da yok! “French Women Don’t Get Fat: The Secret of Eating for Pleasure” kitabının yazarı Mireille Guiliano Fransız kadınlarının sürekli uyguladığı bir diyeti tüm dünya ile paylaşmaktadır.

Tarifinin kilo vermede bu kadar başarılı olmasının bazı ipuçları şu şekildedir;

Küçük porsiyonlarla yüksek kaliteli gıda yiyin.
Seçtiğiniz gıdalarda nitelikten çok niceliğe önem verin.
Egzersiz için yürüyüş ve ağırlık çalışmaları yapın.
Yediğiniz her lokmanın tadını çıkartın.
Düzenli zamanlarda her gün üç öğün mutlaka yiyin.
Doğru nefes alıp, verin.
Diyet ile ilgili tutumunuzdan vazgeçmeyin.

Diyet Boyunca Aşağıdaki Aşamalardan Geçeceksinizdir

Uyandırma Çağrısı: Son üç haftadır yediğiniz yiyeceklerin aynısını yiyin bu sayede hangilerini yemeye devam edeceğiniz veya etmeyeceğinizi bulacaksınızdır.

Başlarken: İlk üç ayınızı porsiyonların boyutları ne kadar olmalı gibi Fransız yemeği hakkında bilgiler öğrenme ile geçireceksinizdir ve bol bol su içmeniz gereklidir.

Sabitleme: Yeni besinleri de tüketerek hedeflediğiniz kiloya ulaşacak ve bunu koruyacaksınızdır.

Hayatınızın Geri Kalanı: Artık yaşam tarzı alışkanlıklarınız kalıcı olacaktır.

Neler Yiyebilirsiniz, Neler Yiyemezsiniz?

Bu diyetin ilk iki gününde yavaş bir tempo ile başlayacaksınızdır, bu sadece pırasa çorbası yemek ve bol su içmek anlamına gelmektedir.

Ardından öğünlerinize sebze, balık ve meyve ekleyeceksiniz ve hala bol su içmeye devam etmeniz gerekmektedir.

Diyet boyunca, Guiliano bol baharat ve bol otlarla birlikte taze, mevsimlik besinler tüketmenizi önermektedir. Ayrıca Guiliano günlük iki kâse yoğurt yemenizi de şart koşmaktadır.

Alkol kullanmak isterseniz şarap veya şampanya içebilir ama likörden kesinlikle uzak durmalısınızdır. Tatlı şeyler ise küçük miktarlarda tüketildiği sürece kabul edilebilinmektedir.

Örnek Bir Menü ise Aşağıdadır

Kahvaltı: Yoğurt, tahılla birlikte çilek, ekmek ve çay veya kahve

Öğle Yemeği: Kuşkonmaz böreği, yeşil salata, kalorisiz içecekler

Akşam Yemeği: Bezelye çorbası, ızgara kuzu pirzola, karnabahar, komposto ve bir bardak kırmızı şarap

Bu diyette herhangi yasaklanmış bir besin bulunmamaktadır. Yeni yeme alışkanlığınızı artık düzene oturttuktan sonra suçluluk hissi duymadan çikolata, şarap ve peynir gibi tüm gıdaları yemeniz mümkündür. Belinizi inceltmek istiyorsanız da yavaş yavaş porsiyonlarınızı küçültmeniz gerekmektedir.

Tüm hafta başarılı bir şekilde aşırıya kaçmadan beslendiyseniz kendinizi haftada sadece bir defa olmak üzere en favori yiyeceğinizden tek bir defalığa mahsus olmak üzere istediğiniz kadar yiyebilirsiniz ama kesinlikle bunu tadında bırakmanız gerektiğini de unutmayınız.

Guiliano, tavsiye ettiği pırasa çorbasının kilo vermek için adeta sihirli bir besin olduğunu vurgulamaktadır. Ayrıca az miktarlarda çikolata yemenizi de tavsiye etmektedir ancak tabiî ki bu konuda ipin ucunu kaçırmamak gerekmektedir.

Çaba Düzeyi: Orta

Guiliano’ın formülüne 3 ay boyunca sadık kaldıktan sonra artık Fransız yaşam tarzı için kendinizi hazırlamanız gerekmektedir. Eğer vermek istediğiniz çok fazla kilonuz var ise, bu diyet size pek de yardımcı olamayabilir.

Sınırlamalar: Bu diyete başlarken ilk 48 saat boyunca sadece ama sadece pırasa çorbası içebileceksinizdir, 2-3 saat aralıklarla içebilirsiniz. Lezzet katmak için hafifçe tuz ve karabiber ekleyebilirsiniz ve içebildiğiniz kadar su içmeniz gerekmektedir. Diyet daha sonraki vakitlerde daha fazla besin almanıza olanak tanıyacaktır.

Pişirme ve Alışveriş: Fransız mutfağındaki birçok yiyecek oldukça basittir ve içerisinde baharatlarda dâhil olmak üzere genelde ondan daha az malzeme gereklidir. Guiliano büyük alışveriş merkezlerinden alışveriş yapmak yerine manavlardan alışveriş yapmanızı önermektedir. Bu sayede mevsimlik besinlere ulaşabilirsiniz.

Ambalajlı Yemek veya Gıdalar: İsteğe bağlıdır.

Egzersiz: Önerilmektedir ama bu diyet ile birlikte saatlerce spor salonunuzda spor yapma zorunluluğunuz yoktur. Yürümek ve hafif ağırlıklarla çalışmak yeterlidir.

Diyet, Beslenme Kısıtlamaları veya Tercihleri İçin Esnek Midir?

Çeşitli beslenme ihtiyaçları ve zevkleri olan insanlar bu diyeti rahatlıkla yapabilirler.

Vejetaryen veya Vegan: Gönül rahatlığıyla bu diyeti uygulayabilirsiniz.

Glütensiz: Bu diyet glüteni yasaklamamaktadır. Rahatlıkla bu diyeti glütensiz bir diyete çevirebilirsiniz ancak yediklerinize çok dikkat etmelisinizdir.

Bilmeniz Gereken Diğer Konular

Maliyet: Her zamanki alışveriş tutarlarından farklı bir tutar yansımayacaktır.

Destek: Bu diyeti kendi kendinize uygulayabilirsiniz. Ayrıca bu diyetin internet üzerinde resmi bir sitesi de mevcuttur.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

Bir cevap yazın