Yeni Konular

Motosiklet Bakımı

Motosiklet Bakımı
Motosiklet Bakımı

Motosiklet Bakımı

Motosiklet bakımı önemli bir noktadır. Aracımızın uzun ömürlü ve sağlıklı bir şekilde çalışmasını istiyorsak bakımlarını güzel ve düzenli olarak yapmalıyız. Peki bakım yapmazsak ne olur ?
Eğer motosiklet bakımı yapılmazsa;

Seyahat halindeyken zinciriniz kopabilir.
Motorunun mekaniği yağsız çalışırsa aşırı derecede aşınıp motorunuz çalışmayabilir.
Fren bakımları yapılmaz ise seyahat halindeyken fren tutmaz ve olumsuz sonuçlara neden olur.
Lastik basınçları kontrol edilmez ise sürüş halinde lastiğiniz yolu tutmaz ve motosiklet kayabilir.

Yukarıda ki olayların başımıza gelmesi oldukça üzücü olacaktır. Bu olaylardan kaçmak için Motosiklet Bakımına dikkat etmeliyiz. Peki bu bakımlar için neler yapabiliriz ? Yapılabilecek bazı kontroller ve bakımlar aşağıda yer almaktadır.

Akü Bakımı

Eğer aracımız bir süre çalıştırılmadan bekletildiyse akümüzü kontrol etmemiz gerekmektedir. Uzun süre kullanılmayan akünün Elektrolit petekleri sertleşir ve ömrü azalır. Bunu engellemek için haftada en az bir kere motosikletimizin çalıştırılması gerekmektedir.

Fren Bakımı

Fren balatası aşındığı zaman pedal veya manet yumuşayacaktır ve frenleme süremiz artacaktır. Fren balatalarının düzenli bir şekilde kontrol edilip yenilenmesi gerekmektedir.

Zincir Bakımı ve Ayarlanması

Zincir bakımından kasıt zincirin düzenli olarak yağlanması ve işlevini düzgün bir şekilde görmesidir. Bunun yanında zincirin belirli aralıkla ayarlanması gerekmedir. Bu ayarın yapılması için arka teker vidaları gevşetilir. Germe vidaları sıkılarak yaklaşık 2,5-3cm esneme payı olacak şekilde ayarlanır.

Motor Yağ Bakımı

Motorun ömrünü belirleyen önemli husus. Düzenli aralıklar ile kaliteli yağ kullanarak değişim yapılması motorun ömrünü uzatacaktır. Yağ seviyesine dikkat ederek her 1000 kilometre veyahut her 2000 kilometrede bir değiştirmek motosikletimizin daha iyi çalışmasını sağlayacaktır.

Yukarıda anlatılanlar ve benzeri bakımları düzenli olarak yaptığınız takdirde motorunuz minimum seviyede arıza çıkartacak ve daha uzun ömürlü olacaktır. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Tekerinize taş değmesin inşallah…

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Google Yeni 3D Sanal Gerçeklik Tilt Fırça ile Çizim ve Modelleme

Uzay teknolojisine büyük yatırımlar yapan Google teknolojiyi yapmak ve üretmek için büyük bir güç harcıyor. İnternet aleminin …

Bir cevap yazın