Yeni Konular

Muhabbet Kuşlarının Yaşam Süresi

Muhabbet Kuşlarının Yaşam Süresi
Muhabbet Kuşlarının Yaşam Süresi

Muhabbet kuşları 1 yaşına girdikleri zaman erişkin sayılırlar. Dişi muhabbet kuşları, 4 yaşından sonra erkek muhabbet kuşları ise 6 yaşından sonra yaşlanmaya başlarlar. Muhabbet kuşlarının ortalama olarak yaşam süreleri ise 8 ila 10 yıl arasında değişiklik gösterir. Bununla birlikte muhabbet kuşlarının yaşam sürelerini, yaşadığı ortam, beslenme şekilleri ve bulunduğu ortamın ısısı da etkiler. Bu hususlara dikkat edildiği zaman muhabbet kuşlarının ömürleri 15 yıla kadar uzayabilir. Hatta bazı istisnai durumlarda 15’in üstüne de bu yaşam süresi çıkabilir. Bir kuş almadan önce onun yaşam ortamını, beslenme şekillerini, maksimum yaşam sürelerini bilmek ve öğrenmek çok önemlidir. Muhabbet kuşu ise, ideal koşullarda 10-12 yaşına kadar yaşaması normaldir. Fakat genellikle muhabbet kuşları çok uzun bir süre yaşamazlar.

Muhabbet Kuşlarının Yaşam Süresi
Muhabbet Kuşlarının Yaşam Süresi

Kuşların pek çoğu 5 ila 10 yıl arasında değişiklik gösterir. Olgun bir muhabbet kuşunun yaşını dış görünümünden yaşını anlamak mümkün değildir. 5 ve 15 yaşındaki bir kuş arasında dış görünüşünde çok bir farklılık yoktur. Fakat günümüzde muhabbet kuşlarının çoğunun yanlış beslenme ve kötü bakım koşulları yüzünden beş yaşına gelmeden öldükleri söylenebilir. Aşırı kilo ve hareketsizlik kuşun iç organlarının iflasına yol açabilir. En kötü ihtimalle de fazla kilolu olan muhabbet kuşlarının deri ve kaslarının büyüyen yağ tümörlerini özel bir türü olan lipoma’ya yakalanabilirler. Şimdiye kadar yaşamış olan en yaşlı kuş ise 17 yaşındaydı. Her canlı gibi muhabbet kuşlarının da ne kadar yaşayacağı kesin olarak söylenemese de ortalama yaşam süreleri 5 ila 10 yıl arasındadır.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Kedi Maması Seçimi

Evcil hayvan beslemenin oldukça faydalı olduğu yapılan araştırmalarca kabul edilmiş bir gerçektir günümüzde. Hal böyle …

Bir cevap yazın