Yeni Konular

Muş Gezilecek Görülecek Yerler

Muş Gezilecek Görülecek Yerler
Muş doğu Anadolu bölgesinde bulunan tarihi bir zenginliği olan ildir. Kışın zor şartları bir yana gezilmesi güzel olan bir yerdir.
Şimdi sizlere güzelce bir liste oluşturalım ki güzel bir tatili geçireniz diye.

 

 
Arak Nanastırı Kilisesi

22-08-2015_143942
Eskiden üzüm bağları bulunan ve üzüm şarabının en güzel örnekleri bulunan bu bölge ismini de buradan almıştır. Roma döneminin özellikleri bulunan bu bölge onun işçiliği ile ünlenmiştir. Ayrıca içinde çan bulunan bu kilise şimdi yayla olarak kullanılmaktadır.
Muş Kalesi

22-08-2015_144305
Muşun merkezinde olan bu tarihi kale Hz. Ömer döneminde ise Araplardan alınarak Türklerin himayesine geçmiştir. Park haline getirilerek muş halkının buralarda gezmeleri ve ya piknik yapma amacıyla hizmete açılmıştır.
Murat Köprüsü

22-08-2015_144356
Selçuklulardan kalma olan bu yapı tarih kokan bir eserdir. Yapımın tarihi pek belli olmazken yapı orta kısmından yıkılmıştır. Bunun için ise trafiğe kapatılmıştır.
Alaadin Bey Hamamı

22-08-2015_144429
Alladin bey tarafından alladin bey camisi ile aynı tarihte yapılmıştır. Yapımında bitki süslerinden kullanılan bu yapıt insanların ihtiyaçlarını karşılamak için yapılmıştır. Hamamın bir diğer özelliği ise girişte hem sizi kaplumbağa kabartmasının sizi karşılamasıdır.
Varto Kayalı-Dere Ören Yeri

22-08-2015_144518
Kayalıklıydı köyünde bulunan bu yapıt bir Urartu eseridir. 1965 yılında yapılan kazılar sonucunda bu yapı bulunmuştur. Kazılar sonucunda kale, tapınak, şarap mahzeni gibi yapıtlar ortaya çıkmıştır. Fakat bu bulunan eserler Ankara Anadolu medeniyetler müzesinde sergilenmektedir.
Muş Ulu Cami

22-08-2015_144609
Yapım tarihi tam olarak bilinmeyen bu dini ibadet yeri bir zat tarafından yapılmıştır. Mimarı yapısı incelemeye alınan bu yer 14. Yüzyıla ait olduğu sanılmaktadır. Bu yapı depremden zarar gördüğü için muş belediyesi tarafından aslına sadık kalınarak tekrar yapılmıştır.
Karasal ikliminin sert koşulları sizi korkutmasın çünkü burada kış sporlarının en güzel yapıldığı mekânlardan biri olarak seçilmiştir. Turizm açısından insanlara keyif vermektedir.

22-08-2015_144857
Ovaları bakımından zengin olan muş yayla turizmi için uygun bir yerdir. Ayrıca muş lalesinin de çok güzel ve hoş olduğunu belirtmek isterim. Eğer yolunuz buraya düşerse lalelerden hatıra kalsın diye almanızı tavsiye ederim.
Güzel bir tatil geçirmeniz dileğiyle…

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Eskişehir Tanıtım Gezilip Görülecek Yerler

Eskişehir Tanıtım Gezilip Görülecek Yerler

İç Anadolu’nun incisi Eskişehir son dönemlerdeki gelişmesi ve bir o kadar popüler olması ile beraber …

Bir cevap yazın