Yeni Konular

NASA Ay’ı füzeyle vurdu ve Ay’da su bulundu video izle

10-01-2016_122833NASA,Amerikan Uzay Araştırmaları Üssü,Ay’ın güney kutbunda bir krateri su bulmak amacıyla için Ay’ı füzeyle vurdu. Ay’ın güney kutbuna attığı füzenin çarpışı televizyonlardan canlı olarak ta yayınlandı.LCROSS adı verilen  Centaur füzesi, kurşunun iki katı hızla Ay’ın güney kutbuna yakın bir krateri vurdu.

Bilim adamları, füzenin çarpmasıyla havaya yayılan bulut içinde buz veya buhar halinde su izleri arayacak. Ay’ın vurulmasıyla yükselecek toprak bulutunda su bulunursa, suyunu Ay’dan elde edebilen bir Ay Üssü kurma ihtimali olacak.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), su bulma umuduyla Ay’ın güney kutbunu “bombaladı.” NASA’nın gönderdiği roket Ay’ın güney kutbunu vurdu.

 

NASA’nın “Lunar Crater Observation and Sensing Satellite” (LCROSS) adı verilen uzay aracı, ikiye ayrılarak, birkaç dakika arayla Ay’a çarptı.Uzay aracının ilk önce üst katı güney kutbundaki Cabeus kraterine çarparak, Ay’dan 15 km öteye enkaz ve toz bulutu çıkmasına yol açtı.Ayrıca dünya ve uzaydaki teleskoplar da çarpışma anı izlendi.

İnsanoğlu uzayda suyu uzakta ararken hemen yanında buldu. NASA  Dünyanın uydusu Ay’da önemli miktarda su buldu.

NASA görevlisi Coleprete düzenlediği basın toplantısında “Ay’da donmuş halde su bulduk. Hem de az değil önemli miktarda”dedi Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Ay’da donmuş halde önemli miktarda su bulunduğunu açıkladı.

NASA’nın Ay Kraterleri Gözlem ve Algılama Uydusu’ndan sorumlu araştırmacı Anthony Coleprete dün düzenlediği basın toplantısında “Gerçekten evet, su bulduk. Hem de az değil, önemli miktarda”ifadesini kullandı. Bir başka NASA yetkilisi de keşfin büyük bir önem taşıdığına işaret etti.

NASA, su bulma umuduyla Ay’ın güney kutbunu “bombardıman etmişti.” Çarpma sonucunda yüzeyden aşağı yukarı kalkan parçaları inceleyen bilimciler ayda su bulunduğuna kanaat getirdi.

 

Ay’da su olduğu daha önceki araştırmalarda belirlenmesine karşın, bu “bombardımanla” suyun keşfinin burada kalıcı bir üs kurma olasılığını artıracağı açıklanmıştı.

Ay’da su olduğu daha önceki araştırmalarda belirlenmesine karşın, bu “bombardımanla” suyun keşfi burada kalıcı bir üs kurmak olasılığını artıracak.

BBC’de yer alan habere göre son 50 yılda çeşitli gerekçelerle Ay yüzeyine 20 kadar araç çarptırıldı.Ancak Durham Üniversitesi’nin fizikçilerinden Doktor Vincent Eke, bu gibi bir amaçla daha önce hiç böyle bir deney yapılmadığını söyledi.

Çok ufak bir alanı inceleyeceklerini söyleyen Eke, ancak istedikleri gibi çarpma parçacıkların saçılmasına yol açarsa, bunun önemli bulgular sağlayacağını belirtti.

Bilim adamları deneyin yüzeyde buz halinde su bulunduğunu teyit etmesinin önemli bir keşif olacağını belirtiyor.

Ay’da su varlığı, insanların uyduyu daha yakından keşfi ve kalıcı üsler kurulması için hayati bir kaynak olabilir.Bilim adamları uzun zamandır Ay’ın kutuplarındaki kraterlerde buz halinde su olabileceğine inanıyor, ancak bunun varlığı daha önce hiç verilerle kanıtlanmadı.

Bilim adamları, NASA’nın Ay’ı vurma denemesinde su ve buz izine rastlanmasının büyük bir keşif olacağını belirttiler.NASA’da görevli bilim adamları, bu deney çerçevesinde ilk olarak 2 bin 200 kg ağırlığındaki roket katının TSİ 14.31’de güney kutbuna yakın Cabeus kraterine çarpmasından 4 dakika sonra, ilk çarpışmada 10 km öteye sıçrayan toz bulutunu inceleyen “Lunar Crater Observation and Sensing Satellite” (LCROSS) aracının da aynı noktaya öngörüldüğü şekilde çakıldığını kaydettiler.  Bu deneyde su ve buz izine rastlanmasının büyük bir keşif olacağını söyleyen bilim adamları, Ay yüzeyinde su olmasının uzayın insanlı keşfinde yaşamsal bir kaynak olacağının altını çizdiler.Çarpışmayla Ay yüzeyinden 350 ton civarında toz toprak yükseldiği tahmin ediliyor.

Sonucu öğrenmek birkaç gün sürecek NASA’nın Ay’da su veya buzun varlığını öğrenmek için bugün yaptığı çarpışma deneyinin sonucunu öğrenmek için birkaç gün beklemek gerekecek.

79 milyon dolar tutarındaki bu uzay programının yöneticileri, “Lunar Crater Observation and Sensing Satellite” (LCROSS) aracının da aynı noktaya çakılmasından önce, ilk çarpışmada 10 km öteye sıçrayan toz bulutundan elde ettiği ve Dünya’ya geçtiği verilerin analizinin birkaç gün alacağını belirtti.  LCROSS, ilk roket katının, merminin iki misli hızla Ay’ın güney kutbundaki bir kratere çarpmasından 4 dakika sonra NASA’nın öngördüğü şekilde aynı noktaya çakılmıştı.

Bu arada NASA, Twitter’dan yaptığı açıklamada, uzay araçlarının Ay’ı vurmaları sırasında Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (UUİ) Dünya’nın öte tarafında olması yüzünden mürettebatın çarpışmayı izleyemediğini bildirdi.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri!

2016 Turizminde gelinen Son Nokta ve Sebepleri?   2016 yılına çok sancılı bir şekilde girilen, …

Bir Yorum

  1. ne wurması yaw onlar füzenin içine su koymuşlardır çakkallar yaw

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir