Yeni Konular

Nasıl Unutabiliriz ki Diyeceğiniz Yabancı Şarkılar

2015-05-15_104905Lorna – Papi Chulo

Comolokko! Sözünün popüler olmasında öncü olan bu şarkıyı nasıl unutabiliriz ki! Papi, papi, papi çulo sözleri ile yer eden ve arka fondaki bayan “mmmhhh” inlemesi ile bizi geçmiş zamanda tv de duyunca utandıran şarkının klibi ise bir kulüpte eğlenen kitleyi göstererek geçiyor. Askerdeki anılarda bile geçen Comolokko sözü “Şafak olmuş comolokko” ile söylenir ve benim şafağım az kalmış terhis olacam sen bana hala askerlik diyon manasında kullanılmıştır. Şimdilerde unutulmaya başlansa bile yine hatırlatmakta fayda var.

 

 

2015-05-15_122349Shaggy – Boombastic

Shaggy’nin o zamanlarda hit olan ve Bombastik şarkısını hatırladınız mı? Türkçe okunuşu ile Şagi ve mistır loba loba diye çevirdiğimiz şarkısı “Sexy Sexy Lady” den sonra en çok dinlediğimiz şarkılardandı. Shaggy’nin çoğunlukla bol hatunlu çektiği klipler de hep izlenmeye değerdi bizim için… Yine şarkının Papi Chulo şarkındaki bir özelliği yakaladınız mı bilmem ancak burada da Shaggy “hmmm” ile bizi birşeylere davet ediyor gibi…

 

 

 

2015-05-15_122822Eiffel 65 Im Blue

Aym Dabi di dabıl Dabi di dabıl … sözleri ile uzun süre ekranlarda kalan ve kasetlerde yer eden şarkının özellikle remix parçasını çok sevmiştim. Eiffel 65 grubunun Tarkan daha vitaminken bunları dinlerdik oğlum dediğimiz parçalardan biri…

 

 

2015-05-15_122859Scatman

Bazı yerlerinde ki kelimeleri Türkçe söylediğimizde biz de sıkıntı olan şarkılardan biriydi.  “Amıs Sikatman bi bap bap barabbo” (Tabi biz bilmediğimiz için sözleri) gibi sözlerle basit ve dinlenesi şarkılardan biriydi.

 

 

2015-05-15_122950Mr. President – Coco Jambo

Survivor’ın olmadığı zamanlarda Survivor adasında çekilen şarkı. Böyle bir şey yok tabi ki. Turabi’ler Hilmicem’ler mi yoktu bu zamanda. Dinleyenler kendinden geçiorsa” Eleoy” diyorsa yada “Ne günler di be” diyor ise mutlaka yaşadığı anılar canlanmıştır bile. Ya ya ye koko combo diyorum ve bu güzel parçayı da unutamadığımız biliyoruz.

 

 

2015-05-15_123030Modern Talking – Cheri Cheri Lady

 

Zamanın en unutulmayan ve şimdi ise hatırlanmayan gruplarından Modern Talking nasıl unutabilir ki. Ne yazık ki zamanla kaliteyi çoğunlukla kaybeden bir müzik dünyası ve kliplerinde bile fark yaratmayı özgün konular ile videoyu çekmeyi amaçlayan gruplar ve şarkıcılar vardı. Şeri şeri leydi şarkısı ile Türkçe söylediğimiz şarkı da Modern Talking sadece bu şarkı değil bunun dışında bir çok şarkı ile o zamanda bir devir açmıştı. Brouther Louie, You’re My Heart, You’re My Soul, You’re My Heart, You’re My Soul  şarkıları da dinlenesi şarkılardır.

 

 

2015-05-15_123059Aqua – Barbie Girl

 

1997 yıllarında piyasalar da yer eden şarkı basit bir çocuk şarkısı kıvamındaydı. Aqua grubunun o zaman çocuklarından çok yetişkinlerinde dinlediği ve Barbi bebeğinin özelliklerini anlatan bir şarkıydı. Klibindeki tema ile de her bayanın istediği vücut ölçüleri olan Barbie ve hatta bir çok yargılama ile Barbie’nin özentiliğini tartışan bir platform olmuştu zamanında. Neyse konudan çok sapmadan kam on barbi lets go parti ile sözlerini tamamlıyoruz.

 

 

2015-05-15_123206Shaggy ft Sean Paul Hey Sexy Lady

 

Shaggy’den bahsetmişken bu şarkıyı koymamak ayıp olurdu doğrusu…  Bir zamanlar klibi ile bizi rehavete sürükleyen ve kapıyı kapatarak seyrettiğimiz ya da ailemiz ile ekrana geldiğinde kanalı çevirdiğimiz klipli bir şarkıydı. Sean Paul ve Shaggy nin müzik krallığına oturduğu top listelerini toplayan parçalardandı. Arabalar da gümbür gümbür çalan şarkılardan… Daha kaliteli ses ile tekrar klibi çekilse tekrar tekrar dinlenecek parçalardandır.

 

2015-05-15_123248Coolio Featuring L.V. – Gangsta’s Paradise

 

Coolio Gangsta’s Paradise filmini de seyrettiyseniz bileceğiniz bu şarkı da ve film de hayatın zorluklarını ve acımasızlığını anlatan olaylar anlatılıyordu.  Filmini de seyrettiğiniz de tüyleriniz diken diken olacaktır. Şarkıda ki en anlamlı yer ise “Money and power, power and Money” – “Güç ve para, para ve güç”

 

2015-05-15_123330The Cranberries – Zombie

Kıranberries grubunun kafamızın içindeki zombileri anlatan bu şarkı da sosyal bir mesaj verilmekte idi. Rakçılarında mutlaka dinlediği parçalardan biriydi. Kafanda ne var? Sorusuyla he ne var bit mi? Diye telaş yaptığımız fakat cevabının zombi olduğunu dile getiren Cranberries Rock da toplistlerde oynayan kişilerden olmuştu.

 

 

 

2015-05-15_123403Queen – The Show Must Go On

O zamanların devrim yapan şarkılarını oluşturan grubun solisti Freddie Mercury  vefat etmeseydi Müzik kralı olabilecek bir grup olacaktı ki o zamanlar da oldu da… Eğlenceli bir insan olan Freddie hayatını fazla düşünmeden yaşıyor gibiydi. Sigara içiyordu. Onun farklı yaşantısı yani gay olması bir farklılık yaratmıyordu. Freddie’nin Aids den öldüğü söylenmekteydi. Şov devam etmeli ile sanki hayatın devam ettiğini anlatan şarkı yine o zamanların favorilerindendi

 

 

2015-05-15_123620Nirvana – Smells Like Teen Spirit

Yine bir dönemin hit olan şarkısından biridir. Diğer şarkılarının çok popüler oldu mu bilmiyorum. Ancak bu şarkıda gerçekten dinledikçe dinlettiren bir şarkı olmuştur. Mtv’de listelerde birinci olmuş. Ödül verilmiştir.

 

 

 

2015-05-15_123657Evanescence – My Immortal

Bu kişi aklınıza geldiyse büyük ihtimal Şebnem Ferah’da gelmiş olmalı… Rock ve slow karışımı insanı dinlendiren yer yer geren bir değişik ilahisel bir şarkı… Ve daha Evanescence’nin sayamadığımız şarkılarından biri…

 

 

2015-05-15_123728Blu Cantrell – Hit ‘Em Up Style

Bir vakitler dinlemeye doymadığımız şarkılarından biri Blu Cantrell şarkıları idi.

 

 

2015-05-15_123802Sean Paul Get Busy

Melez bir şarkıcının hip hop ve hareketli bir parça tarzı yaratıp bu kadar dinleneceğini kim bile bilebilirdi ki… Dancehall Reggae  müzik tarzı olan bir şarkılardan biridir. Şimdi size güzel gelmeyebilir ancak o zamanlarda bir fenomen olmuştu ve yaptığı şarkı arabalarda yer bululyordu.

 

 

2015-05-15_12382350 Cent – Candy Shop ft. Olivia

Bir zamanların en çok dinlenenlerinden ve sonradan kaybolan şarkıcısı 50 cent herkesin isteyeceği hayat tarzına sahipti. Filmini de çeken Fifty Cent yine seksi sözler ile o zamanların şarkısındaki bizim Türkçe şarkılarda yapamayacağımız Batının ahlaksızlığını almadığımız zamanlardı. Rap kavga camiasından çıktığı, annesinin bile kötü işler yaptığı zamanda zengin olmasının hiç beklemediği zamanda olduğunu filminde dile getiren 50 sent klibinde gösterdiği teknolojik aletler bile kapış kapış gidiyordu.

 

 

2015-05-15_123852Michael Jackson – They Don’t Care About Us

Efsaneyi yazmazsak olmazdı. Bir zamanların beyaza dönüştüğü için eleştirenlere hedef olan ancak ben halen siyahiyim diyen Maykıl Ceksın acaba Akdeniz hastalığı mı vardı tartışmaları da yapılmıştı. Burnunun düşmesi ve son zamanda vefatından önce bir bebeği balkondan dışarı tutması eleştirelere hedef olsa da yine unutamayacağımız şarkılar ve dans stilleri geliştirmiştir.

 

 

 

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Pokemon Go Haberleri ve Geyikleri

Pokémon Go insan yaşamında hareketlilik katan ve akıllı telefonlar ile oynanacak güzel bir oyun olarak …

Bir cevap yazın