Yeni Konular

Nicola Tesla Kimdir Biyografisi

Nicola Tesla Kimdir BiyografisiNicola Tesla Kimdir Biyografisi

Bilinmeyen Kahraman: Nikola Tesla

Büyük mucit Nikola Tesla hakkında farkındalık yaratacak bilgiler içeren bu yazıda bilmediklerimizi ve yanlış bildiklerimizi aydınlatıyoruz.

Nikola Tesla, günümüzde hayatımızı kolaylaştıran birçok icadın sahibi olmasına rağmen hakkında

Nicola Tesla Kimdir Biyografisi

 

yeterince bilgi sahibi olmadığımız gizli bir kahramandır. 1856 yılında Sırp asıllı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş olan Tesla, gençlik yıllarından itibaren bilime büyük ilgi duymuştu. Çekingen tavırları ve sosyal fobileriyle bilinirdi ve üniversite yıllarında 6 dili zorlanmadan konuşabiliyordu.

Ampul, uzaktan kumanda, radyo, mikrodalga fırın, radar ve daha birçok icadın mucidi olan Nikola Tesla, elektriğin uzak mesafelere kayıpsız aktarılmasını sağlayan alternatif akımı bulmasıyla da tarihte önemli bir yer edinmiştir. İnsanların kullanımına sunduğu sayısız hizmete rağmen tarih sahnesinde adı çok fazla anılmayan Tesla’nın hayatı maddi sıkıntılarla geçmiştir. Alternatif akımın elektriği aktarmada Edison’un doğru akımından daha başarılı olması, Edison’un farklı çevrelerde Tesla karşıtı kampanyalar başlatmasına neden olmuştur. Tesla’nın paraya ve şöhrete olan ilgisizliği de insanlar tarafından tanınmamış olmasının bir başka sebebidir.

​          Patentini elinde bulundurduğu yüzlerce buluşunun yanında kablosuz elektrik aktarımı gibi birçok üst düzey icadını maddi imkansızlıklar yüzünden gerçekleştirememiştir. Kimi bilim insanları tarafından gelmiş geçmiş en büyük bilim adamı olarak görülen Nikola Tesla 1943 yılında otel odasında kalp yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti. Ölümünün ardından yarım kalan çalışmalarına FBI tarafından el konuldu. Amerika’ya yerleştiği ilk zamandan itibaren Tesla’ya çeşitli zorluklar çıkartan Amerikan Hükümeti ölümünden sonra da adının unutulması için elinden geleni yaptı.​

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates M.Ö. 5.yy. da ( 469 – 399 ) yaşamış İlk Çağ felsefesinin önemli filozoflarından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir