Yeni Konular

Org müzik tarihi, Orgdan müzik sesleri nasıl çıkar

2015-05-29_173013Bugünkü org çalgısını, Çinlilerin eski, ağızlı orgu çeng olduğu sayılıyor. Romalıların da bildiği ve İskenderiye’li birisi tarafından getirilen bu çalgı başlangıçta küçük ve taşınılabiliyordu.Klavyelerin iki yanında düğmeler ve org pedalları, orgcuya, ihtiyacı olan takımları çalıştırma ve çalgısının el verdiği sayısız tını karışımlarını çıkartma olanağı verir.Büyük bir orgta bazen çeşitli klavyeler ile pedal klavyesine bölünmüş yüzü aşkın takım bulunabilir.

İlk Org, ismini latince “Organum”dan gelmektedir, Türkçe’deki ismi ise Rumca’daki Orğanôn kelimesinden gelen “Erganun”dan gelmektedi.Org da ses, körükle verilen havanın tahta veya metal borulardan geçerken diğer üflemeli çalgılarda olduğu gibi içerdeki hava sütunlarını titreştirmesinden oluşur.Org Klavyeli ve pedallı bir çalgıdır.Çeşitli ses tonları ve notalar piyanoda olduğu gibi tuşlarla çalınır. En çok bilinen türü kilise orgudur.

Bu çalgı klavyedeki tuşlar basılınca sürekli ses verir. Parmaklarla uygulanan kuvvete sesin dinamik aralığını değiştirmediği enstruman buna rağmen tını ve ses yüksekliği açısından geniş bir aralık bulunur. Beş katlı bina yüksekliğinde orglar bulunmaktadır. Batı klasik müzik tarihinin en eski enstrumanlarından biridir.

2015-05-29_173013

İlk yapılanoorg çok eski yüzyıllara uzanıp (M.Ö. 150-200 yıllarında) Mısır da Ktesibios adında birinin Pan Flavtası’nın çok büyüğünü su gücüyle çalıştırarak sesler elde ederek ilk su orgunu yaptığı biliniyor. M.S. III. Yüzyıla doğru Hydraulis adını alan su orglarında kullaılan su basıncı; yerini hava basıncına bıraktı ve ardından ?register? olarak adlandırılan ve ses özelliklerinin değişimini yapan yeni düzenek bulundu. 18 yy a kadar üç tip org vardı. Bunlar Portatif Org, Pozitif Org, Büyük Org.

Klasik org Avrupada gelişerek 13-14ncü yy sonlarında şimdiki orglara yakınlaşmıştır. İlk olarak tiyatrolarda ve sirklerde kullanılan ve dindışı müzik çalgısı olan org; Roma İmparatorluğu döneminde bütün batıya yayıldı. 10ncu yy dan başlayarak, çok sesli eserlerin artmasıyla birlikte dindışı müzikten çıkarak kilise müziği oldu. Uzun süre kilise müziğinde kullanılan bu çalgı, sonraları dindışı müziğin de en yetkin çalgıları içinde yer almıştır. Kilise orgcusu olarak çalışan büyük besteciler sayesinde, org için çok güzel yapıtlar oluşturulmuş, sayıları binleri aşan bir org dağarı doğmuştur. Laurens Hammond’ un elektrikli orgu yapmasıyla, en kullanışlı biçimine ulaşmıştır. İlk kez 1934’te ABD?de yapılan elektronik orgda borular ve hava mekanizması bulunmaz; sesler elektronik olarak üretilir.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Beyninizi Açacak Videolar

Beyninizi Açacak Videolar

Tedx boş vakitlerinizde vaktinizi doldurmanız gereken videolar paylaşıyor. Bu kadar gereksiz videolar arasında kaliteli olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir