Yeni Konular

Oruç Kimlere Farzdır ?

Allah’ın farz kıldığı ibadetlerin başlıcalarından birisi oruç tutmaktır. İslamın beş şartından üçüncüsü oruç tutmaktır. Ramazan ayı geldiğinde gün ağarmaya başlayınca oruç başlar, güneş batınca iftarla oruç açılır. Gün ağarmaya başlayınca oruca niyetlenince iftar saatine kadar hiçbir şey yenilip içilmemelidir. Aynı zamanda orucunuzu bozabilecek başka şeyler de iyice öğrenilip uzak durulmalıdır. Nefsin terbiye edilmesini sağlayan bir ibadettir. Sabırlı olmayı öğretir. Ne kadar çok şükretmemiz gerektiğini hatırlatır.
Ey iman edenler, sizden öncekilere farz kılındığı gibi oruç tutmak size de farz kılındı. Böylece umulur ki korunursunuz.” (Bakara, 2/183), “sizden her kim bu aya erişirse oruç tutsun. Kim de hasta veya yolculukta ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde kaza etsin.” (bakara, 185) ayetleri ile orucun farz kılındığı, tutulması gerektiği söylenmektedir.
Buluğ çağına ulaşmış, akli durumu sağlıklı olan, oruç tutmasını engelleyecek herhangi bir hastalığı olmayan her Müslümana farz kılınmıştır ramazan ayında oruç tutmak.
Oruç tutmak sadece Müslümanlara farz kılınmıştır. Müslüman olmanın koşullarını yerine getirmiş kişiler bu ibadeti yapabilir.
Oruç tutabilmek için diğer bir zorunluluk ise belirli bir yaşa gelmiş olmak, ergenlik çağına girmiş olmak gerekir. Oruç tutması farz olmuş kişinin akli dengesi yerinde olmalıdır. Aksi halde oruç farz olmayacaktır, “Üç kişiden sorumluluk kaldırılmıştır: Uyanıncaya kadar uyuyandan, akıllanıncaya kadar deliden ve buluğ (ergenlik) çağına gelinceye kadar çocuktan.” (buhari Ebû Dâvûd, Hudûd 22) hadisinde de belirtilmiştir.
Oruç tutmak için bedeninizin sağlıklı olması şarttır. Oruç tutunca kötü etkilenecek bir hastalığınız varsa oruç tutmamalısınız. Yolcu değilseniz oruç tutmalısınız.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Dinimizde Fala Baktırmak Günah Mıdır?

Dinimizde fala baktırmak günah mıdır? Fal bakan veya baktıran bizden değildir. Her kim olursa olsun …

Bir cevap yazın