Yeni Konular

Osmanlı’nın 7 Harikası

Osmanlı 7 Harikası
Osmanlı 7 Harikası

Osmanlı’nın 7 Harikası

Üç kıtada yüzyıllarca hüküm sürmüş Osmanlı İmparatorluğu’da bir sürü mimari eser yapılmıştır. Bunlar Kuzey Afrika, Balkanlar, Anadolu ve Ortadoğu’ya yayılmış olup bir kısmı günümüze kadar gelebilmiştir. Bu mimari eserlerin bir kısmı oldukça değerlidir.

Osmanlı’nın 7 harika mimari eseri

 

1. Süleymaniye Külliyesi, İstanbul

Süleymaniye Külliyesi
Süleymaniye Külliyesi

Mimar Sinan’ın Ayasofya’nın güzelliğine ve onu geçme hırsına kapılıp yapmaya giriştiği bu kalfalık eseri kubbe çapı olarak amacına ulaşamamış olsa da zarafetle yükselen yapının iki katlı revakları,yüksek girişi ve ferah iç mekanıyla muhteşem bir eser olduğu bir gerçek.

 

2. Selimiye Camii, Edirne

Selimiye Camii
Selimiye Camii

Osmanlı döneminin en mükemmel yapıtıdır. Yüksek minarelerle çevrili en geniş kubbeye sahip olan yapı, Mimar Sinan’ın ustalık eseridir. Günümüzde dahi hangi ölçülerle yapıldığı kestirilememektedir. Eşsiz kalem işleriyle bezeli mermer mimberi ve çini kaplı hünkar mahfili ile görülmeye değer bir eser.

 

3. Mostar Köprüsü, Bosna Hersek

Mostar Köprüsü
Mostar Köprüsü

Neretva nehrinin iki yakasındaki dağları kavuşturan gerçek bir mimarlık harikası. Kanuni Sultan Süleyman döneminde Mimar Hayrettin tarafından yapılan bu eser 1986’a Ağa Han Dünya Mimarlık ödülünü almıştır. 426 yol ayakta kalan köprü iç savaş esnasında top ateşiyle yıkıldı. 2004’te yeniden inşa edilen köprü dünya mirası kapsamındadır.

 

4. Mağlova Kemeri, İstanbul

Mağlova Kemeri
Mağlova Kemeri

Yine bir Mimar Sinan şaheseri olan bu kemer 1555-1562 yıllarında Alibeyköy Deresi vadisi üzerinde yapıldı. Her katı köprü gibi olan bu eser 36 metre yüksekliğinde ve 260 metre uzunluğundadır.

 

5. Kavalalı Mehmet Ali Paşa Camii, Kahire

Kavalalı Mehmet Ali Paşa Camii - Kahire
Kavalalı Mehmet Ali Paşa Camii – Kahire

Mimar Yusuf Boşnak’a Kavalalı Mehmet Ali Paşa tarafından yaptırılan bu eser 19. Yüzyılın ilk yarısında inşa edilen en büyük yapı olma özelliği taşıyor. Selahattin Kalesi’nin içinde yer alan yapı 21 metre çapındaki bir kubbeye sahiptir.

 

6. Kubbet el Sahra, Kudüs

Kubbet el Sahra - Kudüs
Kubbet el Sahra – Kudüs

Aslında 691’de Emeviler tarafından inşa ettirilen bu yapı zaman içerisinde Abbasiler, Tolunoğulları, Fatımiler ve Selçuklular döneminde defalarca tadilat ve ekleme görmüştür. Kubbe kasnağındaki çiniler Kanuni döneminde yapılmıştır. En son 1875’de Abdülaziz döneminde tadilat yapılmıştır.

 

7. Hamidiye Çarşısı, Şam

Hamidiye Çarşısı - Şam
Hamidiye Çarşısı – Şam

Sultan Abdülhamid döneminde 19. Yüzyılın sonralarına doğru yapılan çarşı 600 m uzunluğu ve 15 m genişliği ile dünyanın en uzun galerisi konumundadır.

 

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Eskişehir Tanıtım Gezilip Görülecek Yerler

Eskişehir Tanıtım Gezilip Görülecek Yerler

İç Anadolu’nun incisi Eskişehir son dönemlerdeki gelişmesi ve bir o kadar popüler olması ile beraber …

Bir cevap yazın