Yeni Konular

Panik Atak Nedir ? Belirtileri Nelerdir

Panik Atak Nedir ? Belirtileri Nelerdir
Panik Atak Nedir ? Belirtileri Nelerdir

PANİK ATAK NEDİR ? BELİRTİLERİ NELERDİR?

Panik atak olarak bilinen rahatsızlık, birçok hastalıkla karıştırılmaktadır. Panik atağın belirtilerinden olan çarpıntı, göğüs kısmında sıkışıklık hissi ve nefes darlığı ile karşılaşan birçok hasta kalp krizi geçiriyorum endişesiyle acil servislerine başvurmaktadır.

Panik atağın ne olduğunu söylememiz gerekir öncelikle. Aniden ortaya çıkmakta olan ve yoğun bir sıkıntı ya da korkuya bağlı geçirilen bir nöbet olarak bu rahatsızlığı tanımlayabiliriz. Bu rahatsızlıkla karşılaşıldığı zaman birçok bedensel his veya korkuyla karşılaşılmaktadır. Bu rahatsızlık aniden ortaya çıkar ve ortada herhangi bir durum yokken tetiklenerek kısa bir sürede dayanılmaz bir hal almaktadır. Kişi bu durumu tarif etmekte zorlanmaktadır. Başına gelen bu durum karşısında sanki ölecekmiş ya da her şeyin kontrolünü kaybedecekmiş hissine kapılır. Bir anda ortaya çıkan bu durumun yok olması için ise yaklaşık olarak 30 dakikalık bir sürenin geçmesi gerekmektedir.

Peki son zamanlarda birçok insanımızın başına gelen bu rahatsızlığın belirtileri nelerdir?  Öncelikli olarak hastalarda şiddetli bir şekilde çarpıntı ve kalbin çok hızlı attığı gözlenmektedir. Kişi bu esnada terleyebilir, titreyebilir ya da ani sarsıntılar geçirebilir. Nefes darlığı yaşamaya başladığından dolayı da boğuluyor hissine kapılacaktır. Bu boğulma hissi engellenemezse de soluğun kesilmesine ardından da bulantı ya da kusma gibi sorunları beraberide getirecektir. Kişi ayağa kalktığında ise başş dönmesiyle beraber bir sersemlik haliyle karşılaşır. Bu durumda şiddetli bir atak geçiren kişi düşer ya da baygınlık geçirebilir. Atak sırasında hastalarda gözlemlenen diğer belirtiler ise kendisini veya çevresindeki diğer insanları değişmiş olarak görmektedir. Sanki kendisine dışardan birisinin gözüyle bakıyormuş gibi gözlemleyen bu kişi kontrolü kaybettiğini düşünmektedir ve bu sırada hastalığın en çıkılmaz noktası olan ölüm korkusuyla karşılaşmaktadır.

Eğer hayatınız boyunca bu gibi rahatsızlık geçirmişseniz ya da sürekli geçiriyorsanız en kısa sürede bir Psikiyatri servisine gitmelisiniz. Bu kesinlikle kalıcı bir rahatsızlık değildir ve psikiyatri uzmanından alacağının iyi bir tedaviyle bu durum ortadan kaldırılabilir. Uzmanlar hastaların ilk atakta ilaç kullanımına başlamasını değil onların düzenli olarak terapi görmesini tavsite etmektedir.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

Bir cevap yazın