Yeni Konular

Para Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

Para hayatımızın büyük bir kısmını işgal ediyor. Çünkü onun için gerekirse gece gündüz çalışıyor ve didiniyoruz. Peki size para hakkında eğlenceli konuları ele alalım.

 

PARANIN GELİŞİ = DAHA FAZLA VERGİ

PARANIN GELİŞİ = DAHA FAZLA VERGİ

M.Ö. , Mısır ve Mezopotamya’da 2500 yıllarında altın ve gümüşü insanlar ilk olarak para birimi olarak kullanmaya başladıkları andan sonra vergi toplamak çok kolaylaştı.

 

PARANIN KREDİ KARTINA KATKISI

PARANIN KREDİ KARTINA KATKISI

Kredi kartının ortaya çıkması bir yemekte parasının unutan adamın mahcup olması ile icat edilmesine yol açtı.

 

2015-04-27_052653

PARA ÇİNLİLER TARAFINDAN MI BULUNDU

Kağıt para ilk 910 senelerinde Çin’de ortaya çıkmıştı. Marco Polo buraya yaptığı gezi sonrasında yani üç yüzyıl sonra Çin’de kağıt para görünce şok oldu. Avrupa’da önce kağıt ücret İsveçliler aracılığıyla 1661 tarihinde tedavüle sokuldu .  Fakat bu tarihten tam 700 sene öncesinde Çinliler kağıt para olarak kullanmaktaydı .  Aslında Çinliler resmi olarak kağıt paralar basılmadan öncesinde de kağıt ücret kullanma alışkanlığına sahipti .  O tarihlerde alanda kullanılan paralar ,  bakırdan yapılıyordu .  Binlerce madeni bakır parayı tek noktadan diğerine taşımak da hem de bir sürü parayı taşımak tehlikeli işti hem de transfer maliyetlerini arttırmaktaydı .  Bu yüzden Çinli tacirler ,  bu bakır paraları ediniyor ,  üzerinde bakır paranın değeri yazan tek senet tertip ediyor ve ticarette bu senetleri kullanıyordu .  200 sene süresince bu senetler öyle ki birer kağıt ücret olarak kullanıldı fakat yaygınlaşması Song Hanedanı’na kısmet oluyor .  O tarihlerde Çin’de bakır kıtlığı başgösterince ,  tacirler ve hükümet kağıt ücret kullanmanın akılcı tek iş olduğuna kanı getirdiler ve bu uygulamayı başlattılar .  Böylelikle onlarca sene sürecek kağıt ücret hakimiyetinin de önce uygulayıcısı oldular . Kağıt para tüm dünyada yaygınlaşınca 15. YY. da Çin’de enflasyon baş göstermeye başladı.

 

GÜNLÜK ABD DOLARININ İŞLEM HACM

GÜNLÜK ABD DOLARININ İŞLEM HACMİ 

Günde kullanılan Amerikan Dolarının kullanım hacmi yaklaşık 1,2 Trilyon civarında döngü sağlanır. Tüm dünya piyasalarında dönen demir ve kağıt ABD dolarının bugünkü toplam değeri ise ortolama olarak 29 milyar dolar civarındadır.

 

PARANIN GÜCÜ

PARANIN GÜCÜ

Paranın etkisi takas yöntemini bitirerek bir rahatlatma yaratmış gibi görünmesine karşın ne yazıkki yüzde olarak artan bir hızda hırsızlığı da ortaya çıkarmıştır. Nakit paraların 3’te 2’si çoğunluğu deniz olan ülkelerde dönüyor.

 

2015-04-27_063606

YIKANILABİLEN PARA

Bir zamanlar cepte unutulan paralar başa bela olmuyordu. Hatta çok da güzel oluyordu. Mis gibi oluyordu. Çünkü 1916 yıllarında Washington’da paralar yıkanabiliyor, ütülenebiliyor ve istenirse tekrardan basılabiliyordu. Ayrıca Amerikan paraları ağaçtan değil %75 pamuk, %25 sentetik madde içermektedir.

 

 

2015-04-27_062116

PARASIZ İMPARATORLUK KURAN İNKALAR

Napolyon’un tanınmış lafını biliyorsunuz  ” para para para .  ” demiş. İmparatorluklar savaşlardan bir sürü para ile kurulur ve koca uluslar para ile davranışı sergilerler .  Tabiki tarihte istisnaları da var .  Para olarak fasulyeleri veyahut tekstil ürünlerini kullanan Aztek ve Mayaların aksine İnkaların  ” para ”  konsepti yoktu .  Evrensel olarak alışverişler trampa ile yapılıyordu .  Peki bu adamlar koca bir imparatorluğu neyle kurdular? Direk sömürü ile…  Mit’a adı verilen bir sistemle 15 yaşından kocaman erkekler tespit edilerek ücretsiz hükümet amaçlı çalışıyorlardı .  Ücretsiz emeği faydalanarak İnka devleti 23 bin km uzunluğunda bir sokak yaptı ,  hükümet saraylarını ve kamu binalarını yaptı .  Bunun karşılığında da hükümet halka basit ihtiyaçlarını ücretsiz sağlıyordu .  Yemek ,  içecek ,  barınma ve giyinme giderleri kamu aracılığıyla karşılanmaktaydı .  Her şeyi milletçe hükümet amaçlı üretiyor ardından hükümet de bu üretilenlerin bir bölümünü bir elden halka dağıtıyordu .  Bir an düşününce  ” fena bir sistem değilmiş ”  denebilir ama senenin üçte ikisini hükümet amaçlı çalışarak geçirip ,  ardından saraydakiler zenginlikten şişerken sizin fakir olmanızın huzurlu bir tarafı yok .  Elbet İnkalılarla halen bir sürü pratik empati kurabiliyor olmamız da içerisinde yaşadığımız halin resmi olsa sebep .

 

İlk-Kredi-Kartı

İLK KREDİ KARTI

Ortaçağ’da meydana gelen kocaman zorluklardan birisi de milletin kocaman bölümünün okuma yazma bilmemesi sebebiyle meydana gelen hesap hatalarıydı .  Tüccarlar dahi bu hesap yanlışları sebebiyle darmadağın vaziyette kalıyordu .  Çözüm uzunca bir sopada yer aldı .  Tüccarla müşteri beraber uzunca bir sopayı temizliyor ,  ardından üzerine toplamında borcu gösteren çentikler atıyorlardı .  Ek Olarak ardından sopa ortadan ikiye ayrılıyor ,  bir bölümü kredi verici tüccarda ,  ötekisi de borçluda kalıyordu .  Tüccar borcunun hangi bölümünü öderse ,  sopa birleştiriliyor ,  ödenen borç miktarını gösteren bölüm siliniyor ve böylelikle toplamında borç yine hesaplanıyordu .  Bu sistem Avrupa’nın mühim bir bölümünde uygulandı fakat İngiltere’de benzersiz bir yaygınlığa erişti .  Öyle ki 1826 seneye kadar ki Britanya’da vergi tahsilatı dahi bu sopalarla yapılıyordu .

 

2015-04-27_061814

Yüzde surat ,  yüzde 200 üstelik yüzde 1000’lik enflasyon rakamlarını kabul edebilirsiniz şayet 2008 seneyi Ağustos ayı içinde Zimbabve’de enflasyon yüzde 471 milyondu .  İç çatışmalar ,  politik istikrarsızlık ve hakikaten mantık almaz bir ekonomi siyaseti ile Zimbabve parası da puldan dahi ek olarak değersiz bir duruma gelmişti .  Öyle ki bir ekmek 300 milyar Zimbabve Doları ediyordu .  Devlet çareyi 100 Trilyon Dolar kıymetinde banknot basmakta buldu .  Fakat bu da problemi çözmedi .  Hiperenflasyon çoğalarak aynı ritimde devam etti .  Sonuçta Zimbabve  ( çoğalış bu işi yapamadığını anladığından olacak )  para basmamayı ve ülkede tamamıyla başka paraların kullanılmasını kabul buyurdu .  Enflasyon bu sayede düştü .  Bu Sabah halen Zimbabve para basmıyor .  Geçtiğimiz yıl Ocakta ayı içinde Zimbabve hükümeti resmi olarak Amerikan Doları ,  Güney Afrika Rand’ı ,  Botsvana Pula’sı ,  İngiliz Poundu ,  Avro ,  Yen ,  Rupi ve Yuzaman’ın para ünitesi olarak ülke hudutları içerisinde kullanılabileceğini duyurdu .  Devlet endüstri sektörü kapasite kullanım oranı yüzde 60 ve üst kısmına varıncaya civarı para basmamayı vaad etmekte .

 

Pablo Escobar
Pablo Escobar

Kolombiyalı uyuşturucu madde baronu Pablo Escobar , bir dönem gün içerisinde tahmini 500 milyon dolar kazanıyordu . Kardeşine yönelik bu dönemde yalnızca surat dolar kıymetinde banknotları bantlamak amaçlı 1000 dolar kıymetinde plastik bant alıyorlar , tüm paraları da bir depoda saklıyorlardı . Depoda saklanan para o civarı büyüktü ki , bir milyar dolar kıymetinde kısmının fareler aracılığıyla yenildiğini ve kullanılamaz duruma geldiğini uzunca bir zaman geçince fark ettiler . Zenginlikten bugünkü kurdan 2 milyar 700 milyon TL kıymetinde parasının kaybolduğunu dahi farketmemişti . Bu miktar da fareler aracılığıyla yenilen en pahalı yiyecek olmuş.

 

Mali Kralı Mansa Musa

Mali Kralı Mansa Musa Tanıyor musunuz?

14 . asırda Mali’yi yönetmen Mansa Musa , altın ve tuzdan devasa bir servet edinmişti . Bizzat çağında de zenginliği göklere çıkarılan bir insandı şayet bu zenginliğin hakikat boyutunu fakat iktisatçıların yaptığı bir çalışmayla anlayabildik . Bugüne uyarlandığında , Mansa Musa’nın servetinin büyüklüğü tam 400 milyar dolardı . Başka Bir Deyişle adamın serveti , bugünkü İran’ın bir senelik gayri safi yurtiçi hasılasına eşdeğer . Bu servetle açık ara dünyanın gelmiş geçmiş en zengin insanı meydana geldiği onay edilen Mansa Musa’nın çocuklarına maalesef bu servet hayır getirmedi . İç çatışmalara düştüler ve ülkenin zenginliği de kayboldu . Demek ki servet edinmek civarı geride daimi bir sistem bırakmak da değerli .

 

2015-04-27_062906

Yapılan araştırmalara yönelik bilhassa yüksek getiri imkanı sunan kişilerde , para kazanma ve başarıyla beraber paraya karşın duygusal bir bağımlılık da başlıyor . İnsanlar para kazandıkça , kocaman bir yengi ele geçiriyor , salgılanan hormonlarla da ruhsal bir bağımlılık zamanı başlıyor . Bilhassa ” kar ” maksimizasyonunun bir sürü mühim meydana geldiği sektörlerde yetkililerin paraya karşın bu tip bir bağımlılık geliştirdiği , başka bir deyişle parayı bizzat zevk aldıkları mamül ve hizmetleri almak , bizzat mutlu olmak ve hayat kalitelerini geliştirmekten ziyade yalnızca saklamak amaçlı istemeye dönüştükleri görülmüş . Bu şekilde paradan hayır mı gelirmiş. Memleketimizde bir sürü harika dile getirildiği benzeri ” yiyemedikten sonra parayı ne yapayım? ” Gerçekten öyle .

 

Dan Balzerian
Dan Balzerian

Yapılan bir yabancı soruşturmanın neticesi yukarıdakinden daha enteresan . Business Insider aracılığıyla izah eden bir araştırmaya yönelik , vatandaşlar seksten daha çok para ile ilgili fantezi kuruyorlar . Rüyalarımızı ve hayallerimizi aşk , mutlu olmak ve sair beşeri his değil , direk para süslüyor . Üstelik şu Dan Bilzerian resmine bakınca dahi içimizden benzer his geçiyor: ” Adamda ne para var . . “

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR? Günümüzde, yabancı dili isteyerek öğrenmekten çok zorunda olduğumuzdan öğrenmekteyizdir. Bu …

Bir cevap yazın