Yeni Konular

Paşa Kılıcı Bitkisine Nasıl Bakılır?

79d967eae7be6c80557a2be468c7f48ePaşa Kılıcı Bitkisine Nasıl Bakılır?
Paşa kılıcı bitkisi, klasik bir iç mekan ve dekorasyon bitkisidir. Aynı zamanda en dayanıklı  süs bitkileri arasında da yer almaktadır. Bakımı oldukça kolay bir bitkidir. Ancak çok soğuklardan korunmalı, özellikle kışın dışarıda asla bırakılmamalıdır.

Paşa kılıcı bitkisinin en karakteristik özelliği süs bitkileri içinde mekana en çok oksijen sağlayan bitkiler arasında yer almasıdır. Geceleri de oksijen saldığı için havadar olmayan mekanlarda hem dekoratif hem de sağlık yönünden tercih edilebilir.
Paşa  Kılıcı Nasıl  Bir Yer  Sevmektedir
Paşa kılıcı güneş ışığı almaktan hoşlanır. Perde arkasında da durabilir ve yarı gölgeden de hoşlanır. Karanlık ve kuytu köşelerde yeterince gelişememektedir. Geceleri ise sıcaktan hoşlanmamakta, esintiyi sevmektedir. Yeşil ve desenli yaprakları yukarıya doğru gelişir ve geniş bir alan istemese de süslü yaprakları ile etrafına gösteriş kattığı için genişçe bir alanda dekoratif olarak bulundurulabilir.
Paşa kılıcını büyük saksılarda tutmak daha doğrudur. Ya da her sene saksısı değiştirilebilir. Çünkü yerini sevdiği ve özen gösterildiği sürece yaprakları hızlı çoğalır ve her yıl artan  yapraklarına paralel şekilde saksısı daralmaktadır.
Paşa Kılıcı Bitkisi Nasıl Sulanmalıdır?

Paşa kılıcı  bitkisi, susuzluğa oldukça dayanıklıdır. Toprağı nemli tutulmamalıdır. Toprağı tam olarak kuruduktan sonra en az bir gün dinlendirilmiş su verilmelidir. Kışın su ihtiyacı çok daha azdır. Paşa kılıcı bitkisine birkaç sulama arasında suyu ile karıştırılarak orkide besini verilebilir.

Paşa Kılıcı Bitkisinin Toprağı Nasıl Olmalıdır?
Humuslu ya da lifli topraklar paşa kılıcı bitkisinin yetişmesi için uygundur. Paşa kılıcı bitkisi  toprak konusunda hassastır. Yaprakları dikine geliştiği için sıkışık bir toprak istemektedir ancak bu sıkışıklık, köklerine zarar vermemesi için  ponza ile sağlanmalıdır. Doğal humuslu toprağa ponza takviyesi  yapılarak, paşa kılıcı için en iyi toprak sağlanmış olur.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Yeşil çayın sağlık için yararı nedir? Hangi hastalıklarda kullanılır?

Yeşil çayın sağlık için yararı nedir? Hangi hastalıklarda kullanılır?         Yeşil çaydaki …

Bir cevap yazın