Yeni Konular

Patriot Füzeleri Nedir

AMERİKA' NIN PATRİOTU Türkiye’ de son yıllarda çok sık bir şekilde ismini duyduğumuz “bu füzeler nedir ne işe yarar?” sorusuna yanıt aramak için kısa bir açıklama yapacağız. Biliyorsunuz ki Hatay, Kilis, Gaziantep illerimize NATO müttefikimiz olan Almanya, Hollanda gibi ülkeler bu füzeleri Türkiye çıkarına koyduklarını iddia ettiler. Fakat terör örgütlerinin sınırlarımızın 100 km yakınına geldiklerinde müttefikler sınırdan çekildi, tabi ki çekilirken getirdiklerini de yanlarında götürdüler.
Patriot füzeleri uçaksavar olarak geçse de balistik füzeler içinde kullanılmakta. İşlevselliği hakkında tam bir tartışma konusu olan bu füzeler amacına da hizmet etmiş olacak ki sınırdan gittiler. Patriot  Phased- Array Tracking İntercept Of Target yani Aşamalı Düzen Hedef İzleme ve Önleme kavramının  kısaltmasıdır. İçerik olarak “vatansever” kelimesini karşılar.

ALMAN PATRİOTU Patriot füzeler, fırlatıcı, radar anteni, enerji santral kamyonu gibi kısımlardan oluşur.

Füzeler ; MIM-104 füzeleridir.

Fırlatıcı ; Patriot’ un en hayati öneme sahip parçası olabilir. Füzeleri tutan, hedefe kilitleyen, taşıyan ve füzenin atılmasını sağlayan bölümdür.

Radar Anteni ; Çevreyi gözetleyen gelen füzeyi tespit eden bölümdür. Kamyonetten oluşur.

Enerji Santral Kamyonu ; Radar antenini çalıştıran kamyondur. İki jeneratör bulunmaktır. 15kw enerji tüketimi vardır.

Yazan ve Derleyen; Hikmet ÇOBAN

 

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Beyninizi Açacak Videolar

Beyninizi Açacak Videolar

Tedx boş vakitlerinizde vaktinizi doldurmanız gereken videolar paylaşıyor. Bu kadar gereksiz videolar arasında kaliteli olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir