Yeni Konular

Pepino Kavunu Nedir Faydaları Nelerdir

pepino-kavunu-324321Pepino kavunu ismini son zamanlarda sıkça duymaya başladık.Peki pepino nedir biraz tanıyalım. Ana vatanı Güney Amerika ülkelerinden Peru olarak  bilinen pepino; kavun aromalı, meyve eti sulu ve ince kabuklu olup meyveleri partenokarpik oluştuğundan meyve içerisinde tohum bulunmamakta ve meyvesi tümüyle yenilebiliyor.
Dünyada üretimi yapılan başlıca pepino çeşitleri Schmidt, Kawi, Suma, Asca, Lincoln, Gold, Golden Litestipe, Miski, ve Comeraya?dır.Türkiyede üretimi yapılan pepino ise Miski çeşitidir.Doğal ortamda çok yıllık üretim şansına sahip olduğu halde, ekonomik anlamda tek yıllık üretim tercih edilmektedir.Meyve ağırlığı 40-50 gramdan 1300 grama kadar çıkabilmektedir. Genellikle 150-600 gram arasındadır.

Türkiye’de üretimine yeni başlanan pepino kavunu, son zamanlarda eczaneler gibi ilgi gören aktarların da yeni gözdesi oldu. pepinonun  tadının kavun, ananas ve muza benziyor.Yeterince olgunlaşmamış olan pepino kavunlarına özellikle diyabet hastalarına iyi gelmektedir.

Yapılan araştırmalara göre görünümü kavuna benzeyen meyve, içerdiği yüksek potasyum oranı nedeniyle kan şekerini düşürüyor. Ayrıca A, B ve C vitaminleri içeriyor, bu özelliğinin kanser ve kalp krizine karşı koruma sağladığı belirtiliyor. Kolesterolü düşürdüğü, hücre yenileyici özelliği olduğu, içerdiği C vitamini sayesinde vücut direncini artırdığı bilinen diğer yararları. Cinsel isteği uyardığı, uyku düzenini dengede tuttuğu, menopoz döneminde yaşanan gerginliklerin giderilmesinde etkili olduğu kaydediliyor. Bu pepino kavunu bir sağlık iksiri. Pepino kavununun kilosu 10 liradan satılıyor.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Yeşil çayın sağlık için yararı nedir? Hangi hastalıklarda kullanılır?

Yeşil çayın sağlık için yararı nedir? Hangi hastalıklarda kullanılır?         Yeşil çaydaki …

5 yorumlar

  1. VALLAA BİZİM BAHÇEDE YAZIN ÇOK FAZLA YETİŞİO AMA ANAMURDA SATILMADIĞI İÇİN HEBA OLUP GİDİO AMA GERÇEKTEN TADI MÜKEMMEL VE HERKESİN TÜKETMESİ GEREKEN Bİ MEYVA OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM

  2. soyle soyluyeyim Aysegul Hanim bahcenizde madenm cok fazla yetisiyor o bahcenin fiyati nedir satin almak istiyorum …… heryerde yetismez o meyve ayrica bahcede yetisen degil saksida yetisen meyvedir yani atmayin bu kadar insanlari kandirmayin

  3. cengiz bey öyleki sizin bu meyva hakkında pek bir bilginiz yok çünkü bu meyva anamurda bahçelerde yetişiyor buyrun iletişime geçin ne kadar gerekli ise gönderelim saygılar

  4. Mehmey bey,Ayşegül hanım, Ben Antalya da yaşıyorum,pepinoyu denedim gerçekten kan şekerini düşürüyor. Burada da yetişiyor ama yetersiz ve çok pahalı, kilosunu 5 tl. den satıyorlar heryerdede bulunmuyor. Antal ya pazarlarsanız sizin içinde bizim içinde iyi olur. selamlar….

  5. For example,a movie’s download link or a book’s ed2k links?.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir