Yeni Konular

Pirinç Pilavı Yapmanın İncelikleri

Pirinç Pilavı gibi basit görünen ancak güzel olması için yapımında incelikler barındıran çok kimsenin bilmediği sırlar vardır. Her yerde yediğimiz pilav aynı olmadığını ve hatta kendi yaptığımız pilavın bile tadının tutmadığı olmuştur. İşte bu yüzden pilav yapımındaki tarifindeki hassas noktalara değindik.

Pirinç Pilavı türk mutfağının beyaz sultanı olarak birer vazgeçilmezidir. Pilavı güzel ve kıvamında yapan her yemeği güzel yapar tabirinide üstüne almış olan pirinç pilavı bu tabire uygun olarak yapımı kolay gibi görünsede tadını ve dokusunu tutturmak zordur.

Aslında pilav yapmak makarna yapmaktan çok daha kolaydır ama yapımın inceliklerini bilmek şartıyla. Öncelikle pirinç pilavı iki türlü yapım şekli vardır. Bunlardan birincisi pirinci sıcak suyla ıslamak diğeri ise ıslamadan yapmak. Bu cümle çok bir şey ifade etmemiş olabilir bu yüzden cümleyi açacak olursak, ilk yöntem pirincimizi çukur bir kabın içine alıyoruz ve üzerine bir miktar tuz ekliyoruz, ortalama bir bardak pirinç için bir tatlı kaşığı tuz ölçüsü verebiliriz. Sonra pirincimizin üzerine üzerini geçecek kadar kaynamış su koyuyoruz ve demlenmesi için yarım saat dinlenmeye bırakıyoruz. Süremiz dolduktan sonra tenceremizi altı yapışmaz cinsten seçmeye özen gösterelim. Tenceremize biraz sıvıyağ birazda margarin olan katı yağ ya da tercihe göre tereyağı koyup kızdırıyoruz. Bu arada ocağın başka bir gözünede pilavımızın üzerine ekleyeceğimiz suyu kaynaması için bırakıyoruz. Tenceremizdeki yağ kızdıktan sonra pirincimizin suyunu süzüp bol suyla nişastasından arınana kadar yıkıyoruz bu detay oldukça önemli nişastasının arınması gerekiyor. Suyu süzülen pirincimizi tencereye ekliyoruz ve yavaşça kavuruyoruz pirinçlerimizin kırılmamasına özen göstererek. Pirinçlerimiz kavrulunca üzerine kaynamış suyunu ekliyoruz. Şimdi en önemli püf noktasından bahsetmemiz gerekecek. Pirinçlerimizi eğer sıcak suda demleyip pilavımızı yaparsak pirincimizin pişmesi için üzerine ekleyeceğimiz kaynar suyun ölçüsü 1e 1,5 olmalıdır. Daha detaylı anlatacak olursak bir bardak pirinçten pilav yapıyorsak kaynar suyumuz 1,5 su bardağı olmalı, 2 bardak pirinçle yapıyorsak 3 bardak su olmalı gibi.

Gelelim diğer bir önemli konuya. Makalemizin başında bahsettiğimiz pirinci ıslatmadan yapılan pilavda da pirincimizin pişmesi için üzerine ekleyeceğimiz kaynar suyun ölçüsü 1’e 2 olmalı. Yani 1 bardak pirince 2 bardak kaynar su, 2 bardak pirincede 4 bardak kaynar su koyulmalı. Pilavımız pişerken onu çok rahatsız etmemeliyiz yani minimum düzeyde karıştıralım hatta hiç karıştırmamak daha iyi olacaktır. Pirincimiz suyunu çekince altını kapatıp biraz daha dinlendirmeliyiz. Yaklaşık 15 dakika dinlenen pilavımızı afiyetle yiyebiliriz.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Açma Poğaça Yapılışı Evde Açma Nasıl Yapılır

Açma Poğaça Yapılışı Evde Açma Nasıl Yapılır

Açma Poğaça Yapılışı evde Açma Nasıl Yapılır? Resimlerle Açıklamalı Yapılışı. Pastane Şeklinde Açma Yapılışı nasıl …

Bir cevap yazın