Yeni Konular

Pisa (Pizza) Kulesi Nerededir – Pizza Kulesi Hakkında Bilgiler

pisa-pizza-kulesi-baslik

Pisa Kulesi İtalya’daki en önemli yerlerden biridir. Burası İtalya’nın kuzey tarafında bulunan Toscana vadisindeki küçük bir şehir olan Pisa katedral meydanında yer alan ve 1063-1090 yılları arasında yapılan Duomo Katedrali’nin çan kulesidir. Bu kule ana yapı dışında 1173 tarihinde Carara taş ocaklarından gelen mermerlerle inşası yapılmıştır. Pisa Kulesi, İtalya resimlerinden de görebileceğiniz gibi eğik meşhur bir çan kulesidir. Kulenin Temelinde ilk taşı mimarlar Bonano Pisano ve Innsbrucklu William yapsa da bitişini görmeleri nasip olmamıştır..  Floransa bitmez tükenmez savaşlardan dolayı defalarca inşası durmuş, tekrar başlamış ve tekrar durmuştur…

 

Pisa kulesi üst üste binen 6 sütun dizisinden oluşmuştur. 56 metre yüksekliğindedir. Kuleye 294 basamaklı merdiven bulunmaktadır ve bu merdivenlerle çıkılmaktadır. En üst çanların bulunduğu 8. Kat silindir şeklindedir. Pisa Kulesi bitirilmesinden sonra güney tarafına doğru eğilmeye başlamıştır. Bunun nedeni kulenin altının balçıklı kumlu toprak olmasıdır. Bu toprak nem oranı ile birleşince ve toprağın güney kısmında daha fazla oluşundan dolayı kule bu tarafa doğru eğilmiştir.1838 de mimar Alessandro Della Chardesca temeli kazmış ve dipte bulunan yer altı suyunun yönünü değiştirmiş ve kuleyi kurtarma çalışmaları yapmıştır. Sonraki yıllarda ise mimar Burland kule için projeler oluşturmuş ve bunları geliştirmiştir. Meşhur eğri Pizza kulesinin eğriliğini düzeltmeye çalışmışlar ancak çok fazla başarılı olamamışlardır. Şimdiki zamanımızda ise kulenin tepesinden güney tarafına aşağı doğru sarkıtılan bir çekül 4 metre 30 cm açığa inmektedir. Fakat kulenin ağırlık merkezinin izdüşümü kendi temel dairesinin iiçinde yer aldığından dolayı kule devrilmemektedir. Kule her sene milimetrenin onda yedisi civarında yani 100 yılda 7 cm kadar eğilme göstermektedir. Kulenin şuanda eğilim açısı 5,5 derece kadardır.

 

Bu kule zenginlik ve gücün sembolü olduğu düşünülerek Cevona ve Venedik karşı rakip olarak yapılmıştır. Hatta ünlü bilim adamı Galile’nin bütün cisimlerin aynı hızla ve aynı fizik kanununa uyarak düştüklerini bu kulede yaptığı ve deneylerle ispat ettiği söylenmektedir.

 

Kule son 1990 – 2001 tarihleri arasında onarım için kapatılmıştır. Zemindeki çökme tehlikesi nedeniyle yıkılma aşamasına gelen kule için 11 yıllık çalışma sonucu dikleştirme yapılmış ve yaklaşık 20 milyon sterlin civarında harcama yapılmıştır. Bu düzleştirme aşaması ise 45 cm’dir.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Eskişehir Tanıtım Gezilip Görülecek Yerler

Eskişehir Tanıtım Gezilip Görülecek Yerler

İç Anadolu’nun incisi Eskişehir son dönemlerdeki gelişmesi ve bir o kadar popüler olması ile beraber …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir