Yeni Konular

Piyano Yapımı

piyano-yapimiPiyano Yapımı

Piyasaya çıkan ilk piyano 1700 senelerinin başında İtalya Floransa’da Bartolommeo Cristofori tarafından icat edildi. Cristofori’nin en büyük başarısı olarak nitelendirilen bu icat sayesinde, normalde piyanonun temel mekanik sorunu olan, çekicin tellere vurması sırasında sesin çekicin etkisiyle sönümlenememesi ve çekicin çok hızlı bir şekilde piyanonun tellerden ayrılarak notanın tekrar çalınabilmesi problemine bir çözüm üretmesidir. Ölüm yılı 1732 senesi olan Bartolommeo Cristofori, bu seneye kadar toplamda 20 civarında piyano üretmiştir.

 

Piyano Yapımı

İlk olarak piyanonun biraz iç aksanından bahsedecek olursak, piyanonun en önemli özelliği tuşlu bir çalgı olmasıdır. Tuşlarına bastığınız zaman, mekanizmanın sahip olduğu karmaşık çekiçli sistem sayesinde çekicin tellere vurarak ses üretmesini sağlayan klavyeli bir çalgıdır.

 

Piyano Kelimesi Nereden Gelir?

Yapım biçimine göre duvar ve kuyruklu adı verilen çeşitleri bulunmaktadır. Piyano kelimesi İtalyancada “güçlü ve hafif sesli klavsen” kelimelerinden gelir. Pianoforte olarak da bilinen piyanonun bu şekilde adlandırılma sebebi de bu kelimelerdir.

Klavsen
Klavsen

Piyanonun atası olan klavsenden en önemli farkı ise tuşa basarken uygulanan kuvvete göre çıkan sesin şiddetinin de değişebiliyor olmasıdır. Piyanonun ilk tuşu La-0, son tuşu ise Do-8’dır ve toplamda 88 tuşu vardır. Yani düzgün bir şekilde bu tuşlar tellere, tellerde sisteme bağlanır. Bu sayede piyano yukarıdaki tanımlara göre rahat bir şekilde oluşturulmuş olur. Bu arada piyano çalan kişiye de piyanist denilmektedir ve ülkemizde de oldukça fazla piyanist vardır.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Beyninizi Açacak Videolar

Beyninizi Açacak Videolar

Tedx boş vakitlerinizde vaktinizi doldurmanız gereken videolar paylaşıyor. Bu kadar gereksiz videolar arasında kaliteli olarak …

Bir cevap yazın