Yeni Konular

Renkler Ruh Halimizi Neden Etkiler?

RENKLER RUH HALİMİZİ NEDEN ETKİLER?

Ruh hali çabuk etkilenen bir olgudur. Gerek renklerle, gerek işlevlerle, gerek mevsimsel, gerekse bedensen faaliyetlerimiz sonucu etkileşime girer. Gel gelelim bu etkileşime giren ruh halimize etki eden unsurlardan birisi olan renkler ne gibi etki yaratır bunu görelim.

Renkler ruh halimizi neden etkiler sorusuna cevap vermeden önce ruh hali nedir ve renklerin ruh halimize etki etmesinin önemi nedir bunları açıklayalım.

ruh-haliniz

Ruh Hali?

İnsan varlığının özü olarak betimlenen ruhun; neşeli, üzgün, karamsar, soğuk, itici gibi kavramlarla özleşerek hal alması durumudur.

renklerin-etkisi

Renklerin Önemi?

Renkler yaşamımızın her noktasında önemlidir. Çünkü renk demek dışa vurum demek. Koyu renkler karamsarlık, açık renkler saflık, temizlik, neşe demektir. Bu sebepten ruh halimize doğrudan etki ettiğinden dolayı renklerin ruh halimize etkisi çoktur.

renkler

Renkler ruh halimize neden etkiler sorusuna binlerce cevap vardır. Renkler fiziksel, zihinsel, duygusal ve ruhsal dünyamıza doğrudan ya da dolaylı olarak etki eder. Bunun nedeni araştırılıp kesin sonuç kazanmamış olsa da doğada bulunan her nesnenin ve her rengin ruhsal yapımıza etkisi olduğunu biliriz. Çünkü koyu renkler iç dünyamızı karartır. Sıcak renkler ruhumuzu kaynatır. Canlı renkler neşe verir, saçtırır. Her rengin kendine özgü bir enerjisi ve kendine özgü anlamları vardır. Bir renge bakmak bile ruhsal durumumuzu değiştirir bunu hiç düşündünüz mü? Bilimsel olarak birçok araştırma yapılmıştır bu konuda. Gerçekten renkler ruhu etkiler mi diye. Evet, renklerin etkisi çoktur. Her renk kişide farklı duygular uyandırır. Kimi renkler kişiyi sakinleştirir, kimisi heyecanlandırır, kimisi de öfkelendirir.

Renkler ruh halimizi neden etkiler sorusu hala gündemde önemli yer edinir. Kimi bu olguyu yalanlar, kimisi destekler. Ama şu bilinmektedir. Ruh ve sinir hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalıkların tedavisinde renkler destekleyici rol oynar.

renkler-ve-ruh-hali

Örnek Verilecek Olursa Hangi Renkler Neye Etki Eder?

Örneğin turuncu kişide açlık hissi uyandırır.  Kırmızı kişiyi canlandırır, gücü simgeler. Pembe rahatlatıcıdır. Yeşilin hem vücuda hem beyine sakinleştirici görevi vardır. Bu ve bu gibi birçok örnek hayatımızda yer edinir. İster doğrudan ister dolaylı olarak ruhumuza etki eder.

   

Hakkında

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir