Yeni Konular

Renklere Kulak Ver – Renklerin Anlamları ve Etkileri

2015-05-05_092646Günlük hayatımızda sürekli karşılaştığımız bazı unsurların arkasında yatan anlamlara dair yorumlamalardan oldukça uzağız. Kurduğumuz kişiler arası ilişkilerde en az sözler kadar önemli olan başka unsurlar da mevcuttur;  jest mimik hareketleri, bakışlar, duruş pozisyonları, tercih edilen kıyafetler vb. karşımızdaki kişiye birçok mesaj iletmektedir. Bunların arasında dikkat çeken bir diğer unsur da renklerdir. Hemen hemen her yerde karşılaştığımız bu görsel şölen bakalım ne gibi anlamlar ifade etmektedir.

Renklerin Anlamları ve Etkileri

2015-05-05_092159
Sarı: Güneşin renginden yola çıkarak, sıcak samimi insanları temsil etmektedir. Bu rengi kıyafetlerinde, aksesuarlarında yahut evinde, ofisinde kullanan kişiler hayat dolu olarak nitelendirilebilir. Girdikleri ortama neşe saçarlar. Duvar renginde kullanıldığı zaman ortamı daha geniş göstermekle birlikte ortamda bir sıcaklık da hissettirebilir.

2015-05-05_092232
Kırmızı: Ateşin renginden yola çıkarak bu rengi çok seven ve kullanan kişilerde bir albeni mevcuttur. Her ortamda dikkat çekmek isterler. Hırslı olarak nitelendirilebilirler. Aynı zamanda bu renk başarıyı da birlikte getirebilir. Kırmızıyı severek kullanan kişiler genellikle iş odaklıdırlar. Sevdiklerine ise tutkuyla bağlıdırlar. Aynı zamanda iştah açan bir renk olduğu da söylenebilmektedir. Bundan dolayı çoğu restoranın renginde kırmızı tercih edilebilmektedir.

2015-05-05_092254
Mavi: Denizin ve gökyüzünün renginden yola çıkarak bu renk kişilere huzur verebilmektedir. Derinliği ve sonsuzluğu simgelemektedir. Aynı zamanda insanı sakinleştirebilir. Bundan dolayı anaokullarında çocuklarla rahat bir iletişim kurabilmek adına duvar renkleri mavi olabilmektedir.

2015-05-05_092325
Yeşil: Doğanın renginden yola çıkarak doğal ortamların rengidir. Yeşilin rahatlatıcı etkisiyle bu rengi yoğun olarak kullanan kişilerde bir sakinlik söz konusu olabilmektedir. Aynı zamanda sağlıklı ya da zayıflatıcı ürünlerin de rengidir. Kişilerde sağlıklı beslenme ve beraberinde sağlıklı yaşama isteğini arttırabilmektedir.

2015-05-05_092357
Beyaz: Saflığın, temizliğin, yumuşaklığın simgesidir. Gelinliklerin beyaz olma sebebi de saflığı temsil etmesindendir. İçinde şeffaflık barındırmaktadır. Bu rengi yoğun olarak kullanan kişiler başkalarına güven verebilir.

 

2015-05-05_092422
Siyah: Gecenin renginden yola çıkarak yalnızlığı, karamsarlığı ama aynı zamanda da gücü, tutkuyu simgelemektedir. Takım elbiselerin siyah renkte olması işlerin daha bir ciddiye alındığının göstergesi olabilmektedir. Genellikle erkeklerin rengi olarak da düşünülse de her renkle birlikte kullanılabilme ve fazlalıkları kapatabilme özelliğinden dolayı kadınların da severek kullandığı söylenebilmektedir.

2015-05-05_092446
Kahverengi: Toprağın rengi olmasından yola çıkarak kişilerde yaşanılan hayatı sorgulama isteği uyandırabilmektedir. Bu kişiler genelde sistemli ve planlıdır. Çok tercih edilen bir renk olmamasından ve resmiyetten uzak bir izlenim vermesinden dolayı iş başvurusuna giderken giyilmemesi gereken bir renk olduğu tavsiye edilebilir.

2015-05-05_092505
Pembe: Özellikle kız çocuklarının rengi olsa da her yaştan bireyin severek kullandığı bir renktir. Objelerde sıklıkla tercih edilebilir. Bunun sebebi de kişide ürünü alma isteği uyandırmasıdır. Bu rengi sıklıkla kullanan kişiler şirin, sempatik, çocuk ruhlu olarak nitelendirebilir. Bu kişilerle çok rahat samimi ilişkiler kurulabilmektedir. Aynı zamanda huzuru da simgelemektedir.

2015-05-05_092526
Mor: Farklı bir renk olarak nitelendirildiğinden dolayı bu rengi sıklıkla kullanan kişilerin farklı ve renkli bir kişilik yapısına sahip olduğu söylenebilir. Aynı zamanda bu kişiler yaratıcıdırlar. Asilliğin rengi olarak da nitelendirilmiştir.
Turuncu: Kişiye enerji veren bir renktir. Hareketli bir yapıya sahip kişiler bu rengi sıklıkla kullanabilmektedir. Bu kişiler aynı zamanda heyecanlı, dinamik olarak da nitelendirilebilir.

 

2015-05-05_092554
Gri: Belirsizliğin simgesidir. Çok fazla tercih edildiği söylenememektedir. Sarı, pembe ve turuncunun aksine hareketsizliği, kişilerde depresyon hallerini yansıtabilmektedir.
Genel olarak ele alınan renklerin görüldüğü üzere, kişilik ve davranışlarda yarattığı etkileri ve yansıttığı birtakım anlamları vardır. Bu anlamları çözebilmek ve sağlıklı ilişkiler kurabilmek açısından bu anlamları öğrenmek ve ona göre davranmak bizim için yararlı olacaktır.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR?

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ NELERDİR? Günümüzde, yabancı dili isteyerek öğrenmekten çok zorunda olduğumuzdan öğrenmekteyizdir. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir