Yeni Konular

Roberto Baggio Kişiliği ve Yaşamı

Robert Baggio yaşamı boyunca çok sevilmiş ve ikon haline gelmiş efektif oyuncu kişiliği ile bir spor sever ve spor sevdiren futbolcu olmuştur. 18.02.1967 senesinde İtalya’nın Caldogno ilinde gözlerini dünyaya açmıştır. Daha Önceki bir prof futbolcu meydana gelen Roberto Baggio, uzunca yıllar Avrupa’nın mühim futbol kulüplerinde forma giymiştir. Baggio, etkin futbolculuk kariyeri boyunca yalnızca İtalya’da forma giymiştir. İtalya dışarısında rastgele bir ülkede forma giymemiş olmasından meydana gelen Baggio, futbola da yeniden İtalya’da başlamıştır.

Roberto Baggio

1974 ile 1982 seneleri aralarında 8 yıl boyunca sırasıyla Caldogna ve Vicenza kulüplerinin altyapısında eğitim almış şekilde futbolculukta ortaya çıkan Roberto Baggio, ilk prof anlaşmasını da altyapısında da eğitim almış olduğu Vicenza ile yapmıştır. 1982 ile 1985 seneleri aralarında 3 yıl boyunca Vicenza forması giymiş meydana gelen Roberto Baggio, 36 ulusal lig karşılaşmasına çıkmıştır. Bu 36 lig maçında sahaya çıktığında 13 defa da gol mutluluğu yaşamış biri olarak Roberto Baggio, 1985’te İtalya’nın kökleşmiş futbol ekiplerinden Fiorentina’ya gitmiştir. 5 yıl boyunca Fiorentina forması giymiş biri olmuştur. Roberto Baggio, 94 Serie A maçında vazife almış ve de 39 gol atmıştır. 1990’da İtalya’da düzenlenen FIFA Hayat Kupası‘nın anında ardından Roberto Baggio, Fiorentina’dan bir yabancı İtalyan ekibi meydana gelen Juventus’a transfer olmuştur. Juventus’ta futbolunu yukarı bir seviyeye çıkarmayı başarmış şekilde Roberto Baggio, Avrupa’nın en ciddi futbolcularından biri haline gelmiş ve ikon olmuştur.

Roberto Baggio Kimdir
Roberto Baggio

1990 ile 1995 seneleri aralarında Juventus’un gol makinesine dönüşmüş meydana gelen Roberto Baggio, bu 5 senelik sürede toplam 141 Serie A karşılaşmasına çıkmış ve de 78 gol atmıştır. Benzer zamanda bu sürede pekçok kupa kazanmış meydana gelen Roberto Baggio, 1994 FIFA Hayat Kupası’nda finale civarı büyüyen İtalya ulusal takımın da kadrosunda yer almayı başarmıştır. Takımı Final maçına kadar sırtlayan biri olan Roberto Baggio, finalde karşılaştıkları Brezilya ile meydana gelen İtalya adına bir de penaltı vuruşu kullanmış meydana gelen Baggio, vuruşu kaçırınca büyük bir hayal kırıklığı yaşanmıştı ve finali kaybetmişlerdi. Brezilya DÜNYA Kupası‘da bu vesile ile kupayı kazanma başarısı göstermiştir.

1990’da transfer olduğu Juventus’tan 1995’te AC Milan’a gitmesinden ötürü meydana gelen transferde Roberto Baggio, burada ise 2 yıl boyunca forma giymiştir. Bu sürede toplam 51 Serie A karşılaşmasına çıkmış ve oynadığı performanstan dolayı Baggio, 12 defa de gol atma mutluluğu yaşamıştı. 1997’de AC Milan‘da sergilediği performansla düş kırıklığı yaratmış meydana gelen Roberto Baggio, Bologna kulübüne satılmıştır. Bologna’da yalnızca 1 sezon forma giymiş meydana gelen Baggio, 30 Serie A karşılaşmasına çıkmış ve de 22 defa gol sevinci yaşamıştır. 1998’de Bologna’da Inter Milan’a transfer olmuş meydana gelen Roberto Baggio, burada ise 49 Serie A karşılaşmasına çıkmış ve yalnızca 9 gol bulabilmiştir.

Roberto Baggio
Roberto Baggio

2000 yılında Inter Milan’dan ayrılıp Brescia ile kontrat imzalamış meydana gelen Roberto Baggio, Brescia’da 4 yıl boyunca top koşturmuştur. Bu zaman içerisinde 95 Serie A karşılaşmasına çıkmış meydana gelen Baggio, 45 defa gol sevinci yaşamıştır. 2004 yılında etkin futbolculuğunu noktaladığını söylemiş olan Roberto Baggio, 1982 ile 2004 seneleri aralarında 22 yıl süren prof futbolculuk kariyerinde toplam 488 ulusal lig maçında vazife almış ve de 218 gole ulaşmıştır. Roberto Baggio bununla birlikte 56 defa giydiği İtalya ulusal formasıyla da 27 defa gol sevinci yaşamıştır.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates M.Ö. 5.yy. da ( 469 – 399 ) yaşamış İlk Çağ felsefesinin önemli filozoflarından …

Bir cevap yazın