Yeni Konular

Robot Kirobo Noel Babadan Ne İstemiştir

Robot Kiroboİnsanlara nasıl yanıt vermesi gerektiği öğretilen yapay zekaya sahip Kirobo adlı robot, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun Japon komutanı Koichi Wakata’yla birlikte Noel’i kutladı. Başında Noel Baba külahı olan robotun, Wakata ile Noel hakkında konuştuğu da görülen 6 Aralık tarihli videodaki diyaloglar ise gülümsetiyor. “Noel Baba uzaya da gelecek” diyen Kirobo’ya, Japon komutan, “Noel Baba’dan ne isteyeceksin Kirobo?” diye soruyor. Robot “Robot Kirobo” ise, “Oyuncak robot istiyorum. Haydi Noel Baba’ya soralım” diye cevap veriyor. Toplumsal hayattan izole olmuş insanlar ile robotların anlaşıp anlaşamayacağını test etmek amacıyla uzaya gönderilen Kirobo’nun insan arkadaşlarıyla diyaloğa geçebiliyor olması da oldukça önem

10 Ağustos’ta dünyadan istasyona getirilen ve Tokyo Üniversitesi tarafından Toyota ile tasarlanan robot, büyük bir parfüm şişesi uzunluğunda. Uzay İstasyonu’nda, Rusya’dan Mikhail Tyurin ve NASA astronotu Rick Mastracchio da Kirobo’ya arkadaşlık yapıyor. Robotu geliştiren uzmanlardan Japon Tomotaka Takahashi ise “Kirobo’nun düzgünce sohbet edebilmesi için oldukça emek verdik” diyor. Görüntülerde komutan Wakata’nın spontane olarak Kirobo’ya “Roket ateşlendiğinde neler hissettin?” diye sorduğu ve robotun da, “Oldukça heyecanlıydı” tepkisi vermesi bu açıdan bir başarı olarak kabul ediliyor.

Toyota’nın robot astronotu Kirobo, Japonya Uzay Keşif Ajansı Astronotu Koichi Wakata ile Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki konuşma deneyini başarıyla gerçekleştirdi.

Dentsu, Tokyo Üniversitesi İleri Bilim ve Teknoloji Merkezi, Robo Garaj ve Toyota Motor tarafından yürütülen ortak bir araştırma projesinin son gelişmesi olan Kibo Robot Projesi’nde bu konuşma, bir insan ve bir robot arasında uzayda yapılan ilk konuşma olarak tarihe geçti. Astronot Wakata ile Robot Kirobo’nun ses tanıma teknolojisini kullanarak yapılan konuşma sayesinde dünya üzerindeki insanlar ile iletişim kurdu.

Uzay istasyonundaki konuşma şu şekilde gerçekleşti;

Wakata: Kirobo, uzaya nasıl çıktın?

Kirobo: Kounotori’nin* üzerinde Tanegashima Uzay Merkezi’nden

Wakata: Doğru ama Kounotori’nin üzerinde buraya nasıl geldin?

Kirobo: Kuş değil, tabii ki o bir roket.

Wakata: Senin buraya gelmiş olman inanılmaz.

Kirobo: Ben bir robotum!

H-IIB Fırlatma Aracı ile kullanılan H-II Transfer Aracı’nın adı.

Proje kapsamındaki konuşmalar ve konuşma günlükleri ile diğer verilerin proje katılımcıları tarafından kullanılacağı bildirildi. Projenin en önemli amacının insanlar ile robotların bir arada yaşamasını kolaylaştırmak ve gelecekteki olası robot iletişiminin uzayda yayılımını keşfetmek olduğu açıklandı. Kirobo’nun 2014 yılının Aralık ayında dünyaya döndürülmesi planlanıyor.

Kirobo’nun temel özellikleri

Ölçüler: Yükseklik: 34 cm, Genişlik: 18 cm, Derinlik: 15 cm (yaklaşık)

Ağırlık: 1 kilo (yaklaşık)

Dil: Japonca

Ana özellikleri: Ses tanıma, konuşulan dili anlama, ses sentezi, telekomünikasyon işlevleri, temel insan hareketleri, yüz tanıma kamerası, kayıt kamerası.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Beyninizi Açacak Videolar

Beyninizi Açacak Videolar

Tedx boş vakitlerinizde vaktinizi doldurmanız gereken videolar paylaşıyor. Bu kadar gereksiz videolar arasında kaliteli olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir