Yeni Konular

Rock Grubu: Duman

a122e022f1b50740ce220d96d74d65b5Türkiye’nin en iyi ve en çok sevilen Duman 1999 yılında kurulmuştur. Vokalde Kaan Tangöze, gitarda Batuhan Mutlugil, bas gitarda Ari Borakas ve bateride Cengiz Baysal yer alıyor. Grup ilk albümünüEski Köprünün Altında’ adıyla piyasaya sürdü. Bu albümde Köprüaltı, Hayatı Yaşa ve Bebek gibi şarkılara klipler çekildi. Böylece grup geniş bir kitleye hitap etmeye başladı. Duman’ın ikinci albümü ‘Belki Alışman Lazım’ adlı stüdyo albümündeki Herşeyi Yak coverı çok beğenildi. Duman grubu verdiği konserlerle kendilerine has sadık bir hayran kitlesi elde etti. Müzik olarak alternatif rock,grunge,anatolian rock gibi tarzları benimsediler. 2005 yılında ‘Seni Kendime Sakladım’ adıyla 3. stüdyo albümlerini çıkardılar. Bu albümle çok büyük ses getirdiler. Albümde, Seni Kendimi Sakladım adlı şarkıya klip çektiler. Ayrıca albümdeki Aman Aman ve En Güzel Günüm şarkılarına da klip çekmişlerdir. Bu albümdeki başarılarıyla Altın Kelebek Ödüleri’nde en iyi grup seçildiler. Ödül töreninde büyük bir mütevazılık göstererek bu ödül bize layık değil size layık diyerek ödülü Erkin Koray’a verdiler. 2006 yılında grubun vokalisti Kaan Tangöze,bas gitaristi Ari Borakis ve Yakup Trana iki şarkılık bir albüm yayınladılar. Yine aynı yıl Kaan Tangöze ve Batuhan Mutlugil askere gittiler. Askerden geldikten sonra yeniden kendilerini sahnelere attılar. Ardından sırasıyla Duman I,Duman II albümlerini çıkardılar. Türkiye müzik tarihinin en iyi gruplarından biri olarak isimlerini altın harfle yazdırdılar. Duman grubunun en son çıkardığı albüm ise ‘Darmaduman’dır Bu albüm diğer albümlere göre daha siyasal ağırlıklı bir albüm olmuştur. Albümde yer alan Eyvallah adlı şarkıyı Gezi Parkı Olayları olduğu için albüm çıkmadan yayınlamışlardır. Ve Eyvallah şarkısı Gezi Parkı’yla özdeşleşen bir şarkı haline dönüşmüştür. 2014 yılında Altın Kelebek Ödülleri’nde ikinci kez en iyi grup ödülünü alan Duman grubu bu ödülü Gezi Direnişçileri’ne armağan etmiştir. Duman grubu kendi yaşadıklarını şarkılarına aktarlamakla birlikte,yaşadıkları toplumun dönemleriyle ilgili sorunları da şarkılarına yansıtmalarıyla büyük bir beğeni toplamışlardır. Konserlerindeki rahat tavırlarıyla rahat tavırlarıyla da fazlasıyla dikkat çekmişlerdir. Bazı konserlerine eşofmanla çıkan Kaan Tangöze konserde çok terlediği zamanlarda tişörtünü çıkartıp üstü çıplak bir şekilde şarkılar söylemiştir. Sahne şovlarında aşırılıktan uzak,sade,seyirciyle iç içe ve samimi bir tavır ortaya koymuşlardır. Konser sırasında seyirciden gelen şarkı isteklerine göre şarkı listelerini değiştirmişlerdir.

 

Grup Üyeleri

 

 2015-03-10_170240 Kaan Tangöze: 1990’ların başında müzik hayatına başlamıştır. Asıl adı Rıza Kaan Tangöze’dir. Amerika’da eğitim aldığı dönemde Yakup Trana ile ‘’La la la’’ isimli şarkıyı iki toplama albüm içinde yayınladılar. Ardından Ari Borakis ile Mad Madame isimli bir grup kurduktan sonra Duman grubunu kurmuşlardır. Kaan Tangöze kendine has tarzıyla sahnede gitar çalarken aynı zamanda da vokalistik yapmıştır. 10 Ekim 2002 yılında, 1995 Türkiye güzeli Ahu Paşakay intihar etmiştir. Ölümünden sonra Kaan Tangöze bir süre evine kapanmıştır. Ahu Paşakay’a ithafen yazdığı ‘’Bal’’ şarkısını hiçbir zaman konserlerde söylememiştir. Kaan Tangöze’nin birçok şarkısını Ahu Paşakay’a yazdığı bilinmektedir. Ayrıca Ahu Paşakay, Köprüaltı adlı şarkının klibinde de oynamıştır. Söylentilere göre Kaan Tangöze ‘’Bal’’ şarkısını bu olaydan sonra bir konserde gökyüzünü işaret ederek son kez söylemiştir. Kaan Tangöze 2010 yılında Seçkin Piriler ile evlenmiş ve Hakan adında da bir çocuğu olmuştur.

 

 

2015-03-10_170423Batuhan Mutlugil: Duman grubunun gitaristidir ve aynı zamanda geri vokalde yapmaktadır. Batuhan Mutlugil, Türkiye’nin en iyi gitaristlerinden olan Batu Mutlugil’in oğludur. Ayrıca gitar tarzını Yavuz Çetin gibi usta bir gitaristin yanında geliştirmiştir. Duman grubundan önce Blue Blues Band adlı grupta gitar çalmaktaydı. Fransız asıllı sevgilisiyle evlenmiş ve Batu Luca adında bir çocukları olmuştur.

 

 

 

2015-03-10_170550Ari Borakas: Duman grubunun bas gitaristidir. Batuhan Mutlugil ile geri vokalde yapmaktadır. O da Kaan Tangöze bu grup kurulmadan önce Mad Madame grubunda yer alıyordu. Birçok ünlü markanın da reklam müziklerini yapmıştır. Ari Borakas’ın Duman grubunda Kaan Tangöze’den sonra en çok şarkısı olan şarkı sözü yazarı ve bestecisidir.

 

 

 

 

2015-03-10_170636Cengiz Baysal: Duman grubunun bateristidir. Müziğe ilkokulda katıldığı flüt ve mandolin kurslarıyla başlamıştır. İlk davul derslerini Cem Aksel’den almıştır. Los Angeles’taki Percussion Institude of Technology davul okulunu bitirmiştir. Daha sonra Türkiye’ye dönmüş ve birçok usta isimle çalışmıştır. 2007 yılından itibaren Alen Konakoğlu’nun yerine Duman grubuna dahil olmuştur.

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates Hakkında Kısaca

Sokrates M.Ö. 5.yy. da ( 469 – 399 ) yaşamış İlk Çağ felsefesinin önemli filozoflarından …

Bir cevap yazın