Yeni Konular

Sabah Kalkamıyorum

uyanamamak-sabah kalkamamak-gec-kalmakKendinizi demorilize ediyorsunuz. Başarılı bir gün insan ve gün geçirmek var iken geç kalkmanız sizi daha da rahatsız etmeye başlayacaktır. Sabah kalkamıyorum sorunun çözümünü bulalım.

Aciliyet duygusunu bırakmayın. Yataktan kalkarken “Aman bir 5 dakika daha…” ya da “Biraz daha uyuyayım sonraki alarm da kalkarım” gibi düşünceler geçirirseniz uyanmanız mümkün olmaz. Kalktıktan sonra yine ben niye geç kalktım diye kendinizi sorgularsınız. Erken yatmaya çalışın ancak gece 2’de de yatsanız 6’da kalkabilirsiniz bunu unutmayın.
Önemli olan bazen içinizdeki o korkuyu harekete geçirmek “Evyah geç kalıcam…” veyahut “Geç kalmamalıyım hemen kalkmalıyım”, “Fırla” gibi sözler ile yataktan kalkmalısınız. Geç kalktığınız da aracı kaçıracağınız veya yolun daha da trafik olacağını hatırlayın. Bu gibi uyarıcılar sizi kalkmaya yada yataktan fırlamanıza teşvik eder.

Sabah kalkıpta güzel şeyler yapabilirsiniz. Bir kahve koyarsınız kendinize, TV sabah haberleri ve canlı neşeli Televizyon haberlerini seyredersiniz. Düzgün bir kahvaltı yaparsınız. Bunları yapmayı ve erken kalkmayıp bu durumları kaçırmayı da planlamış olursunuz. Oysa ne güzellikler var. Hadi artık saati ve kendinizi ertelemeyin.

uyanamama-sendromu

Akşam çay – kahve, çay- kahve sendromundan kurtulun ve kendinize bir iyilik yapın. Akşam gerekirse bir iki rahatlatan bitki çayı için. Bu size iyi gelecektir.

Maddi Zararlar

Geç kalmanın zararlarından biri de taksi, minibüs gibi araçlara ekstra para harcamanızdır. Bütçenizden de çok fazla para harcamaya başlarsınız. Bunun neresi güzel ki… Hem bütçenize hem kendinize zarar verirsiniz. Bu yüzden siz de erken kalkabilirsiniz.

Manevi Zararlar

Erken kalkmadığınız da mutsuz oluyorsunuz. Okula geç kaldığınız da derslerinizi, işe geç kalktığınız da işlerinizi geciktirirsiniz. Bu da yetmezmiş gibi sizi yetersizlik duyguları da sarabilir. Kahvaltınızı etmemiş, dişinizi fırçalamamış bile olabilirsiniz. Bunlar da sinir ve mutsuzluk yaratır.

Erken kalktığınız da sizi neyin motive ettiğini, harekete geçirdiğini not edin. Ya da bu sözleri veya durumu telefona kaydedin. Bunlar sizin için önemli ipuçları olacaktır.

Niye Daha Fazla Yatasanız ki?

1 saat daha uyuyarak tatmin olamazsınız fakat 1 saat daha geç kalktığınız da yine aynı sorunları yaşayacaksınız. O yüzden “Daha önce yarım saat, bir saat uyudum. Hiçbir şey değişmedi. Uykumu bile alamadım. Şimdi hemen kalkıyorum ve harika bir gün geçiyorum. Böylece trafik olmadan ya da olsa bile kafam stressiz rahat bir şekilde hazır olarak hazırlanabilir ve gidebilirim.”

Korku

“Her gün geç kalıyorum”, “Erken kalkamıyorum” gibi sorunlar ile baş edebilmenin diğer bir sorunu sorumluluk bilincini kaybetmeniz olabilir. Bazen korku iyi bir tetikleyicidir. Bu yüzden işten veya okuldan atılma gibi kötü durumları düşünmek de gibi korkular sizi itekleyebilir sorumluluğunuzun geri gelmesinde yardımcı olabilir.

Saat Kurmak

Saati uzak bir noktaya koymak etkili bir davranış olabilir. Ancak bazen o bile sizi durdurmaya yetmez. Akıllı telefonların gelmesi ile birlikte ard arda saat kurmak mümkün oluyor. Bu şekilde sizi erken uyandırabilecek bir yöntem ortaya çıkıyor. Eğer hala saati üşenmeden kalkıp kapatma cüretinde bulunuyor iseniz o zaman daha da uzak noktaya telefonu bırakın. Mesela koridor kısmına bile bırakabilirsiniz. Bunun dışında 2-3 saat kurmak da verimli olabilir. Eğer halen kapatmak da ısrarcıysanız o halde çalar saat veya bilgisayarı otomatik açıp şarkı çaldıran programları deneyebilirsiniz.

Yatağa Ulaşın

Yatakta uykunuz gelmese bile girmeye ve burada kendinizi dinlendirmeye çalışın. Televizyon izlemek veya bilgisayar kullanmak sizin daha da uykunuzu açıp algınızın kapanmamasına neden olur. Bu da sizi dimdik ayakta tutar. Bu yüzden nasıl amaçsız şekilde TV veye PC başında olabiliyor iseniz aynı şekilde yatakta durarak kendinizi uyumaya zaman içerisinde programlarsınız.

Telkin

Yapabilirim kalkabilirim. Akşam yatarken olumsuz düşünceler ile kendinizi sıkıyorsanız. Ya da ümit yoksa içinizde o zaman otomatikman geç kalkmaya programlanıyorsunuz. İşte bu yüzden kendinize güzel telkinler verin. “Kalkabilirim” , “Sabah erken kalkacağım” gibi… Bunlar farkında olmasanız bile bilinçaltınızda sizi deşarj eder.

Haydi siz sorumlu bir insansınız… Ne yaptığınız biliyorsunuz. Artık erken kalkmaya can atın. Güzel bir sabah geçirin. Stressiz şekilde erken yola çıkın. Mutlu olun. Kalın sağlıcakla …

 

   

Hakkında admin

Buna Baktın mı?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nöroterapi Nedir? Nasıl Uygulanır? Nöroterapi Nedir? Nöroterapi, özellikle stresli olup iş yoğunluğundan bunun farkında bile …

Bir cevap yazın